(http://offnews.bg)
Историята на 'мъжа с три лица'
Наричат Джером Хамън "мъжът с три лица". Той се намира в болница в Париж три месеца след неговата втора трансплантация на лице и бързо приема новата си "идентичност".
Лицето му е гладко и не се движи, предстои черепът, кожата и чертите му да бъдат напълно подравнени - процес, който включва използване на имуносупресори, които да предотвратят тялото му да отхвърли трансплантацията.
Джером Хамън страда от неврофиброматоза тип 1 - генетично заболяване, при което се засяга растежът на клетките в нервната система, което води до образуване на тумори в нервната тъкан.
Първата трансплантация е извършена през юли 2010 г. и е успешна. Втората операцията на 43-годишния мъж е извършена на 15 и 16 януари и той продължава да се възстановява.
Хамън обяснява, че се чувства добре и няма търпение да дойде края на лечението, с което стой се превърна в първия мъж, получил две трансплантации на лице, съобщи AFP.
Негов лекар отново е пластичният хирург Лоран Лантиери. Той е начело на екипа, който извършва процедурите на Хамън.
Той извършва и първата операция на Хамън през юли 2010 г.
Операцията тогава е успешна, но през същата година след обикновена настинка се налага да бъде лекуван с антибиотик, който не е съвместим с имуносупресорите, които приема. През 2016 г. започва да показва знаци, че тялото му отхвърля новото лице.
Миналото лято Хамън е приет в болница, а през ноември лицето му е премахнато заради некроза. Той остава в болницата два месеца без лице, докато се търси нов донор.
Това време показва характера на Джером. Всички в болницата разказват колко са впечатлени от неговия кураж, волята му и силата на характера му в тази трагична ситуация.
"Докато чакаше, той не се оплака нито веднъж и дори беше в добро настроение", разказва анестезиологът Бърнард Чоли.
В крайна сметка е намерен донор - 22-годишен мъж, починал на стотици километри от Париж.
След усилията на Лантиери, лицето на донора е транспортирано колкото се може по-бързо до болницата в Париж. Сутринта на следващия ден Хамън вече е в болничната си стая след новата трансплантация, а лекарите отчитат положителните знаци на добър цвят на новото му лице.
Операцията отговаря на ключов въпрос за Лантиери и за останалата част от медицинския свят - може ли да се повтори трансплантация на лице, а отговорът е "да".
За да се избегне отхвърляне на новото лице пациентът преминава лечение на кръвта в рамките на три месеца преди трансплантацията.
Така въпреки всички страдания Хамън днес отново е щастлив.
"Веднага приех първата трансплантация. Помислих си: "Това е новото ми лице" и този път отново е така", казва Хамън.
"Ако не бях приел това ново лице, щеше да е ужасно. Това е въпрос на идентичност... Но това е, това е хубаво, това съм аз", допълва той.
До момента са извършени около 40 трансплантации на лице по света. Първата трансплантация е на французойката Изабел Диноар през 2005 г.
За друг подобен случай - трансплантация на лице на пожарникаря доброволец от Мисисипи Патрик Хардисън можете да прочетете в НаукаOFFNews.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/04/17