(http://www.clubz.bg/)
Евродоклад: Само 44.2% от местата за къпане в България са с отлично качество
Австрия, Кипър, Гърция, Люксембург и Малта са страните с най-добри водоеми за къпане. Това сочи годишният доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и Европейската комисия, цитиран от ДПА. Според документа, публикуван преди летния сезон на отпуските, в тези пет страни водните басейни с отлично качество на водата за къпане представляват над 95 процента.
В Малта близо 99% от всички водни басейни са с отлично качество през 2017 година, в Кипър - 97.3%, а в Гърция - близо 96 процента - отлични данни за туристическия сектор.
Начело е Люксембург, където от проверените 12 водоема всички са с отлично качество.
В България през 2017 година 44.2 процента от проверени 95 места за къпане са били с отлично качество на водата, се посочва в доклада на сайта на ЕАОС. През 2016 година от проверените 94 места с отлично качество са били 64.9 процента. Миналата година е установен само един водоем с лошо качество на водата за къпане в България, както и предходната година. С добро качество на водата са били 45 места или 47.4 процента от проверените обекти, а със задоволително 6 обекта или 6.3 на сто.
Данните в доклада се основават на проверки на качеството на водата в близо 22 000 речни, морски и езерни обекти в Европа през 2017 година, включително Швейцария и Албания, които не са част от ЕС.
Качеството на водата за къпане в Европа се подобри през последните години, отбелязват Европейската комисия и ЕАОС. В 30-те страни, обхванати от проучването 85 процента от местата за къпане са получили отлична оценка, което е лек спад спрямо 2016 година. Това се дължи главно на летните дъждове, които са се отразили на резултатите от тестовете.
Спрямо 2013 година обаче делът на отличните водоеми се е повишил с 3 процента.
Според доклада всички обхванати места за къпане в Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Гърция, Латвия, Люксембург, Малта, Румъния, Словения и Швейцария покриват минималните стандарти за качество.
Около 1.4 процента или 306 водоема са били с лошо качество на водите за къпане, което представлява риск от болести като диария. През 2016 година броят им е бил 316. Страните с най-много на брой водни обекти за къпане, които не отговарят на стандартите на ЕС през 2017 година са Франция (80), Италия (79) и Испания (38).
Страните с най-висок дял на водите за къпане, които не отговарят на стандартите на ЕС, са Естония (7.4 процента), Ирландия (4.9 процента) и Великобритания (3.3 процента).
Направени са изследвания за два типа бактерии: ешерихия коли и чревни ентерококи.
Основни причинители на замърсявания за водите са били канализации и отпадъци от животновъдна и земеделска дейност. Наводненията и обилните валежи могат да увеличат замърсяването в реки, езера и морета и да предизвикат преливане на канализации, се посочва в доклада.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/29