05/01/18 06:54
(http://www.klassa.bg/)

Русия изпраща петрол в Китай за сметка на Европа

 Европейските петролни рафинерии все повече търсят руски суров петрол, след като най-големият производител на суровината в света изпраща все повече обеми към Китай.

Прогнозите са, че през първите пет месеца на 2018 г. Русия ще изпрати с кораби средно 19% по-малко петрол през основните си пристанища в балтийския регион и Черно море в сравнение с година по-рано, показват планове за товар на стоката, цитирани от Bloomberg. Междувременно потоците към Китай нарастват с 43% за първите три месеца, става ясно от данни на „Транснефт“.

Тази промяна е много вероятно да принуди европейските рафинерии да търсят заместител, посочва Алан Гелдър от Wood Mackenzie Ltd. В Лондон. Европа внася повече суров петрол от Русия от която и да е било друга държава, показват данните на ITC Trade Map. По всяка вероятност смяната ще дойде от Близкия изток, чиито корабни товари досега бяха насочени към Азия.

 

По думите на Гелдер производството на Близкия изток към Азия ще се свие заради Русия, вследствие на което неоползотворените количества ще отидат в Европа.

Засега съкращаването на руските потоци не се отразява на цените – даже обратното, благодарение на експлоатацията в европейските рафинерии, които превръщат петрола в гориво. Руското „черно злато“ от Урал се търгува на Стария континент на цени, близки до четиригодишния им връх, благодарение на тази експлоатация, както и на увеличение на доставките от САЩ.

Загубата на руски корабни товари обаче се усеща на пазарите, които вече са притиснати от свръхпредлагането по море и съкращението в производството на Организацията на страните производителки (ОПЕК), които намаляват обема петрол, който се транспортира. Досега през 2018 г. разходите за пренос на руските суровини от черноморското пристанище в Новоросийск до Средиземно море струват средно по-малко от долар на барел, което може да ги направи най-ниските за година от поне 2009 г. насам, посочва още Bloomberg.

Същата е картината когато става въпрос за корабните товари от Черно море, където се намира терминалът Приморск, който е и най-голямото съоръжение за износ на суров петрол в Русия.

 

Това не е добре за дългосрочната перспектива за корабите в региона, смята анализаторът на Evercore ISI Джон Чапъл. „Ако Русия изпраща все повече и повече корабни товари по тръби, а не през пристанища, то тогава с възстановяването на индустрията това може да се окаже сегмент (на търговията с танкери – бел. ред.), който е обременен от фундаменталната промяна в търсенето“, посочва още той.

Китай внася основна част от руския петрол посредством тръби и доставки по море от източните пристанища Козмино, Де-Кастри и Пригородное.

Общият обем на нефтените потоци към Китай е нараснал с 43% до около 750 000 барела дневно през първото тримесечие на годината, показват данни на „Транснефт“. Тази суровина, която преминава през руските европейски пристанища – по-голяма част от която пристига в Европа, ще намали количеството си с 19% до 1,86 млн. барела дневно през май, става ясно от товарната програма.

С все по-засиленото си плаване на изток руският петрол ще бъде заменен от смесица от близкоизточно и американско „черно злато“, посочва Гелдър. Износът на САЩ към всички възможни дестинации се е покачил с рекордните 2,3 млн. барела дневно през миналата седмица, като се очаква цял поток корабни товари през идните месеци. Това може да се окаже необходимо, за да се стимулират доставките на бензин – продукт, който обикновено се произвежда от европейските рафинерии, когато търсенето достигне своя пик през лятото.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Веселина Василева

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване