06/08/18 07:37
(http://www.klassa.bg/)

Скандал за АЕЦ „Белене“ в парламента (ОБНОВЕНА)

Проектът за АЕЦ „Белене“ предизвика поредния скандал в парламента между политическите партии. Над три часа депутатите спориха около бъдещето на втората атомна централа, трябва ли да падне мораториумът върху строежа й , за да се стигне до търсене на инвеститори или не.

В крайна сметка със 172 гласа „за”, 14 „против” и 2 „въздържал се” НС реши да се се търси стратегически инвеститор за реализацията на АЕЦ „Белене”.

Бяха предложени две проекторешения - едно на управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ и едно на БСП. Двете бяха почти идентични, с разлика в това, че социалистите искаха да отпадне т.нар. мораториум за строежа на централата. Мнозинството в парламента обаче прие този на ГЕРБ и патриотите и отхвърли този на БСП. Така депутатите "препоръчаха" на МС да отмени решението си от 2012 г. за спиране на „Белене”, но на по-късен етап, когато вече е ясно дали има реален инвеститор. Преди това енергийният министър Теменужка Петкова получи мандат да възобнови дейностите за реализацията на проекта със стратегически инвеститор,

да започне преговори 

и да изработи процедура по неговия избор.Като условия са заложени проектът да се реализира без държавни гаранции, на пазарен принцип, без задължителен договор за изкупуване на енергия. До 30 октомври пък Петкова трябва да представи пред НС каква ще е структурата на проекта.

По време на дебатите в зала БСП упрекна ГЕРБ, че така всъщност нямат доверие на собствения си министър и му завързват ръцете при едни бъдещи преговори със стратегически инвеститор за „Белене”."Искате ли да се строи ядрената площадка, или не искате?", зачуди се социалистът Жельо Бойчев по повод нежеланието на ГЕРБ решението на НС от 2012 г. и мораториумът за „Белене“ да отпадне. "Никога не е бил безспорен този проект, но не можем да зачеркнем 3 млрд, отвърна на свой ред Александър Ненков от ГЕРБ. Той обясни, че са подходили максимално предпазливо, особено по условията към бъдещия инвеститор.

 "Нищо не рестартираме,

ние просто даваме мандат следващите пет месеца за проучване какъв би бил инвеститорският интерес", обясни Ненков. Шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък намекна, че вината за нереализирането на проекта „Белене” всъщност е на БСП. "Нашата задача днес е да покажем, че сме единни и мислим за бъдещето", отбеляза пък патриотът Искрен Веселинов. На този фон лидерът на „Воля” Веселин Марешки пък изтъкна, че именно те са най-силни радетели за „Белене”.

„Без разрешението на Атомстрой и Путин не може да направите нищо

по този проект. Този проект е руски", това пък заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай. Той даде да се разбере, че ДПС са против двете решения. "Ние няма как да подкрепим неясния изход от едно такова решение”, аргументира се Аталай и обясни, че всъщност няма политическа воля, а само празни приказки.

 "Нямате стратегия… Енергетиката иска здраво ръководство",

каза още Аталай. Той добави, че ако дебатът е бил сериозен и намеренията на управляващите за рестарт на „Белене”, то министър Петкова е трябвало да каже какви са икономическите показатели, къде ще се съхранява отработеното гориво, имаме ли въобще нужда от нови мощности. "Вие спряхте проекта", обърна се Аталай към управляващите и добави – „Това е една игра колеги”. „Навремето тези отвън спряха „Син поток”, за да не умрат скаридите и рибите”, продължи Аталай, визирайки протеста на десни формации пред НС срещу „Белене”.

Самата Петкова пък обясни, че има политически консенсус да се търси решение за „Белене”. По думите й ние не сме в хипотеза тепърва да решаване имаме или не нужда от нова ядрена мощност. Коренно различна била и ситуацията от 2012 г., когато нямало яснота по структурата на проекта, нито как ще свърши арбитражното дело. Сега обаче имало реален инвеститорски интерес. Малко по-късно в кулоарите на НС Петкова обясни, че с това решение се развързват ръцете на МС. Тепърва пък НЕК трябва да прави оценка на активите. Относно желанието на Росатом да участва в изграждането, Петкова заяви, че те винаги за заявявали интерес – дали като изпълнител или подизпълнител. „Накрая добави, че ако започне да се строи, АЕЦ „Белене” ще бъде завършен след 7 или 8 г.  

Само преди ден виден експерт и бивш шеф на регулаторен орган по ядрена безопасност проф. Георги Касичиев обясни, че площадката на АЕЦ "Белене" попада в зона с висок сеизмичен риск, като това са констатирали през годините последователно БАН, Русия, ЕК. Именно затова и там не трябва да се строи атомна централа.

Междувременно премиерът Бойко Борсов ще бъде в НС в петък , за да отговори на депутатски въпрос за визитата си в Москва и за договореностите след срещата си с Владимир Путин.

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване