(http://www.clubz.bg/)
В Русия тайно унищожават документите за репресираните от съветския режим
От 2014 г. в Русия действа тайна заповед, въз основа на която се унищожават архивни данни за репресираните по време на СССР граждани, съобщи руското издание "Комерсант", цитирайки директора на Музея на историята на ГУЛАГ (Главно управление на наказателните лагери) Роман Романов.
Според него, съответната инструкция за целта, озаглавена "За одобряване на инструкциите по поддържането и използването на централизираните оперативни справки, съдебномедицински и разследващи отчети, създадени въз основа на работата на руските правоприлагащи органи", е подписана на 12 февруари 2014 г. и има гриф "само за служебно ползване". Тя засяга Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Министерството на извънредните ситуации , Министерството на отбраната, ФСБ, ФСНП, ФСС, ФСО, СВР, Главна прокуратура и Държавната куриерска служба.
Според тази инструкция данните с информация за репресираните граждани на СССР и престоя им в ГУЛАГ трябва да бъдат унищожени, когато изминат 80 години.
Романов разбрал за инструкцията случайно, благодарение на партньора на музея Сергей Прудовски, който търсел данни за репресирания селянин Фьодор Чазов, чийто брат Григорий бил изпратен на разстрел, а самият той - осъден на пет години в лагер и изпратен в Магаданска област. В регионалното управление на МВР му обяснили, че регистрационният му картон е бил унищожен.
Директорът на музея казва пред "Комерсант", че личните дела на съветските затворници са били изпращани на безсрочно съхраняване в архива в случай че умрат в лагера. При освобождаване делото се унищожавало, но оставала да се пази специално картонче "за отчет".
Прудовски обяснява, че наказателните дела на гражданите се съхраняват във Федералната служба за сигурност (ФСБ, руското контраразузнаване - б.р.) или в държавните архиви.
"Но всички те (делата - б.р.) завършват с дата на осъждане и информация за присъдата: стрелба или лагер. За смъртната присъда е ясно. А информацията къде е бил изпратен затворникът в лагерите, дали е оцелял, дали е бил прехвърлен от един лагер в друг, е само в регистрационните карти, съхранявани в Министерството на вътрешните работи. И тази информация след унищожаването на картата изчезва", обясни той.
Директорът на Музея за история на ГУЛАГ се обърна към съветника на руския президент и председател на Съвета за правата на човека към президента Путин - Михаил Федотов, който обещал да разгледа проблема с унищожаването на историческите данни. "Когато има документ, е почти невъзможно да се фалшифицира. А когато няма документ, можете да си мислите какво ли не", каза Романов.
По данни на международната организация "Мемориал", обект на чести проверки от страна на руската прокуратура, общият брой на жертвите на сталинските репресии, в т.ч. "разкулачените" и преселените народи, наброява около 12 милиона души.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/06/08