08/04/12 07:54

Майкъл Фелпс спечели титлата и на 100 м бътерфлай, а днес плува за 18-ия си златен медал

Най-успешният олимпийски спортист за всички времена Майкъл Фелпс спечели титлата и на 100 метра бътерфлай на олимпийските игри. Това е негов трети златен медал от Лондон и общо 17-и от олимпийски игри – 6 в Атина и 8 в Пекин.   Днес този рекорд почти сигурно отново ще бъде подобрен, защото Фелпс ще участва и в щафетата 4 по 100 метра съчетано плуване за отбора на САЩ. Американският тим е непобедим, стига да не допусне грешка с фалстарт или при предаването на щафетата.   За разлика от преди четири години в Пекин, където остана съмнение за златния му медал в бътерфлая, сега Фелпс спечели титлата по безапелационен начин.   27-годишният американец изоставаше до средата на втората дължина, но с мощна атака в последната четвърт от дистанциятаспечели титлата с време 51,21 секунди.   Битката за второто място беше оспорвана, като южноафриканецът Чад льо Кло и руснакът Евгени Коротишкин  си поделиха сребърния медал с еднакво време – 51,44 сек..   Четвърти остана големият конкурент на Фелпс от игрите в Пекин  Милорад Чавич. Преди четири години сърбинът взе среброто с една стотна по-слабо време от Фелпс. След финала в Лондон Фелпс покровителски прегърна Льо Кло, показвайки кой ще е неговият наследник в бътерфлая. Това беше пети медал за Фелпс от игрите в Лондон, които са последната олимпиада за него.   Така към момента Фелпс вече има 21 медала от три олимпиади, които го превърнаха в най-успешния спортист в историята на съвременните олимпийски игри.