(http://www.klassa.bg/)
РУСОФОБИЯТА КАТО ПРОВОКАЦИЯ ИЛИ ДИАГНОЗА?
*Авторът е български учен и дипломат, заемал е постовете на посланик в ЮНЕСКО и във Франция, зам.-председател на Съвета за духовно развитие при МСКогато отзвукът от едно актуално събитие се проточи твърде дълго, то започва да потъва в баналността и да губи свързания с него първоначален интерес. Подобно на камък, хвърлен в застояла вода, концентричните му кръгове достигат брега на водоема вече не като сензация, а като имитация на нещо познато, на нещо déjà vu, за да си послужа за разнообразие с един живописен чужд израз. Така и историята на двойния шпионин Сергей Скрипал трябваше да впечатли международната общност като даде основание на британските официални власти да излъскат позавехналия си имидж, синоним, според тях, на порядъчност и гарант на справедливостта. С раздуването до степен на истерия на един недоказан случай на опит за отравяне, достатъчно банален като се има предвид хрониката на подобни несъмнено укорими деяния, английските управници в лицето на Тереза Мей удобно забравиха за богатата на подобни прецеденти британска колониална и неоколониална практика.
За сметка на това със случая Скрипал, в който освен бащата фигурира, без конкретни обвинения, и придружаващата го дъщеря, официален Лондон преследваше няколко взаимно свързани цели: да смекчи, а ако може и да постигне максимална полза за себе си от ефекта Брекзит; да удари по Русия на базата на това, че лицето Скрипал е бивш руски гражданин, отдавна доказал нелоялността си към предишната си родина и получил възможността безпроблемно да я напусне; английското правителство да изпълни поръчението на Вашингтон и да стане инициатор за укрепване на евроатлантическата натовска солидарност; да даде своя принос за възобновяване на “студената война“ с надежда да се намери удобен претекст за превръщането й в гореща.
Не може да се каже, че всички тези цели увиснаха във въздуха, но не може и да се твърди, че бяха стопроцентово постигнати. “Коварният Албион“ (названието не е патент на автора, дори и не толкова на опонентите на английското присъствие в съвременния свят, колкото на всички онези, и от ляво, и от дясно, които са си имали работа с Обединеното кралство сега и в миналото), та запазената марка на този коварен албион по-добре от всякакво пространно обяснение, характеризира ролята и мястото на тази държава сред приятели, партньори и противници.
Това словосъчетание се родее с едно подобно определение от друга при това не твърде далечна епоха. Преди време немският драматург Фридрих Шилер написа прочутото си произведение “Коварство и любов“. Далеч съм от мисълта да търся директна аналогия с “Коварния албион“, макар че по метафоричен път могат да се открият близости в подбудите и резултатите независимо от отдалечението в поведението на субектите и политическите нрави.
След като благодарение на усърдието си, граничещо с истерия,
британската министър-председателка Тереза Мей нажежи международната обстановка до степен на нетърпимост
и връщане на света едва ли не в годините на най-мрачния маккартизъм, сега определено се забелязва тенденция към елегантно “взимане на завоя“. Това тя се старае да постигне като опитва чрез обходни маневри да укроти брожението, което сама предизвика, но ефектът от усилията й засега поне не е нито убедителен, нито удовлетворителен. Най-вероятно Тереза Мей ще търси пътища и начини хем да запази някакво привидно достолепие, хем да избегне или поне омаловажи критиките в собствената си страна и в чужбина, хем да угоди на Вашингтон в името на “специалните“ им отношения. В този свой почти безнадежден демарш против Русия и в името на един почти неосъществим стремеж да запази за Британия водеща позиция в Европа, тя се надява, макар и извън ЕС, да продължи да влияе върху неговото развитие, тоест, както е прието да се казва в геополитиката, да напусне като остане.
Преди няколко десетки години една друга британска министър-председателка Маргарет Тачър опъна нервите на аржентинския и английския народ, а и на цялата международна общност, впускайки се във военна авантюра на другия край на света, в южния Атлантик, където отиде начело на британска морска армада, за да защити английския суверенитет над Фолклендските (Малвинските) острови. Основанията за сегашния статут на островитяните се базира на проведен през 80-те години на миналия век референдум, потвърдил, както бе обявено тогава, желанието им да останат обвързани към Обединеното кралство. Казано кратко и ясно, без юридически трикове и шикалкавения тези острови, които винаги са били историческа и геополитическа част от Аржентина остават част от колониалното наследство на Великобритания и запазват неоколониалния си статут. Островите се изплъзнаха от голямата вълна на деколонизацията. Проработи колониалния рефлекс на Коварния албион. Желязната лейди победи в краткото, но кръвопролитно военно стълкновение и спечели поредните избори в страната си.
Сега обаче, в наши дни, все по-ясно става, че
Тереза Мей не е Маргарет Тачър и с нищо не може да се доближи до нея.
Независимо как би била оценена, приета или отхвърлена Тачър както със стратегията и тактиката си, със средствата в преследването на намеренията си, с дипломацията, до която прибягваше, когато й се налагаше да разнообрази подходите си, тя винаги преследваше една крайна цел — да спечели без да загуби престижа си. Това Тереза Мей не можа да направи в сложната съвременна обстановка. Не вярвам да го е могла и по-рано в битността си на вътрешен министър. Тя просто не можеше да влезе в обувките на Тачър, които бяха твърде големи за нея. За разлика от нея, а още по-малко от Чърчил, тя громи, но не за да обединяава, а за да руши и разединява, независимо за каква и чия кауза става дума.
Ако трябва накратко, дори с една дума, да се характеризира същността на политиката и поведението на Тереза Мей, тази дума е русофобия, доведена в случая до степен на политическа провокация. Твърде дребнаво, неуместно и безперспективно е, когато един държавен деец от най-висок ранг, в случая министър-председател, се принизява до равнището на обикновен политик, който не може да овладее емоциите си и за когото отрицанието и хуленето на политическия опонент се превръща във водеща цел и на политическото, и на жизненото му битие. В този смисъл Тереза Мей не може да претендира за държавническо величие, а нейният принос към световните дела в най-добрия случай поне засега ще бъде свързван единствено с абсолютната й вярност към атлантическата солидарност и предаността й на Вашингтон. Вярност към Вашингтон, а ако остане нещо — и към английския народ!
Какъв беше смисълът от разиграването на Скрипаловската истерия, ако не за да провокира и даде храна на антируската кампания на Мей. Та нали и за начинаещия студент по политология е ясно, че това е абсолютно ненужно главоболие за руската външна политика и дипломация. Дори и на Тереза Мей би трябвало да е пределно ясно, че Русия няма нужда от подобни казуси, като този на предателя и шпионина Скрипал. Ако и това не й е ясно, то оценката за нейните качества би била твърде печална.
Скрипал е само удобен претекст, съзнателно раздут и превърнат в грандиозна мистификация
, представяна едновременно като: израз на жестоко терористично посегателство с цел отнемане живота на един правдолюбив гражданин; най-грубо нарушение на правата на човека; съзнателен отказ да се поеме една въпиюща руска вина; нагнетяване на международната обстановка и създаване на реална опасност от възникване на ситуация с непредвидими последствия.
И кой е виновникът за всички тези преднамерени и осъдителни действия. Как кой? Естествено лошата, непредвидимата, жестоката, двуличната, а защо не и коварна Русия. Така де, няма само добрата стара Англия да бъде именувана от десетки и стотици хиляди човешки същества по света като “коварния албион“. За какво ли? По законите на диалектиката както са впечатляващи примерите за забележителния хуманитарен принос на английския народ към световната история и култура, така многобройни са и примерите за себични, егоистични и унищожителни деяния и вреди, които Албионът е нанесъл на човечеството, за да оправдае своите неправомерни интереси и да си заслужи определението коварен.
Всъщност случаят Скрипал е само брънка от една не особено умно оркестрирана и изпълнена антируска кампания. Поредицата от събития в Близкия Изток, най-вече в Сирия, както и определено случаят Скрипал, са всъщност израз на едно активно настъпление на определени кръгове в редица западни страни и най-вече в САЩ, насочено към радикална промяна на съотношението на силите на международната сцена. Това настъпление, чийто открит и най-изявен адресат е Русия, има за цел да пренареди даденостите в съвременната политическа действителност, да установи нови приоритети, да възпрепятства редица положителни политически процеси, визиращи засилено и равноправно международно сътрудничество, да обяви и да поддържа една друга, нова скала на ценностите. Начело на цялото това построение стои и се налага върховенството на САЩ, които са смутени и недоволни от факта, че
редица държави все по-определено и оправдано утвърждават своята политическа независимост
, своята икономическа самостоятелност, своята военна самодостатъчност и своето културно излъчване. В резултат на това определени влиятелни сили в САЩ се опитват да подчинят изцяло на своята воля Европейския съюз, да не допуснат той да се превърне в реален съперник или, още по-лошо за тях, в реален опонент; да изолират Русия като я оградят със санитарен кордон от неприятелски, проамерикански режими; да ограничат, доколкото е възможно, активното участие на Китай в международния диалог; да се опитат да провалят всички опити за геополитическо и геокултурно влияние и въздействие на Евразия като активна реалност в съвременността.
На фона на противоречивата информация за повода и възникването на аферата Скрипал, за състоянието и местонаходището на двамата потърпевши; за бързото им, почти чудотворно, оздравяване след паническите първоначални съобщения за едва ли не предсмъртните им часове, особено на бащата, човек с основание се пита, а дали наистина са били тровени, дали наистина са били толкова зле след като нито веднъж не бяха показани, както и никой не бе допуснат до тях в болницата. Дали всичко това всъщност не е бил някакъв грандиозен, но скандален сценарий. Какво друго да мисли човек след като блюстителите на реда и привържениците на необходимостта от пълна информираност на обществото, не предоставиха нито за миг достоверна свидетелска информация от независим и обективен наблюдател. Или фарса със служителите, облечени в защитни комбинезони и маски, покрити от главата до петите с изключение на очите, за да могат да гледат все пак. В същото време покрай тях стояха или се разхождаха полицаи в нормалните си униформени дрехи. Та ако за едни опасността може да бъде фатална и те са дегизирани като марсианци, нима колегите им са по-малко уязвими от зловредното влияние на предполагаемата отрова. Или може би те не са считани за особено ценни и могат да бъдат пожертвани с лека ръка на олтара на демокрацията и справедливостта а ла Тереза Мей, само и само ако може да бъде доказана престъпната вина на Москва. И смешно, и жалко…
Сам по себе си казусът Скрипал е един
банален шпионски епизод от аналите на “студената война“
, който странно, но не и необяснимо, придоби актуалност поради това, че се оказа полезен и нужен както на Лондон, така и преди всичко на Вашингтон. Той просто трябваше да съживи една позабравена практика от времето на маккартизма, сега усилено застъпвана от един нов шампион на русофобията сенаторът Джон Маккейн, наследник на печално известния Бари Голдуотър. Същността на тази русофобска практика може да бъде характеризирана приблизително с тезата : “Винаги нападай, дори и да не си прав, защото и в невинността има вина!“
С други думи случаят Скрипал бе изваден от нафталина, за да помогне на Вашингтон в неговия кръстоносен поход срещу Русия, която той вече успя да огради с реакционни и проамерикански режими в опита да намери модус вивенди в политическото и институционалното разединение на американското общество. Същевременно скрипаломанията трябваше да облекчи Великобритания да вземе по-безболезнено завоя с Брекзит и да сплоти, доколкото е възможно, общественото мнение в страната си; да приспи или обезсили сепаратистките и автономистките брожения в Шотландия и Северна Ирландия; да допринесе за потягането на редиците на ЕС, който, в отсъствието на влиятелни независими водачи от ранга на де Гол, Вили Брандт, Кол и др., все повече изпада в пълна зависимост от САЩ; да попречи на обединяването и сътрудничството на страните от Евразия и т.н.
Няма съмнение, че отшумяващата афера Скрипал в известна степен навреди на нормалното и естествено протичане на международните отношения. Възникнала и развила се като активно антируско мероприятие, тази афера все пак не постигна основната си цел — да убеди световното обществено мнение в безспорната вина на Москва. Нещо повече. Независимо от скандала с отзоваването или изгонването на значителен брой дипломатически служители и от двете страни, което по-скоро се възприема като диагноза на едно типично британско хронично заболяване, и именно неизлечимата й русофобия, тя, аферата Скрипал, като бумеранг се върна към създателите си с реалния риск да порази именно тях. Защото това, което нито Вашингтон, нито подопечната му Тереза Мей можаха да съобразят, е че светът не е вчерашният и Русия не е същата като от преди няколко десетилетия. А може би тъкмо това съобразиха, за да побързат в опита си да възпрепятстват закономерното развитие на международната общност към диалог и сътрудничество. Все още трудно, но реално и неминуемо.
Залагайки на скрипаломанията, с неумелите си и непремерени ходове Тереза Мей е на път да разруши окончателно един любим на английската пропаганда мит — мита за привързаността на Обединеното кралство към каузата на правата на човека и горещата му защита на тези права. Нищо не може да бъде по-невярно от този мит. Цялата история на британската колониална империя — от Магна Харта та до наши дни, е потвърждение на хилядите посегателства и нарушения на човешките права. Всеки положителен акт е следван от безброй факти за потъпкването им навсякъде по света, където е стъпил британски колониален крак. И случаят Скрипал не прави изключение, макар и йезуитски замаскиран и представен едва ли не като хуманитарна загриженост за съдбата на един “невинен“ човек.
Къде е България в цялата тази ситуация? На труден кръстопът
, едновременно стимулиращ и затрудняващ я в положението й на председател на Съвета на Европейския съюз. Затрудняващ, защото изисква ръководно и компетентно участие в сложни процеси, при които трябва да се подкрепят всички положителни тенденции в развитието му, държейки сметка за подводните камъни и публичната отговорност, която лежи на плещите й поне за периода на Председателството. Стимулиращ, защото съобразявайки положението си, страната ни има възможност да завоюва авторитет като вземе редица отговорни решения и предприеме съответни действия, изискващи съпричастност и държавнически разум. Такова несъмнено бе, при отсъствието на убедителни доказателства за вина, решението за недопускане изгонването на руски дипломати от София. Как ще се развиват занапред позициите и поведението на България по този и други подобни случаи, предстои да видим.
Сега в Англия са на друга вълна. Политика, интереси, тези и стратегии — всичко това като че ли остана на заден план. С обезоръжаващ наивитет британците преживяват и се вълнуват като деца по един друг душепокъртителен повод — идването на бял свят на поредния наследник на английската корона. Аферата Скрипал остана на заден план и Тереза Мей можа облекчено да въздъхне и да си почине от предизвиканата от нея международна шумотевица. До следващия пореден случай, макар че едва ли ще бъде последван така скоро от ново подобно вълнуващо събитие в Бъкингамския дворец.
А до тогава Тереза Мей ще има възможност, макар и с доказана тежка диагноза, да демонстрира за пореден път своето закъсняло постколониално човеколюбие!
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/04