05/04/18 06:09
(http://www.klassa.bg/)

ЕС е готов да се противопостави на китайското търговско надмощие

 Европа се готви да затегне контрола си върху чуждите инвестиции – сигнал, че Старият континент осъзнава усилията на Китай да използва своята икономика за 11 трлн долара, за да се превърне в господстваща световна сила.

Според проучване на Bloomberg сред 28-те държави членки на ЕС най-малко 15 правителства активно или мълчаливо подкрепят проектозакон, който да пресява инвестициите от страни извън блока. С мнозинство, готово да го приеме, предложението е напът да мине в Европейския парламент – следващата стъпка към превръщането му в закон.

Резултатите показват, че Европа започва да осъзнава рисковете, а не само ползите, от чуждестранните инвестиции, най-вече от Китай. Според данни на Bloomberg комунистическата държава е инвестирала най-малко 318 млрд. долара в Европа през последното десетилетие в различни сектори – от инфраструктура до високотехнологични компании, което е повече от американските средства за същия период.

 

В рамките на европейския проектозакон ще бъде създадена централизирана база данни на досегашните чуждестранни инвестиции в Европа и механизъм за известяване за бъдещи, което ще даде абсолютната власт за одобряване на сделки в ръцете на отделните правителства. Комисията за международна търговия към ЕП обаче възнамерява да гласува изменение, което да даде повече правомощия на предложението, след което ще дойде ред на дебат между страните членки.

За България предложението е „един от нашите приоритети в търговската политика“, посочват от министерството на икономиката в София. Проектът не предвижда задължителна проверка, а по-скоро „неговата цел е да установи механизъм за сътрудничество и координация сред държавите членки“, като страните, които прилагат подобен контрол, ще трябва да уведомяват останалите, се казва още в текста.

През миналата година, когато ЕС за първи път извади на преден план механизма за инвестиционно наблюдение, Китай призова блока да спазва правилата на Световната търговска организация (СТО) и да избягва дискриминационни инвестиционни политики. Пекин също така заяви, че инициативата „Един пояс, един път“ е от полза за всички, отбелязвайки, че лидерите на повечето страни в ЕС са изразили интерес към участието в нея.

Но проучването на Bloomberg разкрива и някои разделения между европейските страни - държави като Финландия настояват Брюксел да избягва всяко прибягване до протекционистки мерки, а други като Малта смятат, че малките икономики трябва да останат отворени за инвестиции. Великобритания и Чехия са сред страните, според които ограниченията трябва да бъдат наложени на национално ниво, без да се стига до Брюксел. Независимо от това обаче всички допитани приветстват отварянето на дебат по въпроса.

По думите на Франсоа Годемон, директор на азиатската програма към Европейския съвет по международни отношения, съществува промяна на възприемането на Китай. Според него това се дължи на „вълна от инвестиции“, както и на неспособността на Брюксел и Пекин все още да не могат да решат пазарните въпроси помежду си.

Въпреки това предложението на Европейската комисия „до голяма степен е компромис, тъй като не е със задължителен характер“, посочва той.

Глобалните амбиции на Китай, включително опитите за доминация в сектора на изкуствения интелект, предизвикват ефект в Берлин и Париж – както германският канцлер Ангела Меркел, така и френският президент Еманюел Макрон направиха възхода на Китай свой политически приоритет. Макрон дори обеща, че ще се опита да постигне повече стратегическа координация с Германия по въпроса. Меркел от своя страна планира посещение в Китай по-късно през годината.

Дори страна, която обикновено има по-скептично отношение към общоевропейските политики, също е заинтересувана. Унгария е готова да обсъди евентуалното инвестиционно наблюдение, стига това да не доведе до различни стандарти сред държавите членки, казва парламентарният лидер на управляващата партия „Фидез“ Гергели Гуляз.

„Ако имаме обща политика спрямо Китай, ние сме готови да сме част от нея“, посочва той.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Бойчо Попов

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване