(http://www.clubz.bg/)
Лаура Кьовеши е сред петимата кандидати за главен прокурор на ЕС
Лаура Кьовеши е попаднала в краткия списък с потенциални кандидати за бъдещ главен прокурор на Европа, предава румънската редакция на „Свободна Европа“. Тя бе главен прокурор на Националната дирекция за борба с корупцията от 2013 до 2018 г., когато бе отстранена по искане на управляващите.
Крайният срок за подаването на кандидатури изтече на 14 декември миналата година. Източник на „Свободна Европа“ от Брюксел, цитиран от българската редакция, заявява, че от първоначалните 30 кандидати са останали само петима. Освен Кьовеши е имало и други две кандидатури от Румъния, но те са били отхвърлени.
Процедурата се ръководи от 12 души
Процедурата по селекцията на европейски главен прокурор е такава, в която няма значение държавата на произход на кандидата. Тя се ръководи единствено и само от комитет от 12 членове (бивши представители на различни институции като Европейския съд, Европейската сметна палата, членове на националните Евроджъст, Върховна прокуратура, както и прокурори и адвокати от най-високо ниво), назначен през септември 2018 г. Списъкът с кандидати ще бъде разгледан от Съвета по правосъдие и вътрешни работи и вероятно от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Финалното решение ще бъде взето от 12-членния комитет и Европейския парламент.
Казано с други думи, процедурата по избиране на европейски прокурор не зависи от национални институции, а само от европейски. Този факт донякъде обяснява започналата в последно време вълна от атаки срещу Кьовеши от страна на контролираните от управляващата социалистическа партии медии в Румъния.
В България Кьовеши, както и бившата правосъдна министърка Моника Маковей (и двете гостуваха у нас по покана на "Правосъдие за всеки") също са обект на ожесточени "кафяви" атаки ог корпулентния кръг единомислени медии.
Причината подобна процедура да съществува е проста и е обяснена от чл. 6 на Наредбата за европейски прокурор (НЕП), която е учредена през 2017 г. В него изрично се подчертава, че главният прокурор не трябва да следва интереса на нито една друга институция освен ЕС и че трябва да декларира всякакви интереси, за които може да бъде прието, че влияят на независимостта му, пише още "Свободна Европа".
Румъния няма право да блокира избора
Въпреки че Румъния пое ротационното председателство на Европейския съвет, тя няма право да блокира евентуално назначение на Лаура Кьовеши за европейски главен прокурор. Министърът на правосъдието Тудорел Тоадер е председател на Съвета за правосъдие и вътрешни работи на ЕС, но заради лошия имидж на властта в Букурещ по отношение на независимостта на съдебната система враждебното поведение срещу Кьовеши би могло да има обратен ефект.
Европейският главен прокурор може да започва разследвания, свързани с всички държави членки, както и в определени случаи да постанови арест на заподозрени в престъпление лица. Европейската прокуратура ще разследва престъпления, свързани с ощетяването на бюджета на ЕС. Мандатът на европейския прокурор ще продължава 7 години.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2019/01/23