(http://www.clubz.bg/)
Финансовата инспекция проверява МВР за "златните каски"
Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) ще извърши проверка в МВР за обществената поръчка на противоударни каски за служителите, които излизат по над 900 лева бройката. Проверката е вследствие на постъпил в АДФИ сигнал от "Антикорупционен фонд", в който се говори за нарушения при възлагане на търга.
Съгласно предвидения ред в чл.5, ал.1 и ал.2 от Правилника за прилагане на закона за държавната финансова инспекция, сигналът е разгледан от постоянната комисия на АДФИ в най-кратък срок и след извършена преценка за съответствие е взето решение за възлагане на финансова инспекция в Дирекция “ Управление на собствеността и социални дейности” към Министерство на вътрешните работи, съобщиха от агенцията
Както Клуб Z писа, Антикорупцинният фонд сезира и прокуратурата заради търга за каски на МВР. Юристите на организацията са направили анализ на два договора . от 2016 и 217 г., сключени между изпълнителя „ПАНОВ“ ЕООД и възложителя - дирекция „Управление на собствеността и социални дейности“ (УССД) на МВР. И двата договора са за доставка на противоударна каска с визьор, различни са нужната бройка и цената на бройка, както и срокът за изпълнение на поръчката.
"Експертният анализ на цените на свободния пазар на това специализирано оборудване с идентична техническа спецификация сочи, че те не надвишават 150-200 USD за единичен брой най-висок клас модели противоударни каски с визьор, а за сравнение най-масовите предлагани модели са значително под 100 USD за единичен брой", анализират от Фонда, след като се установява, че у нас цената е била между 899 и 934 лв. на брой каска.
Данните за значително многократно завишаване на цената са основание за съмнение, че при определянето на прогнозните цени за тези обществени поръчки е налице необективна оценка на пазарната среда за конкретния продукт, пишат от АКФ.
Допълнителни съмнения при провеждането на двете процедури произтичат от факта, че според наличните данни в Търговския регистър изпълнителят „ПАНОВ“ ЕООД има съвсем различен предмет на дейност от предмета на обществената поръчка. При първия договор с фирмата от 2016 г. пък е имало забавяне на изпълнението, но това не пречи през 2017 г. да е избран същия изпълнител, при това с по-кратък срок за изпълнение на доставките. Според Фонда има съмнение и за "свързани лица" при провеждане на търговете.
Въз основа на изложеното правният екип на АКФ счита, че са налице поредица съмнения за нередности, които засягат публичните финанси и обществения интерес, и насочва сигнал към компетентните органи – Сметната палата и АДФИ, на основание чл. 238 и сл. ЗОП (обн. 2016 г.), чл. 8, ал. 1, т. 2 и ал. 4 и 5 от Закона за държавната финансова инспекция. При установяване или не на виновни длъжностни лица и наложени санкции “Антикорупционен фонд” ще уведоми обществеността за реакцията и работата на институциите, пишат още оттам.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/14