(http://www.clubz.bg/)
Вместо АЕЦ "Белене" по-добре да отворим Царичинската дупка
Аргументът, че след като в непостроената АЕЦ "Белене" досега са вложени над 3 милиарда лева (на данъкоплатците) - и това значи, че трябва да се направи, е несъстоятелен. По сметките на БАН тя би струвала поне 20 милиарда, което означава, че трябва да дадем още 17 милиарда, за да не се зяносат предишните три.
Несъстоятелно е и да се твърди, че правим това заради оборудването, складирано под навеси и в кашони на площадката, предназначена за Втора атомна.
Наложи се държавната енергетика да извади едни повече от 660 милиона евро, за да плати за реактори, поръчани при кабинета "Станишев" за АЕЦ, за която няма договор. Все едно да си купите скъп плазмен телевизор за жилище на зелено.
Публично известно е, че България няма нужда от нови енергийни мощности, след като в момента ползва половината от съществуващите. Но дори и да приемем, че от някаква неизвестна нам стратегическа гледна точка имаме нужда от още ядрени мощности, остава логичният въпрос защо не седми блок на вече изградена и функционираща АЕЦ.
При това правителството предпоставя строителството на АЕЦ "Белене". През април 44-ото НС възложи на енергийния министър Теменужка Петкова до края на юни да предложи варианти за оползотворяване на оборудването за "Белене". А се оказва, че преди това ще вдигне забраната за строителство на Втора атомна, което всъщност е само един от вариантите за това оборудване.
Няма инвеститор, който би се съгласил да вложи милиарди в такъв огромен проект, срещу тези "не"-та. Но това е пряко свързано с въпрос №3...
Държавните гаранции отпадат, но... при създаване на проектна компания за строителството, в която НЕК се кани да влезе с активите на площадката и оборудването, означава, че поема и тежестта на евентуални кредити. Да допуснем хипотезата, че китайската CNNC иска да строи АЕЦ "Белене" по системата build-own-operate, по която Русия строи АЕЦ "Аккую" в Турция. Това означава, че би трябвало да е собственик на централата с поне 51% и влага само собствени средства.
При модела build-own-operate инвестициите са за сметка на проектната компания, която е акционерно дружество. Ако 51% в него принадлежат на китайската страна, за останалите може да се привлекат чуждестранни инвеститори, разбирай руски, а защо не и френски. "Росатом" нееднократно е изявявал желание да влезе в проекта. Тогава българската страна продава активите си и изцяло се отървава от контрола върху Втората атомна, което си е престъпно нехайство. (Да не забравяме, че след около две десетилетия АЕЦ "Козлодуй" няма да съществува като източник на електроенергия.)
Сега същите тези пари, на които финансистът Петкова е гледала като щета, министърът Петкова се опитва да ни ги представи като аргумент.
Няма ли да е по-евтино да отворим Царичинската дупка, там поне бяха закопани 16 милиона лева, а винаги може да се измисли някоя рекламна стратегия за мистерия от типа "Розуел". За туризма ще е по-добре.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/14