(http://offnews.bg)
Мнозинството в парламента реши да не си намалява заплатите и почивките
Мнозинството в парламента отхвърли идеята на БСП депутатските заплати да бъдат орязани с почти 600 лева, а почивките им - намалени.
Идеята на социалистите беше отхвърлена с 65 гласа "за", 48 "против" и 55 "въздържали се".
"Вие тук си пазите парите и благините. Политическата класа на България се съпротивлява срещу това доброволно да се откаже от привилегии в полза на народа си. Сега няма да го приемете, но рано или късно - това ще стане, когато народът реши БСП да има мнозинство в този парламент", каза по време на дебатите преди гласуването лидера на БСП Корнелия Нинова.
Управляващите пък защитиха идеята си, че заплатите не трябва да бъдат замразявани, с това, че българското Народно събрание има най-много заседания спрямо всичките други парламента в Европейския съюз. От ГЕРБ решиха да изредят колко пъти е гласувала от началото на това Народно събрание Нинова.
"От 1000 гласувания Корнелия Нинова е участвала в 37 от тях, тоест коефициентът на участие е 3,7%. Ако го наложим на базовото възнаграждение, то трябва да е 110 лева и 20 ст. Това означава, че всичко над 111 лева е недобросъвестно получено по Кодекса на труда", коментира председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов.
"Цялата ви стратегия ми е ясна. Кой колко пъти е гласувал. Не е това смисълът колеги, народът не прави разлика между леви и десни в този случай, за хората народният представител е едно и също, от която и партия да е. Въпрос на съзнание е да го
разберете", отговори Нинова.
След това дебатът по темата премина в спор колко отсъствия и гласувания имат депутати от управляващата коалиция и от опозицията.
От БСП настояваха основното възнаграждение на народните представители да бъде фиксираната сума, която да е по-малка от сегашната им заплата. Социалистите предлагаха от сегашните 3540 лв. възнаграждението им да бъде намалено на 2976 лв.
В момента заплатата на депутатите е обвързана със средната работна заплата в страна - те получават три средномесечни заплати. На всеки три месеца заплатите им се преизчисляват и когато средната заплата в страната се е повишила, депутатските възнаграждения също се увеличават.
Ако възнаграждението на депутатите беше замразено, това нямаше да се отрази само на тях, но и на премиера, президента, министрите, конституционните съдии и други.
Социалистите искаха да бъде сложен край и на дългите депутатски ваканции. В момента те почиват три пъти годишно, общо за 60 дни. БСП искаха това да става само веднъж - от 1 до 31 август всяка година.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/04