07/03/18 09:37
(http://www.clubz.bg/)

След "Корал" и "Карадере" върви към "частен плаж"

Докато всички погледи това лято са вперени в шумните заведения на "Слънчев бряг" и в заградения "Корал", на "Карадере" тихо се поставят табели, обозначаващи частната собственост и забраняващи преминаването. "Охраняем частен имот!", предупреждават табелите.

По разкази на плажуващи на един от общо трите обявени през 2016 г. за екоплажове - "Дерето", предупредителните надписи са поставени наскоро и са из цялата борова гора. Тя е собственост на фирма "Макси I", която дълго време води дела заради намерението си да построи "луксозен къмпинг" в землището, простиращ се на близо 164 дка и ги загуби. В случая, разликата с "Корал" е, че все още не са поставени огради, а на мястото няма дюни, които държавата е забравила да актува като изключителна държавна собственост. Т.е. частникът е в правото си да си обозначи имота. Предстои да видим ще бъде ли направен нов опит за поставянето на огради, въпреки че в годините назад екоминистерството заяви, че пречат на миграцията на защитените видове в местността.

Казусът с "Карадере" е доста по-различен, но както и с "Корал", става въпрос за инвестиционни намерения и застрояване на мястото. В случая, това застрояване е одобрено в Подробния устройствен план (ПУП) на "Бяла Север", който бе обявен от съда за незаконосъобразен, но в същото време все още е в сила. Спорната местност попада в защитени зони "Камчийска и Еменска планина", "Плаж Шкорпиловци". 

Към днешна дата топката е в полето на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което стартира нова процедура по обявяване на обществена поръчка за изготвяне на Общ устройствен план (ОУП) на община Бяла. А до новата процедура се стигна, след като стана ясно, че управителят на предишната избрана да изготви плана фирма е... брат на лицето за контакт от МРРБ, отговорник за търга. 

Един план - две идеи

Сагата "Карадере" се точи от години, а в основата й е одобреният през 2004 г. ПУП. Той не бе обжалван в срок, и затова съдът хем го призна за незаконосъобразен, хем не отмени действието му. 

Според прокуратурата ПУП "Бяла Север" е одобрен през 2004 г. в нарушение за Закона за опазване на околната среда. През 2009 г. Министерство на околната среда и водите (МОСВ) спря промените в ТУП (Териториален устройствен план), с които се даваше зелена светлина на застрояването на "Дерето". Делото за обявяване на нищожност на ПУП "Бяла Север" беше образувано от Окръжна прокуратура- Варна по сигнал именно на екоминистерството с мотива, че подробният план е изготвен в нарушение на процедурите по екологичното законодателство. 

Инвеститорите застъпваха тезата, че след като териториалният устройствен план (ТУП) на община Бяла от 1997 г. има екологична оценка, то ПУП "Бяла Север" няма нужда от такава, тъй като не включва нови имоти. По това време земите са земеделски и не са предвидени за застрояване.

Основният въпрос сега е върху какво ще стъпи новият Общ устройствен план, който трябва да изготви регионалното министерство - дали на миналия всички екопроцедури от 1997-а, или на спряната от МОСВ версия отпреди 10 г. 

Опорочена процедура

Случаят "Карадере" е съпроводен и с въпросителни относно действията на държавни служители, най-вече на тези от РИОСВ-Бургас. Самото МОСВ разкри, че процедурата по неиздаване на ОВОС за проекта на "Макси" е била опорочена, но след сигнал на гражданската организация "Да спасим Карадере".

В свой доклад министерството обобщи: директорът на РИОСВ е бил подведен от двама свои служители, които систематично са действали в посока на внушението, че няма нужда от ОВОС, пренебрегвали са становищата на експертите, в това число на Регионалната здравна инспенция (РЗИ) и на Басейновата дирекция, според които инвестиционният проект "има вероятност да окаже значително отрицателно въздействие" върху двете защитени зони и задължително трябва да се направи ОВОС. В доклада се описват и множество нарушения в съгласувателните процедури, както и подмяна на страница от официални документи, което дава повод на инспекторите на МОСВ да направят заключение, че процедурите са били "опорочени" и уронват престижа на МОСВ и на държавния служител като цяло.

В край на сметка, и МОСВ, и МРРБ, и съдът спряха на този етап инвестиционните намерения на "Макси". Или поне ще е така докато няма ОПУ и екооценки. По неофициална информация "Макси" се опитва да се отърве от земите като от година и половина насам търси купувачи. Другият голям собственик на "Дерето" е "Марада Юръп", която е в процес на изчакване.

"Всичко зависи от МРРБ сега. ПУП, правени в годините назад, без екологични оценки и техните предвиждания за застрояване, сега се наслагват в общите устройствени планове и се узаконяват. Единственото, с което се съобразяват са новите параметри за строителство - по-ниско етажни сгради, например. Това стана с общия устройствен план на Приморско и на Синеморец, например. Та, ще узаконяваме ли и незаконосъобразния ПУП на "Бяла Север" или ще го преразгледаме заради високия обществен интерес? Ще подарим ли и "Карадере" за частен плаж?", пита Люба Батембергска от "Да спасим Карадере".

Публикувана на 07/03/18 09:37 http://clubz.bg/69995-sled_koral_i_karadere_vyrvi_kym_chasten_plaj

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване