(http://www.klassa.bg/)
Русия подкрепи „Доктрината Путин”
Същността й е, че не елитът, не олигархията, не чуждопоклонническите, а руските национални потребности са в центъра на политиката
Професор Димитър Иванов – директор на Институт по лидерство към УниБИТ, преподавател по национална сигурност
- В коя част на Русия бяхте по време на изборите?
- В Санкт Петербург, преминавайки през Москва. Бях там като председател на Редакционния съвет на в. „Русия днес – Россия сегодня” – член на Световната асоциация на руската преса. А също и като преподавател по теория на лидерството. Все пак изборите в Русия до голяма степен бяха лидерски – Путин, Жириновски, Собчак, са лидери на различни идейни течения в руския политически живот.
- Какво Ви направи впечатление по време на вота?
- Много неща – бил съм в Съветския съюз и в Русия многократно през последните 40 години. Имал съм възможност за констатирам състоянието на обществото, отношението към лидерите и очакванията от избори. Този път беше различно от преди 5 или 10 години. Пак спечели Владимир Путин и въпросът не е, че е за четвърти път президент и рейтингът му удари в тавана на електоралните възможности, а че изборите протекоха спокойно, уверено и дори в приповдигната обстановка. Масово гласуване — от всеки четирима трима отидоха до урните и дадоха масова подкрепа на „докрината Путин”. Доктрина, в която не елитът, не олигархията, не чуждопоклонническите, а руските национални потребности бяха в центъра на посланика. Победата на Путин е толкова безапелационна, че я признаха и опонентите му – дори Жириновски и Ксения Собчак. Като че ли Путин няма политически противници и това е голяма отговорност за него. Проблеми са му жизненото равнище, структурата на икономиката, социалните придобивки за населението. Но той публично поема ангажимент да ги подобри през следващите 6 години. Ключовата дума е „пробив”.
С две думи – руснаците повярваха, че Русия отново е велика. А за тях това е по-важно и от хляба, и от водката!
- Там, където бяхте, имаше ли установени нарушения?
- Не, има подадени жалби за технически пропуски или други недоволства от битов характер. Гласуваше се бързо, в добър порядък и резултатите се обработваха своевременно – за 5 часа след края на изборния ден бяха обработени практически всички бюлетини.
- Допускате ли шпионският скандал във Великобритания да се е отразил на желанието на гражданите да гласуват?
- Получи се ефектът на бумеранга – този който го хвърля и не внимава за движението му, сам получава удар. В изборните ТV студия многократно прозвучаха саркастични забележки, че Тереза Мей и Доналд Тръмп фактически работеха в полза на Путин със своите фалшиви обвинения. Раздухването на случая с руския предател всъщност бе прието от избирателите като нескопосана провокация. Въобще върху руското обществено мнение все по ограничено влияние имат външните фактори. Руснакът придоби самочувствие и то е благодарение на президента Путин. А това вече е признание за лидерство – държавата има кауза, изгражда приемлива визия за тази кауза и чертае стратегия за постигането й. В речта си на митинга след изборната победа при –15 градуса студ Путин говори пред десетки хиляди московчани и очерта ясна „пътна карта” на последния си президентски мандат – политика обърната към народа и в името на младите руснаци.
- Имаше ли възможност да общуваш с граждани – за какво говорят и мислят?
- Не съм правил журналистическо проучване, но в хотела, в изборните бюра, на представление в Марийнския театър, в залите на Руския музей, в Исаковския събор, в голямите книжарници на Санкт Петербург срещах спокойни и уверени хора, няма просяци, няма пияници и проститутки на обществени места. В деня на избора, дори милиция нямаше в повече от другите дни. Като бивш офицер от службите знам, че в такива случаи има мобилизация и на щатния състав и на агентурата за долавяне на антидържавни или терористични прояви, но това беше извършено професионално и без да дразни гражданите.
- След това пътуване имаш ли идея накъде ще върви Русия?
- Струва ми се, че пътят е избран не сега, а преди 4–5 години. Силна Русия в международния живот, повишаване на жизнения стандарт на населението, в резултат на нова философия за развитие на икономиката. Нова социална политика в полза на бедните и средните слоеве, нова духовност за младото поколение в посока величието на руската история и култура. И мир – мирът и разбирателството са от особено значение за руския президент. „Доктрината Бжежински”, по която се движи Западът през последните 30 години: нашето си е наше, а вашето е общо – вече не работи. И това се дължи на лидерството на Владимир Путин. Без да го идеализираме, той са оказва по-добър лидер от западните ръководители. Защото има идеи, умее да вдъхновява хората с тях и да дава личен импулс с поведението си за тяхното реализиране.
Очакванията ми са позитивни – не само за Русия, но и за света, върху който тя все повече ще въздейства – сама или съвместно с партньори – Китай, Индия, Турция, а защо не и с Европейския съюз. Еднополюсното господство вече не е на мода.
Интервюто е на в. „Русия днес – Роосия сегодня”
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/26