06/10/18 09:14
(http://www.klassa.bg/)

Историята на Г-7

 Атмосферата между държавите-членки често е била напрегната с наближаването на срещата на върха, която се организира в страната, която е ротационен председател в момента. Досега обаче срещите винаги са завършвали с обща декларация, позволяваща да се спаси фасадата.

Тази година срещата също започна с напрежение, заради новите митнически тарифи, наложени от Доналд Тръмп.

Освен това американският президент поиска Русия да бъде интегрирана отново, след като беше член на групата в периода 1998-2014 г., но бе изключена заради анексирането на Крим. Вашингтон обаче бързо даде заден ход, след отказа на Европейския съюз.

 

Икономиката на първо място

 

Първата среща е проведена в Рамбуйе, Франция, през 1975 г., след първия петролен шок.

Шест страни (Франция, Великобритания, Германия, Италия, Япония и САЩ) участват в тази първа Г-6, а през 1976 г. се присъединява Канада и така форматът става Г-7.

Инициативата е на френския президент Валери Жискар д'Естен, който предлага да се пренесе на ниво лидери обичайната среща на финансовите министри, които се събират, за да обсъждат горещите валутни въпроси.

 

От Г-7 към Г-8

 

През 80-те г. напрежението в отношенията Изток - Запад ще придаде по-голяма политическа окраска на срещите. 

Така срещата на върха в Уилямсбърг през 1983 г. за първи път приема декларация за сигурността на Европа. Текстът, който подкрепя политиката на американския президент Роналд Рейгън спрямо Москва, е приет въпреки резервите на френския държавен глава Франсоа Митеран.

Разпадането на Съветския съюз в края на 1991 г. напълно ще промени картината. Русия, която само е поканена през 1992 г., участва за първи път през 1998 г. в срещата на върха на групата, която вече е наречена Г-8.

 

Оспорван клуб

 

От 1999 г., в период на следващи една след друга финансови кризи, Г-8 е упреквана, че е само "клуб на богатите".

Тогава великите сили се срещат с бързоразвиващите се икономики в нова конфигурация, Г-20, в опит да разрешат или предотвратят тези кризи.

През 2001 г. срещата на върха в Генуа, Италия, е белязана от ожесточени демонстрации на активисти антиглобалисти, които довеждат до смъртта на един човек. Протестиращите оспорват полезността и легитимността на Г-8 и искат дългът на бедните страни да бъде анулиран.

Други срещи на върха също ще предизвикат демонстрации, но ще бъдат проведени под строгото наблюдение на полицията.

 

Путин и Тръмп

 

През 2014 г. Русия на Владимир Путин е отстранена от Г-8, след анексирането на украинския полуостров Крим и последвалите санкции срещу Москва. Срещата на върха на Г-8, предвидена същата година в Русия, е анулирана, а Г-8 става отново Г-7.

През 2017 г. единството на Г-7 е нарушено по въпроса за климата, по време на първата среща с Доналд Тръмп в Сицилия. Няколко дни по-късно американският президент реши да се оттегли от Парижкото споразумение за климата.

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване