07/31/12 16:08

Победа за българските волейболисти срещу фаворита Полша

Българският национален отбор по волейбол победи смятаният за най-силен в момента в света и за фаворит за златните медали на игрите в Лондон отбор на Полша с 3:1 гейма (25:22, 29:27, 13:25, 25:23).   Българите демонстрираха изненадващо стабилна игра през по-голямата част от първия, втория и четвъртия гейм с добра атака, силна защита и често бележаща точки блокада.   Поляците пък изненадващо бяха далеч от стила и стабилността във всички елементи на играта, които им донесоха толкова победи напоследък, включително и на финалите на Световната лига в София преди месец.   Полша показа най-силната си игра само в третия гейм, когато поведе бързо в резултата и натрупа сериозна преднина. Тя напълно обезкуражи българите, които предадоха гейма почти без никаква съпротива.   В решителния четвърти гейм те обаче отново се мобилизираха, намалиха грешките до минимум и с много силни атаки и блокади поведоха 16 на 11 при второто техническо прекъсване. После обаче последва отпускане и за броени минути резултатът бе изравнен при 17 на 17.   Тогава дойде поредният силен прилив в българската игра, който бе удържан до победния финал в гейма и в мача.   Голям принос за победата имат всички от титулярната шестица в този мач (Соколов, Г. Братоев, Салпаров, Тодоров, Йосифов, Скримов, Алексиев). Над всички и във двата отбора обаче бе Цветан Соколов, който демонстрира силен сервиз и мощни атаки и отбеляза 28 точки.   Това е втората победа за българите в групата, след 3:0 в неделя срещу Великобритания. Така те на практика си осигуриха класиране за четвъртфиналите на турнира, където ще играят класиралите се на първите четири места в двете групи.   Предстоящите мачове в груповата фаза с Италия, Австралия и Аржентина ще са важни за точното място на отбора в групата, от което пък ще зависи съперникът ни на четвърфинала.