(http://offnews.bg)
ЕЦБ ни отряза за еврото, трябва да се справим с корупцията
Европейската централна банка (ЕЦБ) охлади надеждите ни за скорошно присъединяване към еврозоната.
Според ЕЦБ страната ни се нуждае от още реформи, за да изпълни изискванията.
Това е едно от заключенията в разпространения днес Доклад на ЕЦБ за конвергенцията, обхващащ 7 от деветте държави в Европейския съюз, които още не са приели еврото.
В края на април премиерът Бойко Борисов обяви, че целта ни е до една година да влезем в чакалнята на еврозоната.
ЕЦБ обаче изразява безпокойство от голямата задлъжнялост на бизнеса, от корупцията, слабото образование и ниската професионална квалификация.
В доклада са изредени макропоказателите, по които икономиката на България покрива изискванията за еврозоната. Левът е стабилен благодарение на валутния борд, инфлацията е ниска, държавният дълг е с относително малък дял от БВП. В средно- и дългосрочен хоризонт България е изправена пред малки рискове за фискалната устойчивост.
"Макар че макроикономическите дисбаланси в България вече не се оценяват като прекомерни, икономиката ѝ се сблъсква с тях под формата на оставащи слабости във финансовия сектор в съчетание със сравнително висока корпоративна задлъжнялост", се посочва в доклада.
ЕЦБ изразява притеснение, че през следващите години се очаква инфлацията постепенно да нараства, макар и с умерен темп, но в дългосрочен хоризонт съществуват сериозни опасения за устойчивостта на конвергенцията
по отношение на инфлацията в България". В доклада се посочва, че догонването на българската икономика е възможно да доведе до "положителен диференциал на инфлацията спрямо тази в еврозоната с оглед на това, че БВП на човек от населението и ценовите равнища в България още са значително под тези в еврозоната". Затова трябва ръстът на заплатите да съответства на производителността на труда.
Според ЕЦБ качеството на работа на институциите и на управлението е сравнително ниско във всички разглеждани държави с изключение на Швеция. България е посочена сред страните с ниско качество на институциите и управлението, което се е подобрило много малко спрямо 2008 г.
ЕЦБ критикува и високото ниво на необслужваните кредити в банките, като изтъква и необходимостта от усъвършенстване на банковия надзор и надзора върху небанковия сектор. Според доклада фискалната политика на България не е рискова, но въпреки ниското равнище на публичния дълг се препоръчва благоразумната политика на Министерството на финансите да продължи.
Заключенията в доклада формално не са пречка за кандидатстване за чакалнята на еврозоната, но може да подсилят скептицизма към българската кандидатура.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/23