07/12/18 00:52

Обрат срещу Англия след нови продължения прати Хърватия на финал

Хърватия се класира за първи път в историята си на финал на Мондиал след нов драматичен мач, завършил с обрат 2:1 след продължения срещу Англия. Това бе третата поредна среща на "шахматистите" със 120 минути игрово време след победите им с дузпи над Дания и Русия. Този път балканският отбор постигна пълен обрат, губейки още в 5-ата минута след чудесен фаул на Киърън Трипиър, последван от изравняване в 68-ата от Иван Перишич и решително попадение на Марио Манджукич 11 минути преди края на второто продължение. Така Хърватия подобри постижението на "златното" си поколение от Франция ’98, когато "шахматистите" отпаднаха на полуфинал от бъдещия шампион Франция, допускайки същия обрат след два гола на Лилиан Тюрам. Точно тези два отбора ще се изправят в неделя във финала в Москва, след като "петлите" отстраниха в първия полуфинал Белгия с 1:0. След перфектното начало за Англия, отборът на Гарет Саутгейт пое инициативата и до края на полувремето не позволи на съперника да атакува опасно, пресирайки го високо и използвайки всяка възможност за контра. Картината обаче осезаемо се промени във втората част, в която хърватите излязоха много по-адресивни и започнаха да пробиват много по-често по крилата. Така логичното се случи в 68-ата минута, в която Шиме Върсалко центрира отдясно, а Перишич излезе зад гърба на Трипиър и засече с крак, изпреварвайки Кайл Уокър, който се опита да изчисти с глава. Така завърши редовното време на мача. 9 минути след началото на първото продължение Трипиър центрира добре от корнер към Джон Стоунс, който оставен непокрит засече с глава в далечния ъгъл, но Върсалко изчисти от голлинията. В добавеното време на първото продължение Перишич центрира остро отляво. Манджукич изпревари Стоунс и Магуайър и засече от няколко метра, но Джордан Пикфорд излезе напред и изби с крак. Хърватия започна по-добре второто продължение. В 108-ата отбраната на Англия проспа един корнер. Модрич изпълни по земя към Брозович, но последният стреля много неточно от добра позиция. Минута след това обаче хърватите стигнаха до пълен обрат. Уокър изчисти поредно центриране, но Перишич се пребори за високата топка с Трипиър и я върна в наказателното поле, където Манджукич изскочи зад гърба на отбраната си стреля с левия крак покрай Пикфорд. До края англичаните така и не успяха да застрашат вратата на Субашич. Финалът между Франция и Хърватия ще се играе в неделя от 18.00 часа, а мачът за бронзовите медали Белгия – Англия започва в 17.00 часа в събота.