(http://offnews.bg)
'Уна' - когато се изгубиш в гората и получиш помощ от неочакван приятел (трейлър)
Едно младо момиче се загубва в гората, която не познава, а неочакван приятел ѝ помага да намери пътя към хижата и баща си.
Късометражният филм "Уна" (Oona) на финландската режисьорка Зайда Бергрот е част от кампанията на Европейската комисия #EUandME, която се провежда едновременно във всички 28 държави от ЕС и иска да запознае младите хора с възможностите и политиките на ЕС, подобряващи техния живот.
По време на кампанията ще се проведе и конкурс за млади режисьори. Te ще могат да разкажат история за приноса на ЕС в живота на хората и как европейските инициативи им дават възможност да правят това, което обичат. Жури ще избере десет финалисти от жури, а петимата победители ще бъдат излъчени чрез обществено гласуване. Отличените ще получат субсидия да заснемат филма си.
Целия филм "Уна" можете да видите на страницата на кампанията #EUandME.
"Уна" е един от петте късометражни филма и е посветен на устойчивото развитие. Останалите четири засегат темите за правата, мобилността, цифровите технологии и развиването на уменията и на собствен бизнес.
КАК ЕС РАБОТИ ЗА УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ?
Радвайте се на чиста вода, по-чист въздух и опазена природа
Законодателството на ЕС става все по-строго към замърсителите на въздуха, като целта е опазване на живота и подобряване на здравето на европейците. За две десетилетия емисиите на серен диоксид – основния причинител на киселинни дъждове – са намалели с почти 80%.
Повечето европейци нямат проблем с достъпа до прясна питейна вода. Водата, която пием, трябва да отговаря на стандартите на ЕС и в нея да не присъстват никакви микроорганизми, паразити и вредни вещества.
От средиземноморския тюлен монах до червената каня – хиляди същества и животинки живеят в Европа, като много от тях се нуждаят от нашата закрила. Програма „Натура 2000“, която включва над 27 000 зони, има за цел да защити най-застрашените животни в ЕС и техните местообитания.
Обичате ли да плувате? Безопасността и чистотата на европейските зони за къпане вече са значително по-добри от преди благодарение на Директивата за водите за къпане на ЕС. Днес над 96% от зоните отговарят на минималните стандарти.
Дайте своя принос в борбата срещу климатичните промени
Напомпайте гумите на велосипеда, купете си билет за автобуса и намерете най-близката метростанция – ЕС инвестира 2,7 милиарда евро в устойчиви и високотехнологични проекти за обществен транспорт, включително за електрически трамваи или изследвания на алтернативни горива. Какъвто и транспорт да изберете, можете да стигнете от едно място до друго с минимално въздействие върху околната среда.
Освен това ЕС инвестира в научни изследвания с цел намаляване на количеството въглерод, което всички ние произвеждаме. Всяка година 20% от целия бюджет на ЕС – 180 милиарда евро – отиват за подкрепа на проекти, свързани с климата. От създаването на по-надеждни тестове за измерване на емисиите на новите автомобили до мерки, гарантиращи, че до 2020 г. всички нови сгради ще произвеждат толкова енергия, колкото изразходват.
Готови ли сте да се сбогувате с бензина и дизела и да купите електрически автомобил? В ЕС има почти 120 000 станции за зареждане, така че батерията ми може винаги да е заредена.
Можете да промените много, като направите малки промени в начина си на живот. Това може да стане чрез простички действия като гасене на лампите, когато излизате от стаята, или със слагането на по-плътни завеси, за да бъде в къщата по-топло. Освен това мога да използвам системата на ЕС за енергийно етикетиране на електроуреди, която помага да изберете електрическа печка от клас A+ вместо такава от клас D например.
ЕС помага на общностите да устояват по-добре на изменението на климата, като възстановява влажните и зелените зони, които действат като естествени бариери срещу покачващото се морско равнище, и като развива зелени пространства, които допринасят за справянето със замърсяването на въздуха и горещите вълни. Съществуват дори начини за по-ефективно пестене на вода – например резервоар за повторно използване на водата от мивката и душа за тоалетната.
Рециклиране, повторно използване, поправяне и морета без пластмаса
Когато изхвърляте торбичката от сандвича, кутията от салатата или бутилката от водата си, те не изчезват, а се превръщат в отпадъци. Пластмасата стига до океаните и е пагубна за живота в тях. А това, което влиза в моретата, в крайна сметка попада в чиниите ни – 30% от рибата, която купуваме, има пластмаса във вътрешностите си. ЕС е твърдо решен да намали количеството на изхвърляната пластмаса, да я държи далеч от океаните и да направи така, че до 2030 г. всички пластмасови опаковки да могат да се рециклират.
Дайте втори живот на електроуредите! Ако искате да водим устойчив начин на живот, трябва добре да помислите, преди да изхвърлите електроуредите, които все още работят. Повишавайки ефективността на продуктите чрез специални изисквания за екологичен дизайн, ЕС създава общество, в което продуктите са проектирани, за да служат дълго, да се поправят лесно и да се рециклират, когато вече не могат да се ползват по предназначение. Затова нека зашием скъсаното палто, поправим прахосмукачката и дадем хладилника за рециклиране – това е по-добре както за икономиката, така и за околната среда!
Какво стана с онзи електрически инструмент, който си купихте преди години? Ползвахте го само за два самоделни проекта, а може би трябваше да го споделите с други хора? В стремежа си да изгради кръгова икономика ЕС насърчава гражданите да бъдат по-разумни при опазването и повторното използване на вещите си. Пунктове за предмети под наем, кафенета за поправка на уреди и бутици за рециклиране никнат като гъби в целия ЕС, поощрявайки изграждането на един по-екологичен, хармоничен и творчески подход към вещите и повторното им използване.
Независимо дали става дума за стар телевизор или за лаптоп, който вече не върши работа, електронните и електрическите устройства все още служат за нещо, защото ценните метали в тях могат да се използват повторно. ЕС се грижи ценните метали да бъдат правилно извлечени, като по този начин ограничава количеството на отпадъците и прави старите клавиатури и повредените DVD плейъри отново полезни. Следващия път, когато тостерът се счупи, помогнете за опазването на ценните природни ресурси на планетата и го дайте за рециклиране.
Продължава на стр. 2
Продължава от стр. 1
Хранете се със здравословна, безопасна и достъпна храна, която не ощетява производителите
Правилата на ЕС помагат на производителите, преработвателите и продавачите да гарантират високо равнище на безопасност за всяка произведена храна по пътя ѝ от фермата до трапезата.
Гръцко сирене фета, полски салам киелбаса лишецкa, испанско сирене манчего и ирландски хляб блаа – няма нищо по-хубаво от автентичните регионални продукти. Но как да разбера, че са истински? Въведеното от ЕС защитено наименование за произход (ЗНП) гарантира, че специалитети като италианското прошуто ди Парма идват от района, на който дължат известността си, както и че са произведени по съответния традиционен начин и са преминали стриктен контрол.
Ако имате алергия към фъстъци и трябва да проверите дали вечерята ми не съдържа следи от такива - вече е лесно! За да придобиете представа за точния състав на храната в чинията, можете да се доверите на етикетите върху всички хранителни продукти в ЕС. Те показват колко точно захар, сол, протеини и енергия (мазнини и въглехидрати) се съдържа в храната и какви алергени присъстват в нейния състав. При органичните продукти можете дори да разберете как е произведена храната.
Ако се установи, че даден продукт е опасен за здравето (като например месо, заразено със салмонела), се задейства Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF), за да може опасната храна незабавно да бъде изтеглена от пазара. Благодарение на тази система, както и на други инициативи на ЕС за борба със салмонелата, броят на случаите на заразени с тази болест хора е намалял с 60% между 2007 и 2011 г. – положителен резултат от координираните усилия за подобряване на безопасността на храните в ЕС.
Притеснявате се, че здравните претенции за киселото мляко, което сте си купили, са по-скоро измислица, а не истина? В ЕС всички претенции за качествата на даден продукт се проверяват научно и след това се потвърждават или отхвърлят от експерти от държавите членки. Целта е да се гарантира, че всички здравни претенции, посочени върху етикетите, са верни. Така че ако търсите хранителен продукт, който да еи помогне да намалите холестерола си, можете спокойно да се доверите на написаното върху опаковката.
Научни изследвания, които помагат на Вас, на Вашето семейство и на планетата
От независими автомобили до алтернативни горива, инвестициите на ЕС целят да направят автомобилите по-екологични и енергийно ефективни. Това означава край на изнервящите задръствания чрез координиране на автомобилите без шофьор, както и изграждане на пътища, които да зареждат електрическия ми автомобил, докато чакам на червен светофар.
Как да постигнем повече с по-малко? С оглед на постоянно нарастващото население и ограничените природни ресурси е от жизненоважно значение да продължаваме да откриваме начини за повторно използване на ресурсите, с които разполагаме. ЕС прави това, като инвестира в проекти, вдъхващи нов живот на отпадъците. Такъв е например проектът за създаване на нова технология, която превръща остатъците от смляно кафе в мастило.
Защита от хакери? От WiFi тонколонки и конзоли за видеоигри до чайник, който можете да включите чрез смартфона си – спокойно може да се каже, че вещите в дома ви вече са свързани с мрежата. Но с всяко свързано устройство домашната мрежа става все по-уязвима за хакери. Как да се предпазите? Учените смятат, че решението на проблема може да се крие в т.нар. блокчейн технология. Благодарение на научни изследвания, финансирани от ЕС, в бъдеще моята мрежа ще бъде непробиваема, а данните ми – в безопасност.
Казват, че хубавите неща са в малки опаковки и що се отнася до нанотехнологиите, това е напълно вярно. Между 2018 и 2020 г. ЕС е инвестирал 1,8 милиарда евро в разработването на безопасна микротехнология. Въпреки че ще бъде с размерите на атом, тя може да ми помогне в ежедневието – да бъде втъкана в дрехите за намаляване на кожните раздразнения или пусната в кръвта ми, за да достави медикамент до мястото на тумора.
Болестите са част от живота. Но това не означава, че не можем да се справим с тях. ЕС инвестира милиарди евро в научни изследвания, за да открие изключително иновативни методи за лечение на болести като рака.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/21