06/21/18 07:15
(http://budnavarna.bg/)

Община Варна даде случая с Начално училище „Васил Левски“ в прокуратурата

Документацията от извършено конструктивно обследване на сградата на Начално училище „Васил Левски“ в район „Аспарухово“ е предадена от Община Варна на Районната прокуратура на 14.06.2018 г. Обследването е извършено от проектантско бюро „Статком“ ЕООД.  От него става ясно, че констативният акт 15 на сградата „не отговаря на истината за изпълнението на строежа – извършени са значителни промени в конструкцията, които не са отразени в констативния акт и това е възможна предпоставка представеният акт 15 да бъде считан като документ с невярно съдържание“.

Сградата на НУ „Васил Левски“ бе построена на принципа на публично-частно партньорство (ПЧП), след сключване на договор между Община Варна и „Стоянстрой“ ЕООД  . Откриването на строителната площадка на новата сграда на НУ „Васил Левски“ е било през май 2011 г., а на 09.12.2011 г. е издадено разрешение за ползване на училището и въвеждане в експлоатация.

В края на 2017 г. със заповед на кмета учениците бяха изведени от училището, поради множество подадени сигнали от директора за сериозни проблеми със сградата. Те бяха настанени в 3 сгради, с осигурена целодневна организация на учебния ден –  във ВМГ „Св. Николай Чудотворец“,  в ДГ № 46 „Горска приказка“ и в ДГ № 45 „Морски свят“.  Община Варна предприе допълнителни мерки за осигуряване на качествен учебен процес и комфорт за учениците в ДГ № 46 „Горска приказка“ – монтирани бяха  бойлер, 3 броя климатици, 5 бели дъски, ремонтирана бе т.нар. разливочна. Осигурен бе автобус, извозващ децата от бариерата на „Галатекс“ до входа на детската градина.  В във ВМГ „Св. Николай Чудотворец“ и ДГ № 45 „Морски свят“ не са извършвани ремонтни дейности.

Успоредно с това бяха извършени проверки и огледи на сградата. Изискана бе наличната документация по целия строителен процес, включително всички части на техническия проект.

На база на събраната информация бе възложено изготвяне на конструктивно обследване, геодезическо замерване за установяване изменение в геометрията на сградата и актуализация на техническия паспорт от 2011 г.  Част от установените основни проблеми в конструкцията на сградата са: несъответствие/смяна на основния конструктивен и архитектурен проект; несъответствия на гредови конструкции; некачествено изпълнение на най-дълга носеща греда; намалена носеща способност за вертикални натоварвания и несъответстваща на заложената в основния конструктивен проект от 2009г.; покривната плоча е оставена с дебелина 16 см., която се увеличава почти двойно на местата на задигане за оформяне на наклони и това допринася за значително претоварване на отслабената стълбищна плоча; установени процеси на провисвания на стълбищните плочи по всички нива; неправилно изпълнение на хидроизолацията на покрива; липса на актове за приемане, в които да са отразени други решения на конструкцията.

Планът за решаване на проблема със сградата на училището продължава с изработване на проект „Основен ремонт и реконструкция на НЧ „Васил Левски“. Предстои оценка на съответствие на проекта от специализирана надзорна фирма, издаване на разрешително за строеж, избор на изпълнител на СМР съгласно ЗОП и въвеждане на обекта в експлоатация.

Материалът Община Варна даде случая с Начално училище „Васил Левски“ в прокуратурата е публикуван за пръв път на Будна Варна.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване