(http://www.clubz.bg/)
Президентът пратил 21 въпроса до НАП, но нямал отговор
След като от гражданско сдружение БОЕЦ са внесли сигнала си за несъбраното за 16 милиарда лева ДДС и в президентството, от "Дондуков" 2 са изпратили 21 въпроса до НАП по данъчни теми, на които още нямат отговор.
Очаква се коментар от институцията.
Председателят на БОЕЦ Георги Георгиев съобщи днес, че наред с осветляването на вредите за фиска от несъбраното ДДС, гражданското сдружение е поискало пълна информация от НАП по 7 въпроса, свързани с хазарта, списък на фирмите, които се занимават с тази дейност, годишните им обороти и платените върху тях данъци за периода 2009-2017 г. За първи път нямаме никакъв отговор оттам, каза Георгиев и обеща да продължат с настойчивостта си.
Захаринка Истаткова от БОЕЦ съобщи, че са подали два сигнала до Върховната касационна прокуратура. Според нея, на база събраните от тях данни, има данни за престъпно бездействие от страна на финансовите министри, в чиито мандати е допуснато такъв голям размер на несъбрани дължими данъци по силата на влязли в сила ревизионни актове.
"Искаме да бъде извършена проверка на данни за бездействие, довело до увреждане на фиска, в мандата на Владислав Горанов, можем убедено да твърдим, че той е знаел за несъбраното ДДС и всички останали данъци, подали сме сигнала на 21 март, който касае надеждността на изпълнение на служебните задължения от Горанов и на Бойко Борисов - като министър-председател", обясни Истаткова. Вторият сигнал касае дейността на осемте финансови министри, в чиито мандати е допусната увреда за фиска.
"Внесли сме и сигнал относно задържането на кмета на район Младост Десислава Иванчева - без да се ангажираме с мнение относно нейната вина, считаме, че известните на всички действия по задържането й далеч надвишават предвидените по закон за длъжностното лице и нарушават човешките права", допълни.
От Върховна касационна прокуратура са ги уведомили, че са препратили сигналите им на специализираната прокуратура.
Говорителят на БОЕЦ Весислава Танчева съобщи, че след като са огласили през март данните за реалната кражба на ДДС, са получили над сто сигнала от различни фирми, които разкриват схеми за присвояване на ДДС и укриване на данъци. Сдружението обаче не разполагало с достатъчно капацитет да обработва получените сигнали. Но представиха скандален случай с известна на българските потребители фирма.
Кражба на "Жоси" - и съдебни перипетии
Пред журналисти бизнесменът Георги Георгиев, съдружник във фирмата за млечни продукти "Жоси", разказа, че бившият му съдружник Симеон Присадашки, настоящ зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите, е откраднал бизнеса му и на практика си е присвоил фирмата, а Георгиев не е получил никаква защита срещу това от държавата и българската съдебна система. Макар че подал сигнал в ГДБОП, резултат нямало, въпреки че била запалена къщата му и получени заплахи за семейството му.
От БОЕЦ пуснаха видео, записано със скрита камера, на което Присадашки обяснява, че целият бранш води двойно счетоводство и укрива приходи с цел избягване на плащането на данъци.
Скандалното е, че адвокатът на Георгиев и той самият разказаха, че две търговски дела - по искови молби на Георгиев, са били унищожени, тъй като с прекратяването им Присадашки е бил изключен като съдружник и управител на "Жоси" ООД.
"Някой унищожава т.д. №5701/2014 и т.д. №5702/2014 по описа на Софийски градски съд и така Симеон Присадашки е отново съдружник и управител на "Жоси". Със задна дата е регистрирана искова молба от Симеон Присадашки - №97314 от 12 август 2014 г. Използва се вече приключило гражданско дело №5502/2014 по описа на СГС - и така се появява второ гражданско дело №5502/2014, но вече с различен предмет и ищец", стана ясно на пресконференцията.
И оттук тръгва съдебната гимнастика, чийто краен резултат от последвалите дела е, че Присадашки отново е съдружник и управител на "Жоси" ООД. Но въпреки опитите да бъдат заличени следи от предишното дело, такива все пак са останали и адвокатът Трифон Станев представи доказателствата в документи.
Адвокат Станев и Георгиев смятат да се обърнат с мотивирано искане към Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ, която да провери как фирма на съпругата на Присадашки, на не повече от година, има финансови възможности да изкупи банково вземане за 1.8 милиона лева.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/10