(http://www.klassa.bg/)
Лидерът Владимир Путин и стратегията на пробива
Боготворят го милионите хора по света, които ценят човека и водача, казващ истината, държащ на думата си и проявяващ решителност. Народите на Русия му дават доверието си, защото той измъкна страната от калта, от мизерията и мъртвата хватка на олигарситеПърви бяха САЩ. На президентските избори в раздираната от противоречия и разделена на две страна, гласоподавателите от едноетажната, но вече “ръждива“ Америка дадоха гласа си за Доналд Тръмп с надеждата, че техния кандидат ще направи родината им отново велика и ще възроди справедливите принципи на бащите-основатели. С дълг от над 21 трилиона долара, обслужването на който след няколко години ще струва на американските данъкоплатци над два трилиона долара само лихви.
Такава сума, даже за Щатите, трудно се компенсира с печатането на нови зелени банкноти, още повече, когато светът се отказва от долара като резервна валута. Анализаторите са единодушни, че САЩ са в стагфлация (състояние на икономиката, когато цените на суровините и на произвежданите стоки растат, а доходите на населението намаляват), която неминуемо ще създаде напрежение вътре в страната. За приемането на кардинални спасителни мерки от сорта на сериозна девалвация на долара и за да няма възможност за консолидирано противопоставяне на глобалното обезценяване на парите в целия свят, на Америка ѝ е необходим повсеместен хаос. Само така би могло да се обясни странната, агресивна и разрушаваща съществуващия световен ред актуална политика, провеждана от 45-я президент на САЩ през последните месеци.
Втора бе Франция. Свободолюбият френски народ избра надпартийния глобалист Емануел Макрон за президент на своята страна. Излезлият от политическата “люпилня“ на суперглобалиста и ротшилдов финансист Жак Атали, новия държавен ръководител също поиска величие за страната си, но в рамките на Европа. Оставайки единствената страна на стария континент с ядрено оръжие и ползващата се от статута на велика страна и с пети, решаващия глас в Съвета за сигурност на ООН, Макрон мечтае той да бъде ръководителя на Европа, но с парите на Германия. Ясна е идеята на Макрон – гаранции за финансовото “здраве“ на страните от Южна Европа, но осемте страни-донори в ЕС вече предупреждават за опасностите от предаването на финансовите пълномощия на общоевропейско ниво. Но Макрон търси ново поле за изява и овации: той вече е убедил десет страни–доброволци
за създаването на европейски въоръжени сили
с привличането в кризисни ситуации и на Великобритания; полага неимоверни усилия за да спечели доверието на Тръмп и да играе ролята на посредник в отношенията му с европейските лидери и Путин. Ето какво казва министъра на икономиката и финансиите на Франция, близкия до Макрон, Брюно льо Мер: “Какви искаме да бъдем?Васали,които сляпо се подчиняват на Америка? Или ние искаме САЩ да се превърнат в световен икономически полицай?
Или все пак , ние искаме да заявим за нашите европейски икономически интереси и за желанието си да поддържаме икономическите си отношения с Иран! Ние смятаме,че правилно постъпваме и сме настроени да продължим сътрудничестовто си с Иран. Ние сме пред избор и е време всички европейски страни да си отворят очите още днес!“ Бунт на кораба?!
Германия бе трета. Непопулярната, проимигрантска политика на Ангела Меркел невероятно отслаби позициите ѝ за четвърти канцлерски мандат. Новата голяма коалиция едва ли има дълъг живот, но поне до укрепването на новото ръководсктво на социал-демократите тя ще бъде реален факт. Пълното обвързване на Меркел с неоглобализма на Обама и Хилари Клинтън направи отношенията на немския канцлер с новия американски президент “прохладни“. С високоорганизирания си и всеотдаен труд, с невероятната си икономическа мощ, немския народ успя да се отърси от чувството си на огромна вина пред човечеството за безумията на хитлерофашизма и в тон с модерния повик за величие, Германия за пръв път след Втората световна война постави въпроса за полагащата ѝ се водеща роля сред страните в Европа и света. И канцлерът Меркел надигна глас срещу американския хегемонизъм: “Ние трябва да се научим да имаме своя собствена роля. Германия надрасна ролята си, когато дълги години след Втората световна война не проявяваше голяма активност, осъзнавайки, че по време на национал-социализма бе извършила изключително много несправедливости“.
На 11 май в Брюксел, Жан Клод Юнкер, председател на ЕК, заяви: “ САЩ като международен субект загубиха своята сила, а и своето влияние в дългосрочна перспектива“. А месец преди това, същия този висш европейски чиновник бе казал: “Ние трябва да се научим да разговаряме с руската страна от равни позиции. Ние, европейците, понякога си мислим, че сме босовете на целия свят! Ние забравяме,че ние сме част от вселената. Ние губим икономическата си сила. Ние понясяме демографски загуби. Ние трябва да се вслушаме и в другата част на света“.
А по същото време, в другата част на света бурно развитие търпят обратните процеси – интегриране на възможностите и обединяване на силите.
Направената промяна в Конститутицията на Китай дава всичкото време на
председателя Си да реализира докрай плана за “великото възраждане на китайската нация“.
След като години наред КНР има най-високите показатели за ръст на БВП и на износа на стоки и услуги в света, днес страната на “социализма с китайска специфика“ си поставя задачата цялото население на Поднебесната да заживее със стандартите на европейската “средна класа“. И това ще се постига под ръководството и контрола на държавата, като държавния сектор на икономиката вече работи по петгодишни планове и с 14 на брой фиксирани отраслеви цели и задачи, а свободния пазарен частен сектор се регулира чрез централизирана финансова система на странатаИ страната, с която Китай и председателя Си поискаха да строят заедно и съвместно този нов планетарен ред бе Руската Федерация и президента Владимир Путин.
Хронологически, през март 2018 година руският народ, последен от великите сили, избра лидера си за следващите шест години. Огромното преимущество, което има руския президент пред американския си партньор е не само традиционата за Русия могъща централна, еднолична власт, но и това, че
Владимир Путин вече 18 години практически формира руската външна и вътрешна политика
и че ще го прави поне още шест години.
Мненията за него са полярни. Силно го ненавиждат тези, на които той попречи да реализират доктрината “Третия път“ и да върнат човечеството в “робовладелческия“ строй. Боготворят го милионите хора по света, които ценят човека и лидера, казващ винаги истината, държащ на думата си и проявяващ твърдост и решителност при отстояването на правата вяра и правото дело. Народите на РФ му дават доверието си, защото той измъкна страната от калта, от мизерията и мъртвата хватка на олигарсите, давайки надежда на гражданите за просперитет и добро бъдеще за децата им!
От 2016 г. военно-космическите сили на РФ, след официалната покана на законната сирийска власт, вече воюваха с терористите от ИДИЛ на територията на страната. Към същия този момент в Сирия вече бяха избити хиляди християни, бе разрушена християнската светиня Маалюля, а древния амфитеатър на Палмира бе превърнат в ешафод за християнски глави! Асоциацията “Assisi Pax International“ ще награди президента Владимир Путин с премията “Златна палма“ за положените от него миротворчески усилия в Близкия изток. Досегашни носители на тази награда са Михаил Горбачов, Роналд Рейтън и папа Бенедикт ХVI – организаторите на превръщането на двуполюсния свят в еднополсен с един хегемон, докато бъдещия лауреат Путин е инициатор и двигател на обратния процес –
еволюционно развитие на света от еднополюсен в полицентричен модел с няколко регионални страни-лидери!
Мощната победа на Владимир Путин на президентските избори в РФ демонстрира изключително високото доверие и положителната обективна оценка за работата на лидера на страната през последните 20 години. Тя показва, че линията, избрана от Путин и неговите съмишленици в един труден и мъчителен за руската история период са били правилни и очаквани от населението на огромната страна. Към датата 18 март 2018 година Русия напълно гарантира сигурността и отбранителната си способност, както и тази на съюзниците си, което ѝ дава възможност за свободен и необвързан с никакви предварителни условия и “доборжелателни“ съвети избор на път и модел на развитие в средносрочна перспектива. Руската федерация вече, в най-голяма степен, гарантира собствената си самодостатъчност, особено способността да изхранва собственото си население и да изнася селскостопанска продукция, който през 2017 година в стойностно отношение (21 млрд.дол.) надхвърля износа на продукцията на военно-промишления комплекс (16 млрд. дол.). Русия с ускорени темпове възстановява научния си и високотехнологичен производствен потенциал, превръщайки се във водеща нация в атомната и космическа област , в сферата на IT-технологиите (втора позиция в експортна листа на РФ за 2017 година), в добива и преработката на суровини и т.н. С други думи, въпреки неимоверната русофобска кампания, която се вихри в западния свят, въпреки икономическите и финасови санкции, въпреки тоталната информационна агресия и превръщането на лъжата в основно съдържание на политиката на редица държавни ръководители на запад, Русия за последните десет години изгради с неимоверни усилия, с жертвоготовност и търпението на голямата част на своите граждани основата за планомерно, настъпателно и ефективно развитие на страната напред и нагоре.
Главната дума в речите на Президента от Посланието му до Държавната Дума и приемането на Майския президентски указ за стратегическите цели и задачи до 2024 година е “ПРОБИВ“, пробив в увеличаване числеността на населението, в повишаването на стандарта на живот на гражданите, в създаването на комфортни житейски условия, а така също условия и възможности за самореализация и разкриване талантите на всеки човек.
Да, Русия се съсредоточава и е готова за пробив!
Майския указ на Путин представлява разгърнат програмно-целеви и комплексен план за действие през следващите шест години. Определени са девет национални цели:
а/ устойчив ръст на населението; б/ средна продължителност на живота до 78 години; в/ растеж на пенсионното осигуряване, което трябва да бъде по-високо от инфлацията; г/ понижаване с два пъти на бедността; д/ ежегодно подобряване жилищните условия на не по-малко от пет млн. семейства; е/ увеличаване с 50% броя на организациите, осъществяващи технологични иновации; ж/ ускорено внедряване на цифровите технологии в икономиката и социалната сфера; з/осигуряване темпове на икономически растеж по-високи от световните, включване на РФ сред петте най-развити икономики в света, поддържане на инфлация не по-висока от 4% годишно; и/ създаване в базовите отрасли на икономиката, преди всичко в преработващата промишленост и аграрнопромишления комплекс на високопроизводителен експортно ориентиран сектор на основата на най-съвременни технологии и с участието на високо-квалифицирани кадри.
Държавата ще ръководи, координира и контролира изпълнението на 11 направления в социално-икономическия живот на страната, включващи реализацията на 51 отраслеви цели и целеви показатели и изпълнението на 66 конкретни задачи. По данни на ръководителя на Руската централна банка Елвира Нибиулина към началото на май т.г. делът на държавните банки в руския банков сектор е 66,2%. С президентският указ в направлението “Развитие на малкото и средно предприемачество и подкрепа на индивидуалната предприемаческа инициатива“ е фиксиран целеви показател за увеличение числеността на занимаващите се с малък и среден частен бизнес и индивидуалните предприемачи да достигне 25 милиона души.
По думите на Президента Путин Майския Указ от 2018 година е подготвян в течение на 15 месеца с участието на голям брой специалисти, в това число и на тези, които ще го изпълняват като членове на новото правителство на Дмитрий Медведев и на президентската администрация. За изпълнението на поставените национални и отраслеви цели ще бъдат необходими допълнително между 8 и 10 трилиона рубли. Исторически погледнато новият етап в развитието на руската държава, явно изучавайки и ползвайки опита на китайския социализъм, ще включва най-доброто от годините след Октомврийската революция (регулиращите и контролни функции на държавата, макропланиране на икономическите и социални процеси чрез покриване на базови цифрови показатели, управление на макроикономическите процеси чрез държавната банкова система), но така също и преимуществата на личната стопанска инициатива и предприемачеството при условията на откритост и строго спазване от държавата правата на частните производители.
Путин и неговите консултантски екипи търсят и вече намират в новата си политика
първостепенната и уникална роля на духовното начало при управлението
на обществените процеси. За разлика от западната цивилизация, където демократичния управлениски модел се базира на жестоките закони и страха от наказание, съчетан с егоцентризма и индивидуалното общуване с Бога, православната източна цивилизация винаги се е опирала на съборността и колективното начало, на зачитане мнението на народа и солидарността на обществото със страдащите. Порочният философски тезис, че битието определя съзнанието, идеологически определящ характера на обществените отношения и при социализма, и при капитализма, доведе до превръщането на парите и богатството във фетиш, а алчността в главна отличителна черта на обществените модели през последните 250 години. И ако битието е определящо , а икономиката е базата на обществото, то неминуеомо там, където господствува свобода (както е при капитализма и, най –вече, при неолиберализма), то по определение не може да има справедливост, защото свободата е нужна на силния за да мачка слабия, а там където целта е всеобща справедливост (както е при социализма, и, най-вече, при развития му вариант) не може да има свобода, защото справедливостта е нужна на слабия за да се защити от силния. Този абсолютен антагонизъм стана и причината за жестоката битка между двете системи,завършила с победа на супер материализираната, неолибералната.
Той иска да постигне духовно единение на нацията, и то върху принципите на ортодоксалната, православна етика, която впоследствие юридически да бъде закрепена в Конституцията и да формира общество, в което човек за човека е брат, където всичко е в името и за благото на човека, където отговорността е лична, а дадената дума се спазва, където греховете не се откупуват с църковни индулгенции и парични пожертвования за църквата, където човек е в правото си да избира, но не в ущърб на другите и да живее в мир, спазвайки общоприетите традиционни нравствени норми и т.н. В това се крие причината, съвсем целенасочено,
руската държава да укрепва авторитета на руската църква
, начело с патриарха на РПЦ и цяла Москва, да оказва огромна финансова и материална подкрепа на всички местни вероизповедания, гарантирайки им равнопоставеност.
През последните няколко години, сред младежта на РФ широка подкрепа намира инициативата на президента да бъдат възстановени редици социалистически форми на дейност, насочени към младото поколение: покриване на нормативите на многобоя “Готов за труд и отбрана“; наставническото движение на ветераните на труда към младите работници и инженерно –технически кадри; възстановяване на системата за средното специално професионално-техническо образование; учредяване на движението за военно обучение “Юная армия“, където вече членуват над двеста хиляди ученици; създаване на научни центрове из цялата страна за откриване, подготовка и творческо израстване на талантливи деца, ученици и младежи; строителен бум в строителството на най съвременни спортни бази и съоръжения, съчетано с провеждането на международни спортни състезания от най-висок ранг и т.н.
Всички тези практически действия, формулирани направления, цели и задачи за работа показват, че президентът Владимир Путин, анализирайки собствения руски и световен исторически опит, избира за РФ път и модел на развитие, при който ще се прилага всичко положително, създадено от предишните поколения и днес, но твърдо ще се стъпи на собствената национална индентичност и традиционните общочовешки и православни ценности, създавайки нова база за функциониране на обществото, обезпечена с нова философия, с нов мироглед, с провеждането на нова политика и регламентирана от нова юридическа конструкция.
За да се реализира планирания ПРОБИВ, според думите на самия Путин, ще се необходими допълнителни финансови средства. Пак по неговите думи, по написването на посланието на президента от 1 март и над Майския му Указ от 7 май т.г. екипите са работили над една година, като всички конкретни показатели са разглеждани в тяхната обща макроикономическа обвързаност т.е. неизпълнението на едни би довело до неизпълнение на цялата програма. Всички учени, анализатори, политици и специалисти , които са участвали в групите по разработката на отделните направления вече са назначени на възлови управленски позиции. В персоналният състав на правителството, както и в администрацията на президента вече няма хора, близки до Путин от годините на работата му в КГБ, както и
няма представители на неолибералната, проамериканска вълна
, масово навлязла в управлението на Русия по времето на президента Елцин.
За изпълнението на Майсксия Указ на Президента ще бъде необходимо до 2024 година да бъдат събрани от 8 до 10 трилиона рубли, което означава сума от 109 до 133 млрд. долара. За тази цел се предвижда не само продължаване процеса на замяна вноса на чуждите стоки със стоки местно производство, но и увеличаване обема на износа на несуровинни стоки до 250 млрд. долара годишно, (от експорта на машиностроителна продукция – 50 млрд.дол., от селскостопанска продукция – 45 млрд.дол.,и от износа на предоставяни услуги –100 млрд.$.), осигуряващ профицит в търговския и платежен баланс на страната.
И тук стигаме до въпроса за обстановката в света, при която РФ би трябвало да направи ПРОБИВА в технологическото и структурно обновяване на икономиката си. Поради пълното обвързване на финансовата система на РФ с тази на Запада, под хегемонията на САЩ, най-бързото и ефикасно въздействие върху икономическите планове на Русия се оказва и ще се оказва чрез системата за международни финансови разплащания, прогнозите на рейтинговите агенции и инвестиционните банки– посредници, ограничаване достъпа до изгодно кредитиране и т.н. А скритата причина за тази дискриминационна политика на ревностните защитници на свободния пазар към Русия е нейния огромен потенциал и случилия се вече високотехнологичен ПРОБИВ във военната промишленост. Западът се чувствува реално застрашен и рано или късно
ще бъде принуден от обстоятелствата да търси договаряне с руската страна
за което ще е необходимо взаимно доверие. И тук възниква въпросът чрез кого и как ще бъде постигнато това доверие. Почти неизпълнима на този етап задача, защото руския президент, лъган нееднократно от западните лидери, без да получи твърди, железобетонни гаранции няма да приеме устни обещания за бъдеща добронамереност.
Путин е решителен и твърд, когато става дума за защита на националните интереси на Русия! При това, интереси – вековни, традиционни и неоспорими!
В броя си от 20 май 2016 година френския ежедневник “Фигаро“ (www.lefigaro.fr) публикува рецензията на Ерик Земур, посветена на Владимир Путин. В нея той пише: “Нашите западни медии направиха от президента на Русия въплътено зло. При това с такава настойчивост, каквато те не проявяваха дори към съветските лидери в апогея на студената война…Путин не е противник, а отражение на нашата нечиста съвест.. Путин е единствения европеец, който казва “НЕ!“ на американците, както навремето действуваше Шарл Де Гол.
Георги Вацов
От сп. „Сигурност”
(със съкращения, заглавието е на ЗЕМЯ)
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/26