03/17/18 07:30
(http://www.klassa.bg/)

Бизнесът отново поиска скъсване на договорите с US тецовете

 На среща днес в МС с премиера Бойко Борисов лидерите на работодателските организации поискаха разтрогване на договорите с американските тецове, съобщиха от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Според прессъобщението участниците в срещата постигнали съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на тези договори във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ.

От страна на управляващите е бил поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

По-късно министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза по въпроса за американските тецове, че процедурата, с която си сътрудничим с ЕК няма как да бъде завършена в рамките на две-три или 4 седмици. „От тук нататък, може би в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат разговори с двете американски централи. Ще трябва да започне диалог, в рамките, на който да изясним позициите на всяка една от страните. Важното е да постигнем нашата цел. От една страна да бъдат защитени интересите на инвеститори и от друга и нашите”, обясни тя. На въпрос дали има решение на ЕК по процедурата за държавната помощ по отношение на двата теца, Петкова отвърна, че няма. „Знаете, че разговорите се водят на ниво Европейска комисия, но ЕК не е излязла с такова решение. Беше подготвена методика, на базата, на която са определени съответно размерите на невъзстановяемите разходи. Тази методика е предоставена съответно на двете централи и на ЕК”, обясни тя, но отказа да навлезе в детайлите на методиката и я описа като сложни финансови модели.

По въпроса за опасенията на работодателите от увеличаване на разходите на държавата за ангажиране на по-голям „студен резерв”, като в него се включи и ТЕЦ „Варна”, Петкова коментира, че въпросната централа е от изключителна важност за енергийната система на страната. По думите й тецът е в критичната инфраструктура на държавата и неговата работа би била изключително полезна за електроенергийната ни система. „Не знам откъде тръгват тези коментари за такъв размер на инвестиции или на разходи, които трябва да бъдат извършени. По отношение на студения резерв в края на март ЕСО трябва да предостави своето изявление в КЕВР. Студеният резерв е детайл от енергийната сигурност и не зависи от това дали ние искаме или не искаме да има студен резерв. Той е свързан не само с сигурността на електроенергийната система на България, но и в Европа и целия регион. Правилата са да осигурим студен резерв в рамките на най-голямата единична генерираща мощност. В България това е АЕЦ-ът. Това е по стандарти, но какво ще предложи ЕСО, предстои да разберем”, каза още министърът.

Петкова уточни, че до 2013 г. студеният резерв е бил в рамките на около 1040 мегавата. „В последните години се налага средногодишен размер от около 500 мегавата”, и припомни какво се случи по време на тежката зима в първите месеци на 2017 г., когато мощностите, включени в студения резерв не са могли да реагират адекватно. Министърът на енергетиката отрече да е виждала предложения студеният резерв да бъде увеличен до 1000 мегавата. Петкова обаче обясни, че увеличаването на разходите за студения резерв ще доведе до поскъпване на таксата за достъп, която се начислява в сметките на всички потребителите на електроенергия у нас.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване