07/31/12 15:20
(http://www.klassa.bg/)

Може да строим АЕЦ „Белене“ без договор за задължително изкупуване на тока й

АЕЦ "Белене" може да бъде построена само ако може да си върне инвестицията, и то, без да се сключва договор за задължително изкупуване от държавата на произведената
електроенергия. Това заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев във вторник. „Изграждането на ядрена централа може да доведе до увеличаване на цените на електроенергията само ако бъде подписан договор за дългосрочно изкупуване на енергията, а такъв договор няма как да има, така че рискът ще е за самия инвеститор“, категоричен е шефът на регулатора. И обеща: „Повече няма да се сключват дългосрочни договори за изкупуване на енергия, каквито са сключени с ТЕЦ "Марица- изток 1" и ТЕЦ "Марица-изток 3". Председателят на ДКЕВР съобщи още, че регулаторът ще води преговори за преразглеждане на някои параметри в договора с ТЕЦ "АЕS
Гълъбово" (бившата ТЕЦ "Марица-изток 1").
Финансовата тежест от „зелена енергия” вече ще се понася равномерно от всички електроразпределителните дружества, а не само от НЕК като общ доставчик, каквато бе практиката досега, обясни още Семерджиев след редовното заседание на ДКЕВР във вторник. Той каза още, че новата методика вече е атакувана от някои от дружествата, но не уточни кои.
Според шефа на регулатора не се очакват други резки скокове на „зелената енергия” в следващи периоди. „Проблемът беше не че се увеличава зелената добавка, а че тя се увеличи повече от 300% за една година и беше същественият фактор за вдигане на крайната цена. Това нещо не трябва да го допускаме”, заяви Семерджиев пред bTV.
По думите на председателя на ДКЕВР цените на екоенергията са резултат от състоянието на ВЕИ системите у нас. „Истина е, че имаме 600 мегавата фотоволтаици, над 600 мегавата вятърна енергия, другото са малко ВЕЦ-ове и почти няма биомаса. Има централи за биомаса, които са повече на отпадъчни продукти, има една истинска инсталация за биомаса, която поиска цена 1 мегават, и тя има проблеми да тръгне", уточни Семерджиев. Той обясни, че за изграждането на фотоволтаични паркове е необходим месец и половина, а при биомасата инвестиционният процес продължава с години.
Според шефа на енергийния регулатор ефектите от използване на биомасата са големи, но към момента България е почти на нулата в това отношение. „Биомасата има по-големи предимства от гледна точка на балансиране на енергийната система, защото може да се регулира кога централата да работи и кога не. Освен това ще въвлича много работна ръка при производството. Имаше предсказания, че ще има 200 мегавата миналата година, те се оказаха смешни”, допълни още Семерджиев. Той успокои гражданите, че при първа необходимост и възможност за намаляване на каквито и да е цени регулаторът ще реагира.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване