(http://www.clubz.bg/)
Румен Радев прати на Конституционния съд смените на кадри в СЕМ
Президентът Румен Радев е сезирал Конституционния съд заради текст от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ), засягащ смяната на кадри в Съвета за електронни медии. Става дума за законова разпоредба, действаща от 2010 г. до днес, стана ясно от съобщението на прессекретариата на държавния глава.
Президентът иска КС да установи разминаване с основния закон на чл. 24, ал 2 от ЗРТ. Разпоредбата гласи следното:
чл. 24
(1) Съветът за електронни медии се състои от 5 членове, от които 3 се избират от Народното събрание и 2 се назначават от президента на републиката.
(2) Решението на Народното събрание и указът на президента по ал. 1 влизат в сила едновременно.
Според държавния глава обаче има противоречие с конституцията в това, че решението на Народното събрание за избор на член на СЕМ на мястото на някой с изтекъл мандат и указът на президента за смяна на човек от неговата квора влизат в сила едновременно, въпреки че периодът, през който Народното събрание и президентът са длъжни да обновяват своята квота, е различен.
Всеки от петимата членове на СЕМ има мандат от 6 години, а заради начина на ротация в органа смяната на състава не става едновременно - тоест мандатите на членовете изтичат по различно време.
"Президентът счита, че чл. 24, ал. 2 не съответства на общата идея, вложена в правилата за състава на Съвета за електронни медии, и води до неадекватно регулиране на обществените отношения. Според държавния глава тази разпоредба нарушава принципа за разделение на властите и мандатността като основно начало при конституирането и функционирането на органи на публичната власт.", пише в съобщението от "Дондуков" 2 за основанията тексът от ЗРТ да бъде пратен в КС
Проверка на Клуб Z показа, че тази година през лятото изтича мандатът на Мария Стоянова от СЕМ - назначена през 2012 г. от президента Росен Плевнелиев. Тоест Румен Радев трябва да посочи нов човек на нейно място през юни.
Година по-късно - през лятото на 2019 г., пък изтича мандатът на Иво Атанасов - избран от парламентарната квота в медийния регулатор.
Ако се следва в този случай логиката на закона, излиза, че номинацията на Румен Радев не може да встъпи в длъжност преди парламентът да избере човек на мястото на Атанасов, чийто мандат обаче приключва година след този на Стоянова.
Подобен казус с член на СЕМ, който дълго време не можеше да влезе във функциите си, имаше през 2015 г. Тогава Плевнелиев посочи за медийния регулатор с указ Бетина Жотева. Мандатът й обаче реално започна не тогава, а през април 2016 г., когато със сериозно закъснение Народното събрание благоволи да попълни своята квота в СЕМ.
Членовете на СЕМ имат право на повторен мандат, но не пореден.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/14