06/19/18 06:45
(http://www.klassa.bg/)

АЕЦ „Белене” е ключът към енергийната сигурност на страната

 

Прозря ли българският премиер, че по АЕЦ „Белене”, и по „Южен поток” е бил използван от Вашингтон и Брюксел и че послушанието му не е било възнаградено с нищо

 

 

Ако не сте забелязали, щом се появи и най-малката въз­мож­ност да се осъщес­т­вят важни икономически проекти с руско учас­тие, бъл­гар­с­ките русофоби се изп­рищ­ват и започ­ват гласовито да протес­тират.

Така е и сега с въз­мож­ността да бъде осъщес­т­вен най-после АЕЦ „Белене”. Започ­ват да пеят старите реф­рени, районът бил сеиз­мичен, нямали сме нужда от нова ядрена  цен­т­рала, оборуд­ването било остаряло, токът, който ще се произ­вежда, ще бъде прекалено скъп и разни други. Но камъчето изплю един политолог, бивш член на БКП и асис­тент в катедра „Научен комунизъм“ на Софийски универ­ситет „Св. Климент Охрид­ски“, който се обърна със зов към Бойко Борисов: „Ще поз­волим ли да ни поробят отново тези, които унищожиха бъл­гар­с­ката дър­жава и превър­наха значителна част бъл­гар­с­кия народ в стадо от без­паметно блеещи „русофили“?“

Да наречеш една значителна част от бъл­гар­с­кия народ „без­паметно блеещи „русофили“ е злос­тна и недос­тойна обида към бъл­гар­с­кия народ. Да заявиш, че учас­тието на Русия в изг­раж­дането на АЕЦ „Белене” ще пороби страната ни е елемен­тарно и е спекулация. Ако е така, излиза, че Тур­ция и Унгария, в които се строят руски ядрени цен­т­рали, при това с руско финан­сиране, ще бъдат поробени. Или че е поробена Фин­лан­дия, която на сто процента задоволява нуж­дите си от газ от Русия и от ток от двете пос­т­роени от Русия ядрени цен­т­рали, като се пред­вижда строеж и на трета. Човек би могъл да отмине тези нелепи твър­дения, ако политологът не минаваше за авторитетен, при това сдобил се и с професор­ско звание. Според този политолог и други като него, нав­ремето Борисов е взел правилно решение да спре проекта и той изразява общото им мнение като казва „Благодарим ти за европейс­кото раз­витие, Бойко”.

Но нека видим какви са били  позициите на Бойко Борисов по АЕЦ „Белене” през годините, както и тях­ната еволюция.  

След като ГЕРБ дойде на власт през 2009 г., през май 2010 г. той заяви, че „АЕЦ „Белене” може да се превърне в един от най-значимите и големи проекти както на Бал­каните, така и в Европа”, а през октом­ври същата година, че „строител­с­т­вото на АЕЦ „Белене” e изк­лючително важно за Бъл­гария”. Срещу против­ниците на проекта — главно политици от дес­ницата, които го атакуваха, че проек­тът щял да ни нап­рави зависими от Русия, Борисов излезе с кон­т­раар­гументи. На 25 фев­руари 2011 г. той заяви: „След­ващият премиер би тряб­вало да ме запита защо съм се под­вел под натиска на сините и съм лик­видирал ядрената енер­гетика на Бъл­гария!” А на 24 фев­руари 2011 г. по време на дебати по Стратегията за национална сигур­ност каза: „Ако не започ­нем да строим АЕЦ „Белене” и се спрат двата реак­тора – V и VI на „Коз­лодуй”, с цената на скъпия ток от двете „Марици” и с цените на солар­ните и вет­ропар­ковете след 15 години икономиката на Бъл­гария ще бан­к­рутира”. 

На 19 март 2011 г. пред бТВ той отново зае твърда позиция: „Ще строим АЕЦ „Белене”, как няма да го строим”. Пак през 2011 г. Бойко Борисов заяви пред рус­ката аген­ция ИТАР-ТАСС, че строител­с­т­вото на АЕЦ „Белене“ и на газоп­ровода „Южен поток” са изк­лючително важни за Бъл­гария, и че „от цялото си сърце под­к­репям проекта АЕЦ Белене“. А на въп­рос, съг­ласен ли е цената на цен­т­ралата да е 6,3млрд. евро, както нас­тояват от „Росатом”, Борисов отговори: „А като не даваш пари, какво те интересува каква е цената? И имаш 51%?” В отговор на друг въп­рос, дали страната ще изпадне в зависимост, заявява: „Каква зависимост, когато имаш евтин ток и икономиката ти работи?” Премиерът даде за пример V и VI блок в АЕЦ „Коз­лодуй”, които са руски: „Имат ли влияние? Нямат. Хар­чим си тока – най-евтин в Европа, и ни е хубаво, и продаваме, и печелим пари”.

Следователно, преди да спре проекта АЕЦ „Белене” Бойко Борисов го е отс­тоявал като важен за енер­гий­ната ни сигур­ност и със съв­сем ясни аргументи.

В средата на сеп­тем­ври 2010 г. обаче след посещение на енер­гий­ния минис­тър Трайчо Трай­ков в САЩ се появиха съоб­щения, че американ­с­ката „Уес­тин­г­хаус” е изразила готов­ност да учас­тва във всеки ядрен проект в Бъл­гария. С това започна изк­лючителен натиск от страна на САЩ да измес­тят Русия от бъл­гар­с­кия ядрен пазар. На 21 октом­ври 2010 г. американ­с­кият пос­ланик Джеймс Уор­лик заяви, имайки пред­вид „Уес­тин­г­хаус”, че е по-изгодно за Бъл­гария да пос­т­рои нови VII и VIII реак­тори на „Коз­лодуй”, откол­кото да строи цен­т­ралата „Белене”. На 1 март 2011 г. на среща с Бойко Борисов в Бъл­гария помощ­ник дър­жав­ният сек­ретар на САЩ Филип Гор­дън раз­вива тезата за необ­ходимостта Бъл­гария да дивер­сифицира енер­гий­ните източ­ници и да намали зависимостта си от Русия. А на 5 фев­руари 2012 г. на четиричасово посещение в София долетя дър­жав­ният сек­ретар Хилъри Клин­тън, която пос­тави пред Борисов въп­роса за необ­ходимостта от „енер­гийна независимост” на Бъл­гария. Три дни след г-жа Клин­тън в София прис­тига ней­ният специален пратеник по енер­гий­ните въп­роси за Европа Ричард Мор­нин­г­с­тар, който проведе срещи с премиера Бойко Борисов и с президента Росен Плев­нелиев, по време на които призова Бъл­гария да намали енер­гий­ната си зависимост от Русия и да дивер­сифицира ядрената енер­гетика.

Как се устоява на такъв натиск? Още повече, че освен вън­шен има и силен вът­решен натиск от традиционно русофоб­с­ката дес­ница, че и от соб­с­т­вения ти енер­гиен  минис­тър (Трайко Трай­ков), който се обявяваше против проекта и изразяваше мнение за това Уес­тин­г­хаус да пос­т­рои ядрен реак­тор в Бъл­гария, както и от неговия вицеп­ремиер и минис­тър на финан­сите (Симеон Дян­ков), който по онова време заяви, че няма да даде и стотинка от дър­жав­ния бюджет за проекта. От тези и други хора, Борисов беше под­веден, че Уес­тин­г­хаус (която обяви фалит миналата година) може да ни реши проб­лема с ядрените ни реак­тори и че може да не платим на „Атом­ремон­т­с­т­рой” поръчаното оборуд­ване и да спечелим арбит­раж­ното дело в Париж  („Ние сме показали, че не се плашим от рус­наците, нито от енер­гийни гиганти. Ако трябва пак ще ги пляс­каме”- Симеон Дян­ков).

Борисов нямаше дори под­к­репата на издиг­натия от него президент Росен Плев­нелиев, който беше също против проекта, и от вън­ш­ния си минис­тър Николай Младенов. Ричард Мор­нин­г­с­тар пише в грама до Хилари Клин­тън на 28 март 2012 г., един ден преди официал­ното спиране на проекта: „Бих искал да ви известя, че преди малко получих обаж­дане от вън­ш­ния минис­тър на Бъл­гария Младенов, който ме извести за решението на Бъл­гария да спре ядрения проект АЕЦ “Белене”, изг­раж­дан съв­мес­тно с Русия. Това бе основна тема на обсъж­дане по време на вашето посещение в София. Бъл­гария ще добие един напълно изг­раден реак­тор, който ще бъде прех­вър­лен в АЕЦ “Коз­лодуй”. Уес­тин­г­хаус раз­говаря с бъл­гарите за дейс­т­вия около проекта “Коз­лодуй”, изпол­з­вайки рус­кия реак­тор”.

Какво угод­ническо прес­тараване!

Бойко Борисов понякога може и да е наивен, но не е и глупав. След като му пробут­ваха и го обработ­ваха за Уес­тин­г­хаус с обещания за финан­сиране на някаква уж заин­тересована голяма американ­ска финан­сова инс­титуция — Ексим­банк, той най-накрая раз­бра, че са го пращали за зелен хай­вер. Бъл­гар­с­кият премиер прозря, че по АЕЦ „Белене”, и по „Южен поток” е бил изпол­з­ван от Вашин­г­тон и Брюк­сел и че пос­лушанието му не е било въз­наг­радено с нищо по отношение на осигуряване на енер­гий­ната сигур­ност на страната. Че е без­раз­съдно да не се изпол­з­ват сер­тифицирана площадка и дос­тавените реак­тори и да се инкасира по този начин загуба от над 3 млрд. лв. И че строежът на втората ядрена цен­т­рала не може да стане без учас­тието на рус­ката страна като произ­водител на реак­торите и съпът­с­т­ващото оборуд­ване. Именно здравият разум го под­тикна да отиде в Мос­ква и да потърси съв­мес­тно изгодно решение на този главоболен  проб­лем. За това, макар и закъс­няло решение, може дейс­т­вително да бъде поз­д­равен.

Вижда се, че той вече не се притес­нява от вън­шен натиск, както и от мнението на русофобите от дес­ницата. Сър­бал им е попарата, не иска да ги чува и даже им отне правото да се наричат дес­ница. „Ние сме  дес­ницата — ГЕРБ, ясна, приз­ната, така че отломки, които не успяха да влез­нат в пар­ламента, биейки се кой да е вожд там, не бих искал да комен­тирам…”. Така той комен­тира хилавия протест срещу АЕЦ “Белене”, организиран от “Демок­ратична Бъл­гария”.

Антон Гицов

От „Епицен­тър”

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване