11/03/14 12:05
(http://ivo.bg/)

Моментният проблясък на българска критичност към Путин в сянката на Борисов

Ако позволите една (само)иронична закачка за нашите вълнения около сглобяването на правителството на взаимната омраза ( или поне нехаресване)- ето какво се случва при изгледите за подобен успех в София: когато в София спрем да кихаме, Москва се разболява.

 

 

„В понеделник стойността на щатския долар и еврото продължи да се покачва спрямо рублата, съобщи РБК. Еврото достигна до 54.44 рубли, а доларът до 43.59 рубли при търговете на московската борса”.( „Дневник”)

 

Каква ли треска ги тресе рубладжиите тук? Макар и да им плащат в евро или в долари, корупционната им цена пада по инфлационни причини и може в „калабалъка” да ги застигне руската ликвидна криза, което да ликвидира доста туземни клиенти на руската корупция по веригата с надпис „Южен поток” например.

 

Не знам дали има връзка, но откакто Русия загази в пътуването надолу със спадащите цени на петрола и вдигащите се цени на храните ( след „мъдрите” санкции срещу вноса на храни от вражески държави), в България се случиха няколко чудеса.

 

Направо изплува споменът от началото на 90-те години, когато тук не се преследваха с полиция и не се тормозеха с арести и разпити българи заради изразеното им отношение към съветската символика със спрей в ръка. Чак след едно шушукане между софийския кмет Софиянски и московския мафиот Лужков изведнъж това се оказа забранено и за изпълнение на московската заръка най-високата крепост на съветския колониализъм в България се оказа най-охраняваният, денонощно обикалян от моторизирана полиция монумент на територията на България.

 

Но да оставим спомените за загубената свобода и да се върнем в реалността…

 

Преди всичко през август в публичното пространство у нас се появи документ от името на официална институция, като министерството на отбраната с визия до 2020 г. , в който за първи път от незапомнени времена в историята на двустранните отношения Русия беше посочена като враг, водещ на българска територия информационна война.

 

Напомням, че дори по времето на царство България, съюзник на Германия, София никога не е предизвиквала Москва с официална позиция, което е позволило подддържането на пълни дипломатически отношения със СССР до самото обявяване на война на 5 септември 1944 г. от Сталин на България.

 

Дори при изгонването на трима руснаци с дипломатически паспорти в началото на март 2001 г. българското правителство реши да не дразни северната мечка с разгласяване на подробности от шпионската дейност на прогонените.

 

Безпрецедентно откровеният документ „Визия 2020” нямаше да може да се роди при предишното откровено проруско правителство. Дори в цензурирания си вид ( след личната намеса на Бойко Борисов и „задния ход” на премиера Близнашки по въпроса руската информационна война) формално беше пренебрегнат от Москва, която не сметна за необходимо да се обажда отдалеч при положение, че си има тук за такива цели хранена от десетилетия пета колона.

 

Неформално обаче хулиганите на Путин, като момчето за мръсни поръчки в обругаването на руските „врагове” Жириновски и подобният нему вицепремиерРогозин, бяха задействани да изпитат закърнялата българската самоотбрана срещу руско вербално нападение. В резултат още двама министри, на външните работи и правосъдието- Даниел Митов и Христо Иванов, се обозначиха с готовността си да отвърнат на нападението. Дори и премиерът Близнашки, притиснат по-рано от Борисов, подкрепи тройката министри.

 

Заедно с президента Плевнелиев, чиято евроатлантическа позиция срещу руската агресия в Украйна не оставя съмнение у никого, публично ангажираните с критичен поглед към политиката на Москва български управленци на върха на държавата могат да се смятат за толкова много, колкото не се е случвало да бъдат от края на 90-те години на миналия век.Поне за момента е така и ще бъде интересно как ще продължи този “момент” при очертаващото се завръщане на върха на изпълнителната власт на Борисов, чиято прозападна мимикрия и проруска душевност беше описана в един изтекъл доклад на американското посолство в София.

 

И тук идва големият въпрос: защо никой от овластените българи не може или не иска да каже истината за „Южен поток”. Нещо повече, президентът Плевнелиев направо се гмурна в мътните води на съмнителната теза, че „Южен поток” можел един ден да ни бъде от полза като тръба за пренос на български газ ( все едно да искаме да построим още една магистрала „Тракия”, както се изрази колегата Петко Георгиев по този повод).

 

В помощ на тази безпомощност ето пресен пример как една бивша комунистическа, малка и славянска, смятана за доста русофилска европейска държава, управлявана от популиста Робърт Фицо ( доста подобен на нашия Борисов), не само вижда, но и артикулира проблема „Южен поток”.

Словакия: Европейска подкрепа за “Южен поток” би била враждебен акт спрямо Украйна

|21.10.2014

Одобрение на руския газопровод “Южен поток” би отправило послание към Украйна, че Европейският съюз не е готов да подкрепи амбициите й за свързване със Запада и не приема Украйна като надеждна транзитна държава. Това заяви ръководителят на словашкия газов оператор, цитиран от Ройтерс.

Газопроводът цели да транспортира над 60 млрд. куб.м. газ годишно по дъното на Черно море към Южна и Централна Европа, заобикаляйки Украйна, която сега събира такси за преноса на руския газ през своята територия към Европа.

Европейският съюз блокира проекта с мотива, че противоречи на европейските правила. Русия обаче продължава работа с няколко европейски държави, сред които България и Австрия, за да съобрази проекта с европейските правила, според които до тръбата трябва да бъде предоставен достъп и на други газови производители, отбелязва Ройтерс.

“Потенциалната подкрепа за “Южен поток”, особено в пълния му мащаб, не е позитивна подкрепа за нашия руски партньор, но всъщност е изцяло враждебен акт срещу Украйна”, каза председателят на Eustream Томас Маресек пред Ройтрес.

Не мога да разбера как ЕС би подкрепил това, особено в контекста на сегашните амбиции, нужди и надежди на Украйна, допълни той.

“Южен поток” би лишил Киев от приходи от “Газпром”, които помагат на страната да покрива сметките си към руския държавен монополист.

Това силно ще навреди на Украйна. Ще причини огромни финансови загуби, ще разруши стойността на газовите й активи, които са гръбнак на нейната икономика, каза още ръководителят на словашкия газов оператор.

Според него изграждането на “Южен поток” ще понижи енергийната сигурност на Европа, тъй като газотранспортната система на Украйна с мощност 140 млрд. куб. м. ще бъде заменена с по-малко мощната на “Южен поток”.

Той в същото време е убеден, че “Газпром” е надежден доставчик на газ за Европа и ще си остане такъв.

Словашкият оператор Eustream транспортира газ от Украйна към различни регионални газопроводи. Изграждането на “Южен поток” би лишило Словакия от част от тези обеми.

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване