03/29/18 19:02
(http://offnews.bg)

Окончателно: Без прием по медицина в СУ. Академичният съвет спря пореден опит за прокарване на нови изпити

Да има ли прием по медицина в Софийския университет тази година и да се разреши ли Медицинският факултет да контролира входа, като провежда собствен изпит? Тези два въпроса - уж обсъдени, решени и забравени - станаха повод за колоритна реч и словесни престрелки между професори, доценти и студенти в Академичния съвет вчера следобед.

Час и половина след началото на заседанието Съветът отново спря опита на декана и директор на болница "Лозенец" - проф. Любомир Спасов, да прокара собствени изпити, различни от тези по химия и биология, провеждани от Факултета по химия и фармация (ФХФ ) и от Биологическия факултет (БФ).

Това обезсмисли прегласуване на решението за приема (през февруари беше решено да няма такъв по предложение на МФ - бел. ред.), защото д-р Спасов постави ултиматум: или собствен изпит на Факултета по медицина, или нулев прием по медицина.

"За мен остава неразбрано защо колегите настояват - умишлено не искам да използвам термина извиване на ръце, защо се опитват да вбиват клинове там, където наистина не е необходимо. Нищо не налага да се създава напрежение между факултети. Това работи срещу университета", категоричен бе проф. Тони Спасов от ФХФ.

Професор Спасов не бе единственият в зала 1 на Ректората, който не можеше да си обясни защо са необходими отделни изпити. В необходимостта им не бе убеден и бившият зам.-ректор доц. Милена Стефанова (Философски факултет).

"Знае ли Медицинският факултет, като се явят 1000 души по биология за медицина, какво означава това като организация? Колко проверители трябва да са осигурени, за да може в рамките на 4-5 дни да излязат резултатите? Знае ли Медицинският факултет колко проверители им трябват по химия? Колко специалисти, знаещи биологията на академично ниво, са на щат в Медицинския факултет и колко специалисти по химия на академично ниво са на щат в Медицинския факултет, за да може той да заяви претенцията самостоятелно да организира изпитите?

Искам да знам мога ли да си вдигна ръката в подкрепа на това Университетът да стане за смях пред цялата общественост?", попита доц. Стефанова.

На стр. 2


От стр. 1

И тя не получи отговор на въпросите си. Наместо това се включи зам.-ректорът доц. д-р Георги Вълчев, който подкрепи искането за отделни изпити с мотив, че така все пак ще се осъществи прием на студенти.

"Неприемането на искането на Медицинския факултет ще се отрази негативно върху факултета - започна той. - Трябва да си давате сметка, че това е и обществен проблем. Представете си колко семейства, колко деца са правили планове за своята реализация, включвайки и кандидатстването в специалността "Медицина"? А това няма да се случи.

Проблемът е изключително сложен, Академичният съвет трябва да вземе разумно решение, за което призовава проф. Герджиков (ректорът проф. Анастас Герджиков бе вносителят на точката - първа в дневния ред - за уреждането на въпроса с приема по медицина - бел. ред.), защото това се отразява и върху публичния ни образ като университет. Не толкова финансовата загуба е важна, а че ще бъде увреден имиджът на Университета в обществото."

Тезата подкрепи и проф. Божидар Ангелов от Факултета по начална и предучилищна педагогика.

"Кое е най-удачно в случая? Да имаме нулев прием или да имаме някакво вътрешно признаване на изпитите между отделните факултети, като не отричаме правото на всеки един от трите факултета (МФ, ФХФ и БФ - бел. ред.) да направи каквото иска, когато е от полза и за останалите? Дайте да намерим решение, което наистина да удовлетворява всички страни, и да престанем да се делим като зелени еуглени!"

Биологическият факултет не се включи с разяснение за деленето при зелените еуглени, вместо това думата взе проф. д-р Тодор Попов от Стопанския факултет.

"Много ми е дискомфортно да се връщаме отново на този въпрос. Той има две части: нулевият прием и по какъв начин да се влиза в Медицинския факултет. По отношение на първото сме в ситуацията да гласуваме решение, скоро след като е било взето. Кой знае защо това ми напомня на движението крачка напред, две назад, и на един крилат танц - две напред, една назад. При всички случаи това не влияе добре на името на Университета. Но това е по-маловажното. Да кажем, че ще се забрави.

По отношение начина на прием чух призив да се търси разумно решение. Не виждам какво му е неразумното на досегашното. Във всички медицински училища се влиза с химия и биология. А ако се влиза с биология и химия, никой друг не би могъл да провежда тези изпити (освен биологическия и химическия факултети - бел. ред.)."

Напрежението в залата се увеличаваше все повече и повече до момента, в който проф. Тони Спасов взе отново думата и този път говори по-остро и по-директно.

"Ние свързваме нулевия прием с начина на прием. Това е абсурдно. Каква е връзката между двете, ако не изнудване? Проф. Спасов (към Любомир Спасов - бел. ред.), публична тайна е, че в медицинските университети се провеждат и необективно изпити. Има съмнения за корупция, обявявани и в медиите, и в пловдивския Медицински университет, и в софийския Медицински университет.

Каква по-голяма полза за вас, колегите от Медицинския факултет, когато вие ще бъдете лишени от тази съблазън и ще имаме чисто проведен университетски изпит? Вие ще бъдете защитени от това! Това е мисълта за университета! По този начин наистина показваме, че сме нещо различно от поредното ВУ, което иска да се възползва от една търсена специалност, тоест определени хора да се възползват. Моля Ви се, това е елементарно да се съобрази и няма никаква връзка между нулев прием, малък прием и форма на провеждане на изпита. Защо въобще обсъждаме това?", заяви той.

И този път Любомир Спасов не взе думата, това направи представителят на студентите в Съвета - Симеон Георгиев, който подкрепи и загрижеността на доц. Вълчев за съдбата на младежите, които "са положили неимоверни усилия, за да влязат в една от най-търсените и трудни специалности" и които дори няма да имат възможност да кандидатстват.

"Обидно е да бъде поставено под съмнение репутацията на моите преподаватели - това са хората, които ни изграждат като характери в обществото. Тяхната репутация и качества трудно могат да бъдат оспорени", каза Георгиев, който завършва специалността "Фармация" във Факултета по химия и фармация, на който МФ не се доверява за провеждането на приемния изпит по химия.

"Миналия път попитах какво наложи този нулев прием - продължи студентът. - Вие, проф. Спасов, ми отговорихте, че се солидаризирате с моя въпрос и Вие не знаете. Отговорихте, че не знаете защо Академичният съвет е взел това решение.

Каква е целта на тези индивидуални изпити? Готови ли сме да предотвратим подобни практики в Софийския университет, като тези в другите медицински университети в страната, чиито имена се разнасят по прокуратура, ДАНС и МВР?", попита той.

На двете изказвания възрази проф. Сашо Пенов от Юридическия факултет.

"Може ли да не се правим на прокурори и правораздавателен орган? Ако някой твърди, че има корупция, има си органи, които трябва да я доказват. Интелигентността на академичната общност не позволява да се хвърлят така лесно обвинения. Да говорим хипотетично за корупция е набеждаване в престъпление", каза той.

Чак тогава пред колегите си се изправи проф. Любомир Спасов, но не за да обясни по същество защо иска собствен изпит, а за да се възмути.

"Аз съм изключително учуден въобще, че се повдига темата и че се коментира на Академичен съвет. Това е естествено право на факултета - да подбира своите студенти и начина, по който ги подбира. Още повече че това е регулирана професия с единни държавни изисквания и всеки факултет има правото да подбира своите студенти. Това е абсолютно естествено право на всеки факултет - да взима решение. Изключително неприятно съм изненадан от тона в Академичния съвет. Няма никакъв натиск, корупция или изнудване", каза той.

Последва нещо, което накара залата да го прекъсне, а доц. Стефанова директно да обяви, че се прави опит за манипулиране на членовете на Съвета.

Проф. Спасов обяви, че има право да провежда собствени изпити на базата на "правилник за 2018 г. на СУ за приема на магистри за 2017/2018 г.".

"В същия този правилник, който вие, колеги, сте гласували, много ясно е казано кой прави изпитите - това е самият факултет, и член 16 на този правилник казва: "Деканското ръководство на всеки факултет назначава вътрешна комисия, която приема, проверява документите на кандидатите...".

В този момент залата избухна и бързо стана ясно, че това не е правилникът за прием за студенти след средно образование (където попада медицината), а за прием на магистри след завършена бакалавърска степен.

Спасов възропта, че го прекъсват, докато той ги е слушал и продължи да чете член 17 от същия правилник, според който "изпитите се организират от същия този факултет".

"Искам да спестя време на Академичния съвет - намеси се доц. Стефанова. - Това е правилникът за прием в ОКС "Магистър" след бакалавър, а ние приемаме в медицина след средно образование - много Ви моля!"

Спасов не се предаде: "Ама вижте - ако някой е завършил бакалавър, не може да кандидатства медицина ли?".

След още реплики и дуплики и дори искане от Спасов ректорът еднолично да му разреши собствен изпит, без значение какво иска АС, точката сложи доц. Стефанова, която обобщи, че отговорът на Медицинския факултет е бил разочароващ:

"Нямаше съдържателни аспекти в отговора на Медицинския факултет защо се настоява самостоятелен прием, а манипулация на различни документи.

Въпросът не може ли завършил бакалавър да кандидатства медицина няма никакво отношение към въпроса, който дискутираме в момента. Няма да може по държавна поръчка, ще може срещу заплащане. Това е нещо съвсем различно и не се отнася до начина на прием, за който водим дебат.

В наредбата, регулираща обучението по специалност медицина, като регулирана професия, изрично е записан текст, в който се казва, че входните изпити са по химия и биология. Там изрично е написано, че изпитите се провеждат съобразно учебното съдържание в средното училище. Няма по какъв друг начин да бъдат организирани, ако искаме да спазваме наредбата", каза доц. Стефанова и подчерта, че ректорът не може сам да вземе такова решение.

След всичко казано дойде и логичното заключение, отново изразено от доц. Стефанова:

"Не виждам защо трябваше да се водят толкова продължителни разговори, когато всичко е въпрос на експертиза, която очевидно не може да бъде демонстрирана от Медицинския факултет в момента по начина на прием. Експертизата още не я владеете и няма как да бъдат заобиколени тези неща".

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване