Нова Зеландия е най-некорумпираната държава, България - последна в ЕС - от 21.02.2018г.
България не успява да навакса темпа в борбата с корупцията в сравнение с държавите, които са се присъединили към Европейския съюз през 2004 и 2007 г., сочи анализ на "Прозрачност без граници".
България заема 71-во място в световната класация с индекс за възприятие на корупцията с 43 пункта през 2017 г. Страната ни показва слабо подобрение - за сравнение, през 2016 г. страната ни беше на 75-о място в световната класация. България показва и повишение на индекса с 2 пункта.
Въпреки слабото подобрение обаче България продължава да заема последното място сред държавите членки на Европейския съюз.
![](/images/events/2018/02/21/675346/phpqxdh5g_559x*.jpg)
От организацията посочват, че стойностите на индекса под 50 пункта са показател за системен проблем с корупцията, като подчертават, че повишението в индекса на България с два пункта е в рамките на статистическата грешка и не е значима, защото подобни движения са отбелязвани и по-рано, без това да промени тенденцията на застой.
Индексът на България е близък до средната стойност на останалите страни от Балканите - 42,27.
В сравнение с държавите от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 и 2007 г., България все още не успява да навакса темпа на повишаване, който поддържат по-голяма част от държави в тази група, като например Чехия, Естония, Латвия и Литва, става ясно от анализа.
![](/images/events/2018/02/21/675346/phpsvbkid_559x*.jpg)
Сравнението със страните от Югоизточна Европа през последните шест години показва, че при по-голяма част от държавите се констатира бавно, в някои случаи едва забележимо повишаване на индексите. Изключение от тази тенденция бележат индексите на три държави: Турция (-9), Македония (-8) и Босна и Херцеговина (-4). Драстичният спад в индекса на Турция се дължи на влошените оценки относно политическия риск, стабилността при функциониране на институциите, спазването на правовия ред и човешките права. Основните фактори, които стоят в основата на негативната тенденция при Македония през последните шест години, са политическата нестабилност, кризата във функционирането на институциите и неефективно функциониращата икономика на страната, обяснява организацията.
Анализът на "Прозрачност без граници" сочи, че липсва съществен напредък в борбата с корупцията у нас, а на фона на положителното развитие на редица държави членки у нас се откроява тенденция на сериозно изоставане.
"Сравнителните резултати от изследването за България подчертават необходимостта от промяна в политиката за противодействие на корупцията, като в тази връзка трябва да бъде проявен ясен ангажимент за ефективно функциониране на институциите, които играят основна роля в тази област, включително и на новия антикорупционен орган. Дали подобрението от 2 пункта ще се превърне в устойчив тренд ще зависи от резултатите в две основни направления в краткосрочен план: ефективността на реализация на електронното управление в процеса на взаимодействие „администрация-граждани-бизнес“; ефективността на работа на новия антикорупционен орган в страната. За да бъде необратим процесът, в дългосрочен план трябва да бъде категорично преодолян проблемът с политическата корупция", посочват от "Прозрачност без граници".
На първо място в класацията на международната организация е Нова Зеландия. Следват Дания, Финландия, Норвегия, Швейцария и Сингапур.
САЩ заемат 16-о място наред с Австрия и Белгия.
Румъния е на 59-о място, като на същата позиция са още Гърция и Йордания. В сравнение с предходната година индексът на Румъния отбелязва застой, сочи анализът на "Прозрачност без граници". Според организацията това се дължи на изчерпване на потенциала на специализираната антикорупционна структура, както и на опитите чрез законодателни промени да се поставя „чадър“ върху политическата корупция.
Наравно с България са поставени ЮАР и Вануату. С малко по-добри резултати от страната ни са Оман, Ямайка и Беларус - всички на 68-о място, и Унгария и Сенегал - на 66-о място.
Русия се намира на 135-о място в световната класация. Украйна е на няколко места над нея - на 130-о място.
В дъното на световната класация са Сомалия (с индекс 9), Южен Судан (с индекс 12), Сирия (с индекс 14) и Афганистан (с индекс 15).
Първо място в европейската класация заема Дания, следвана от Финландия и Швеция. Оценките на тези страни
свидетелстват за ефективно прилагани правила, регулиращи поведението на политиците и на държавните служители, както и за наличието на стабилни системи, осигуряващи прозрачност и отчетност при функционирането на институциите, сочи анализът.
"Прозрачност без граници" прави и извода, че въпреки мерките за борба с корупция по целия свят по-голямата част от държавите бележат изключително слаб напредък. Повече от две трети от държавите имат резултат под 50 точки, като средната стойност в глобален мащаб е 43 точки.
Анализът на резултатите от изследването за 2017 година налага извода, че държавите с най-слаба защита на свободата на пресата и на неправителствения сектор се намират в дъното на световната класация.
Виж всички новини от 27.03.2018