(http://www.24chasa.bg/)
Матис: Изгонването на руски дипломати от НАТО показва значението на алианса
Американският министър на отбраната Джим Матис каза днес, че решението на НАТО да изгони руски дипломати показва, че алиансът все още е от значение. Той добави, че Русия има потенциала да бъде партньор на Европа, но е избрала друг път, предаде Ройтерс. "Русия има потенциала да бъде партньор на Европа . . .Свързани новини:
- Тръмп също обмисля изгонването на руски дипломати - от 26.03.2018г. Американският президент Доналд Тръмп обмисля експулсирането на руски дипломати в САЩ в знак на солидарност с Лондон заради отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на анонимен източник. Подобна мярка зависи от това как европейските столици ще реагират на атаката с нервнопаралитично вещество, извършена в Солсбъри. Източникът на Ройтерс допълва, че американското решение може да бъде обявено още днес. В петък лидерите на страните на ЕС разговаря за предприемането на допълнителни наказателни мерки срещу Русия заради инцидента. Говорителят на Белия дом Радж Шах обяви, че Вашингтон подкрепя Лондон, осъжда действията на Москва и обмисля своя отговор, но не предостави допълнителна информация, посочва Ройтерс, цитирана от БНР.
- Тръмп също обмисля изгонване на руски дипломати - от 26.03.2018г. Американският президент Доналд Тръмп обмисля експулсиране на руски дипломати в САЩ в знак на солидарност с Лондон заради отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на анонимен източник. Подобна мярка зависи от това как европейските столици ще реагират на атаката с нервнопаралитично вещество, извършена в Солсбъри. Източникът на Ройтерс допълва, че американското решение може да бъде обявено още в понеделник. В петък лидерите на страните от ЕС възприеха оценката на Лондон, че най-вероятно отговорна за отравянето е Москва и че няма друго правдободобно обяснение за него. Те отзоваха за консултации посланика на ЕС в руската столица, а някои страни обявиха, че обмислят изгонването на руски дипломати. Говорителят на Белия дом Радж Шах съобщи, че Вашингтон подкрепя Лондон, осъжда действията на Москва и обмисля своя отговор, но не предостави допълнителна информация, посочва Ройтерс.
- Изводът след изгонването на руските дипломати: Кремъл избра Тръмп - от 30.12.2016г. Бившият вицепремиер и външен министър Ивайло Калфин публикува във фейсбук своя прочит на изгонването на 35-те руски дипломати от САЩ. Според него подобна мярка няма аналог след Втората световна война и на практика показва, че САЩ смятат, че властите в Кремъл са избрали Доналд Тръмп за президент. Ето цялата позиция на Калфин: "Поредна серия на шпионския трилър. Нали помните, че САЩ обвиниха Русия, че се намесила в изборите за президент в полза на Тръмп? Департаментът по вътрешна сигурност и ФБР излязоха с доклад, в който обясняват, че руски хакери са проникнали в базите данни на правителствени институции, анализаторски центрове, университети, частни лица и са предизвикали публично изтичане на част от тази информация по начин, който да помогне на Тръмп. В резултат на този доклад, днес президентът Обама наложи допълнителни санкции на 4 ръководители на руски специални служби и изгони безпрецедентно много - 35 руски дипломати - от посолството във Вашингтон и консулството в Сан Франциско. Те и семействата им имат 72 часа да напуснат САЩ. Затворен е и достъпът да два офиса, руска собственост, в които се провеждали срещи на разузнаването. Руските власт вече съобщиха, че ще вземат ответни мерки. Ще наблюдаваме как ще се развие сагата, но правят впечатление няколко неща: 1.Изгонването на 35 дипломати е непознат за следвоенния период прецедент. 2. На практика американската страна твърди, че руските служби са избрали Тръмп за президент. 3. Защитата на бази от чувствителни данни и на критична инфраструктура все по-видимо се превръща в част от националната сигурност. Само че за да е ефективна, е необходима интензивно международно сътрудничество и развитие на международното право, а това са бавни процеси."
-
Естония пъди двама руски дипломати - от 26.05.2017г.
Естонското външно министерство съобщи днес за изгонването на двама руски дипломати, предаде Ройтерс.
От Талин не обясняват причините за мярката. Не се споменават и имената на изпъдените.
Говорителката на ведомството Мариан Судаков потвърди новината, но не назова имената на дипломатите.
Според местния новинарски портал "Делфи" става дума за двама служители на руското консулство в град Нарва. Той се намира до границата с Русия. Изгонени са генералният консул Дмитрий Казьоннов и консулът Андрей Сургаев.
От руското външно министерство окачествиха стъпката като поредна недружелюбна и необоснована акция и обещаха, че тя няма да остане без отговор.
Естония бе част от СССР, а днес е член на ЕС и НАТО. Отношенията й с Русия са доста обтегнати.
През май естонски съд даде пет години затвор на руски гражданин за шпионаж в полза на военното разузнаване на Москва.
-
Молдова изгони 5-ма руски дипломати - от 30.05.2017г.
Проевропейското правителство на Молдова изгони от страната петима руски дипломати, предаде Ройтерс.
Стъпката бе определена като възмутителна и целяща да влоши отношенията с Москва от подкрепяния от Кремъл президент Игор Додон.
Бившата съветска република от години насам се управлява от прозападни държавни глави. През 2016 г. обаче изборите бяха спечелени от Додон, което бе отражение на загубата на доверие в молдовските лидери. Това стана на фона на нарастващото руско влияние в държавите от някогашния СССР.
Правителството в Кишинев не посочи причини за изгонването. Руският посланик Фарид Мухаметшин потвърди новината, но не огласи повече подробности.
"Правителството предприе възмутителна стъпка към нашия стратегически партньор Русия", написа Додон в профила си във фейсбук.
"Разбирам също, че евроюнионистите се дразнят от успехите на Президента, постигнати през последните месеци, и са решили да тръгнат към директни провокации, които носят риск от значително влошаване на молдовско-руските отношения.
Разбирам също, че това най-вероятно е направено по поръчка на Запада, може би дори отвъд океана, от страна на тези, които се тревожат, че между Президентството и Кремъл най-после бе постигнат конструктивен и ефективен диалог", пише още президентът.
Подобно на Украйна и Грузия, предишните опити на Молдова да изгради по-тесни връзки с ЕС срещнаха силната съпротива на Москва. През 2014 г. Кишинев подписа политическо и търговско споразумение с Брюксел. Веднага Русия забрани вноса на молдовски стоки.
Додон спечели изборите с обещанието да сложи спирачка на 7-годишните усилия за сближаване с Евросъюза. Това стана, след като гигантски скандал за корупция подкопа имиджа на проевропейските му съперници.
Още след встъпването на Додон в длъжност в края на 2016 г. от сградата на президентството в Кишинев бе свален флагът на ЕС. А през февруари президентът обеща, че ако правителството открие офис на НАТО в републиката, лично той ще го затвори след парламентарните избори догодина.
Парламентарното мнозинство в Кишинев и правителството обаче продължават да бъдат съюзници по въпроса за ЕС.
По-рано тази година молдовски представители обвиниха руските служби за сигурност, че се опитват да пречат на разследването за извършеното с руско участие пране на пари. Агенти на Москва тормозели чиновници от Кишинев по време на престоя им в Русия.
Молдова в момента е най-бедната страна в Европа, отбелязва Ройтерс. Тя граничи с Румъния, с която я свързват езикът и културата, но продължава да е силно зависима от руските енергийни доставки.
-
Изгонените руски дипломати напускат Лондон - от 20.03.2018г.
Изгонените руски дипломати от Великобритания напуснаха посолството в Лондон и се отправиха към летището, предаде РИА Новости.
Всички колеги на дипломатите се бяха събрали, за да ги изпратят. Изгонването им е наказателна мярка, приета от правителството на Тереза Мей, защото Лондон смята, че Москва е виновна за отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
Колона от над 10 коли и минибусове събра 23-мата служители и техните семейства и потегли към аеропорта. Общата бройка на връщащите се в Русия е около 80 души.
Руският посланик Александър Яковенко отиде на летището лично да изпрати доскорошните си служители.
Москва също изгони 23 британски дипломати. Очаква се скоро те да напуснат Москва и да се върнат в родината си. Кремъл обяви, че закрива консулството на Великобритания в Санкт Петербург, както и че забранява дейността на Британския съвет в Русия.
- Естония изгони двама руски дипломати, Москва се закани да има ответна реакция - от 29.05.2017г. Изгонването на двама руски дипломати от Естония няма да остане без отговор от страна на Москва. Това заяви Владимир Титов, първи заместник-министър на външните работи на Руската федерация, съобщава РИА Новости, цитирана от “Фокус“. „Вече направихме изявление, че провокационните действия на естонските власти няма да останат без отговор.
- Молдова гони петима руски дипломати - от 29.05.2017г. Властите на Молдова обявиха за изгонването от страната на петима руски дипломати. Те са обявени за персона нон грата, съобщиха от външнополитическото ведомство на Молдова. „Получихме съответния документ, изучаваме го. Засега нищо няма да коментираме“, заяви пред ТАСС руският посланик Фарит Мухаметшин. Имената на дипломатите не се разгласяват засега, но според агенция „Интерфакс“ сред тях е помощник военният аташе в руското посолство Александър Грудин.
- МВнР: Изгонването на руските дипломати от Молдова е провокация срещу Додон - от 30.05.2017г. /Поглед.инфо/ Москва адекватно отговаря на действията на Кишинев относно изгонването на петимата руски дипломати от страната, Русия смята тази стъпка за пряка провокация на отделни сили в Молдова против курса на президента Игор Додон, заяви заместник-министърът на външните работи на РФ Григорий Карасин, цитиран от РИА "Новости" в понеделник (29 май).
-
Руски дипломати в Молдова вербували гагаузки бойци за Украйна - от 13.06.2017г.
Молдовското разузнаване смята, че петимата руски дипломати, изгонени от страната през май, са били шпиони, вербували бойци за проруските сепаратистки отряди в Източна Украйна.
Това заявиха пред Ройтерс един правителствен и два дипломатически източника в Кишинев.
Бившата съветска република, която отдавна е място на сблъсък за влияние между Русия и Запада, изгони дипломатите на 29 май. Властите не дадоха обяснение да решението. Премиерът Павел Филип само заяви, че неговото правителство е имало "сериозни причини".
Според източниците на Ройтерс, които са запознати със случая, петимата били изгонени заради предполагаема дейност като офицери под прикритие на ГРУ - руското военно разузнаване.
Молдовски представители смятат, че руснаците вербували бойци от Гагаузия - автономна област в южната част на републиката. Там живеят етнически турци, които са проруски настроени и са против по-тясно интегриране с ЕС.
Правителственият източник и базираните в Кишинев дипломати споделили информацията си пред Ройтерс при условия за анонимност поради чувствителността на въпроса. Те не съобщават как руснаците са вербували бойците, колко души са вербували или причината за вербуването им.
От Ройтерс не могли незабавно да потвърдят информацията за дейността на петимата изгонени.
Руският зам.-министър на външните работи Григорий Карасин нарече твърденията "празни приказки", и допълни, че те не се подкрепени от факти.
"Някой умишлено опитва да отприщи вълна от пропаганда, - заяви Карасин, цитиран от РИА Новости. - Хората (дипломатите - б.р.) са изпълнявали буквално официалните си задължения."
От Министерството на отбраната в Москва не отговорили на молбите за коментар.
Запитана дали петимата руснаци са били офицери от ГРУ, говорителка на молдовското външно министерство заявила, че те са били дипломати и отказала подробности.
Над 10 000 души са убити при сражения в Източна Украйна между правителствените сили и проруските бунтовници след избухването на конфликта през 2014 г., последвал анексирането на Крим от Русия. Москва подкрепя политически сепаратистите, но постоянно отрича обвиненията на Запада, че ги въоръжава и им изпраща бойци на помощ.
Разузнавателните служби на Молдова смятат, че вербуваните бойци от Гагаузия първо са били изпратени в паравоенен лагер в Ростовска област в Южна Русия.
Източниците на ройтерс не разкриват кой е лагерът. Русия използва поне два военни лагера в Ростов, за да обучава доброволци да се сражават в Източна Украйна. Това сочат доказателства, събрани от Ройтерс и руски медии.
Бивш боец от руско артилерийско военно подразделение заяви пред Ройтерс, че е видял близо 200 души в камуфлажни дрехи, а не руски военни униформи, базирани в лагер близо до позиция на руската армия на Кузминския полигон в Ростов на Дон през 2014 г. Това е времето на най-ожесточените битки в Източна Украйна.
Това бе потвърдено от член на казашките паравоенни отряди. Той заяви пред Ройтерс в началото на 2015 г., че доброволци за Украйна са обучавани заедно с руски войници в този район.
Според руския сайт Газета.Ру бойците, тръгнали към Източна Украйна, са били обучавани и на Кадамовския полигон в Ростов.
Трите източника на Ройтерс заявяват, че част от информацията за гагаузи, сражаващи се в Източна Украйна, била доведена до знанието на кишинев от СБУ - Службата за сигурност на Украйна. Благодарение на тези данни властите в Молдова успели да проследят, арестуват и разпитат гагаузки бойци, завръщащи се от зоната на конфликта. Някои от тях станали информатори.
"СБУ не разполага с информацията, която искате", отговорили от службата за сигурност в Киев на запитване на Ройтерс.
Отношенията между Молдова и Русия се влошиха заради поредица от прозападни правителства в Кишинев. Русия спря вноса на молдовски стоки в отговор на подписването от Кишинев на търговско и политическо споразумение с ЕС през 2014 г. Двете страни са на нож и заради лошото отношение в Русия към пътуващи дотам молдовски държавни чиновници.
Москва обаче изгражда преки контакти с Гагаузия.
Ирина Влах, избрана за глава на Гагаузия през 2015 г. заради обещанието й да установи по-тесни връзки с Русия, посети Кремъл в началото на тази година и присъства на прием, даден от руския лидер Владимир Путин.
"Хората в Гагаузия гледат на Русия с привързаност", заяви тогава тя.
На 13 ноември 2016 г. за президент на Молдова бе избран Игор Додон. Той бе обещал да сложи спирачка на 7-годишните усилия за сближаване с ЕС. Това стана, след като гигантски скандал за корупция подкопа имиджа на проевропейските му съперници.
Още след встъпването на Додон в длъжност в края на 2016 г. от сградата на президентството в Кишинев бе свален флагът на ЕС. А през февруари т.г. президентът обеща, че ако правителството открие офис на НАТО в републиката, лично той ще го затвори след парламентарните избори догодина.
Парламентарното мнозинство в Кишинев и правителството обаче продължават да бъдат съюзници по въпроса за ЕС.
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 27.03.2018