(http://www.clubz.bg/)
Балканите – новото руско бойно поле в Европа
Балканите се превръщат в бойно поле на новата студена война, пише в. „Ню Йорк таймс“, като цитира анализатори.
Те предупреждават, че Русия разширява влиянието си и засилва етническото напрежение в страните, които се надяват да влязат в ЕС. Това принуди Брюксел да събуди позаспалите си амбиции за разширяване и отново да привлече вниманието на САЩ върху заплахите за сигурността на съюзниците им от НАТО.
Балканите са станали още по-важни за Русия, след като Западът изгони близо 150 нейни дипломати и разузнавачи заради отравянето на бившия агент Сергей Скрипал. Така смята Марк Галеоти от Института за международни отношения в Прага. Според него Кремъл търси асиметричен отговор, който да му даде преимущество.
„Русия гледа на Балканите като на бойно поле за своята „политическа война“, пише експертът в документ, изготвен за Европейския съвет за външна политика (ЕСВП).
Руснаците се възползват от последната останала част от Западна Европа, която все още е политически нефункционираща, твърди Чарлз Купчан – директор за Европа в американския Съвет за национална сигурност при президента Барак Обама.
Ситуацията донякъде напомня на тази в Украйна, за която Русия в началото се съгласи да влезе в ЕС, но не и в НАТО, но след това промени мнението си, което доведе до революция и до анексирането на Крим от Москва и разпалването на сепаратистко движение.
На Балканите съперничеството с Русия заплашва да посее нова нестабилност в регион, който все още се възражда от войната през 1992-1995 г., довела до разпадането на Югославия.
Босна и Херцеговина – разцепената страна, сглобена наново през 1995 г., остава чуплива и разядена от корупция, със слабо ръководство и националистически кавги между общностите. Тя е метафора на Балканите.
Това е един от главните входове, от които Русия желае да се възползва, смята Купчан. И напомня, че Милрад Додик – лидерът на полуавтономната Република Сръбска, продължава да иска референдум за независимост.
Другите места са Македония, където отношенията между етническите албанци и етническите славяни продължават да са напрегнати, както и Косово и Сърбия.
Заради руските стремежи ЕС възроди перспективата да членство на 6 държави от Западните Балкани – Сърбия, Черна гора, Македония, Албания, Косово и Босна. Това трябва да стане в замяна на дълбоки структурни реформи.
Скептицизмът към Брюксел в тези страни обаче е голям. Много хора се съмняват в искреността на ЕС, който става все по-популистки, по-обезпокоен за миграцията и по-предпазлив, след като България и Румъния бяха приети, макар да не бяха готови за членство.
Преди 4 години председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви, че няма да има повече бързо разширяване на ЕС. Което според македонския външен министър Никола Димитров е „да те заключат в чакалня без изход“.
Во с предстоящото излизане на Великобритания и играта на Русия по пукнатините на региона ЕС изготви подробен план за Балканите. Оттам дори заявиха открито, че ко всичко върви добре, Сърбия и Черна гора – единствените страни, които в момента са ангажирани в процеса на подготовка за членство и съответно са отличниците, могат да влязат до 2025 г.
Стратегията на ЕС за Балканите очертава 6 инициативи:
• Върховенство на закона;
• Сигурност и миграция;
• Социално-икономическо развитие;
• Транспортна и енергийна свързаност;
• Цифровизация;
• Помирение и добросъседство.
България, която в момента председателства ЕС, ще бъде домакин на специална среща за Балканите през май. Те са в дневния ред на Европейския съвет през юни, а Великобритания ще бъде домакин на среща за Западните Балкани през юли – точно преди НАТО да има свой форум в Брюксел.
Мнозина смятат, че планът на ЕС е твърде амбициозен предвид факта, че блокът настоява всички тези страни да разрешат граничните си спорове. Те страдат и от сериозни вътрешни проблеми.
Според доклад на ЕС има ясни признаци за превземането на тези държави, включително за връзки с организираната престъпност и корупция на всички равнища на управлението и администрацията, както и силно омешване на частни и обществени интереси.
Има доказателства за сериозна политическа намеса и контрол върху медиите, както и за липса на независима съдебна система.
Като се прибавят към това неконкурентоспособните икономики и напускането на младите хора в търсене на работа, перспективите изглеждат слаби.
Сега обаче и американците се заинтересуваха, отбелязва „Ню Йорк таймс“. Наскоро Конгресът поиска Пентагонът да даде оценка за сътрудничеството в сферата на сигурността между всяка държава от Западните Балкани и Русия.
Москва даде ясно да се рабере, че смята за неприемливо ново разширяване на НАТО към Западните Балкани. Тя бе замесена и в необичаен опит за преврат в Черна гора през 2016 г., малко преди тази страна да влезе в пакта.
Русия се опитва да се настани в региона и чрез правителствата, и чрез бизнеса, за да прокарат тези страни нейното влияние, когато влязат в ЕС, смята Марк Галеоти.
Стратегията е подобна на тази, прилагана от Китай и Русия към Гърция и Кипър. Те са смятани за места, където руските пари могат да бъдат изпрани в евро.
Карл Билд – бивш външен министър на Швеция и спецпратеник на ООН за Балканите, изтъква най-вече руските инвестиции в ключова сръбска инфраструктура като енергетиката. Макар те да са малки в сравнение с тези на страните от ЕС, сърбите имат естествено влечение към православните си братя и помнят руската подкрепа по време на войната в Косово.
„Наясно ли е ЕС с това, което става в Сърбия“, пита Галеоти.
Той смята, че не е:
„Политиката на ЕС като цяло е да подкрепя това, което съхранява спокойствието на Западните Балкани. Това е твърде опасно и създава перфектната възможност за Москва да си играе игрите.“
Според него и други експерти Брюксел трябва да придаде повече тежест и на моркова, и на тоягата. ЕС трябва да предлага сериозни инициативи за институционални реформи и сериозни санкции за неизпълнението им.
Бивш висш представител на САЩ, пожелал анонимност, споделя, че страните в региона са се реформирали само тогава, когато Брюксел и Вашингтон са натискали заедно местните лидери да скъсат със старите навици на корупция, превземане на държавата, политизирана съдебна система и руски компании, които се опитват да завладеят ключовата инфраструктура и медиите.
Но Европа не бърза да си внася нови проблеми. Приемането на нестабилни държави носи още повече нестабилност, заявява Норберт Рьотген – шефът на Комисията по външни работи в германския Бундестаг.
А според Карл Билд историческата ирония е, че ако Югославия бе останала цяла, тя почти сигурно щеше да бъде вече в ЕС и да е доста по-напред от България и Румъния.
„Балканите винаги са живели по-добре, когато са били интегрирани в по-широка рамка, която днес е необходима, както и в миналото. Наличната рамка сега е ЕС“, казва Билд.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/04/11