08/04/12 08:12

Федерер ще играе за олимпийската титла след епичен полуфинал

Световният номер едно Роджър Федерер е на крачка от спечелването на единственият липсващ трофей в изключителната му кариера – олимпийското злато. Швейцарецът достигна ще играе на финала в Лондон, след като успя да отстрани аржентинеца Хуан Мартин дел Потров епичен полфинал с 3:6, 7:6 (5), 19:17. Двубоят продължи 4 часа и 26 минути - най-дългият трисетов мач в историята на тениса.  Така Федерер и Дел Потро подобриха рекорда на Рафаел Надал и Новак Джокович от полуфинала в тунира от сериите "Мастърс" в Мадрид през 2009 г., който продължи 4часа и 3 минути. Чистото игрово време в третия решителен сет между Федерер и Дел Потро се игра историческите 163 минути. Двамата доставиха насладана зрителите, след като общият брой на печелившите удари достигна 115 - 64 за Федерер и 51 за Дел Потро. Швейцарецът и аржентинецът разиграха общо 366 точки, като световният номер 1 спечели с шест повече.  Двубоят се разви изключително драматично, след като поставеният под номер 8 аржентинец спечели първия сет, а във втория имаше "скрит" мачбол при 4:4. Федерер правеше грешка след грешка, но серивисът му работеше на изключително ниво и той успя да обърне гейма.  Само в този втори сет асовете му бяха 10, а общият им брой достигна 24в срещата. В първите два сета Федерер правеше изключително много и нетипични за себе си грешки. В тези две части той направи 24 непредизвикани грешки за 22 гейма. Дел Потро пък беше много стабилен и допусна само 11.  В третия сет обаче ситуацията се обърна. Федерер допускаше по-малко грешки и печелеше сравнително лесно подаванията. В същото време Дел Потро, видимо уморен, често бъркаше и водеше страхотна борба, за да измъква подаванията си.  Въпреки това аржентинецът беше като стена и не допускаше пробив, въпреки че трябваше да спасява шест "брейк пойнта", преди да се стигне до 11:11. Тогава все пак Дел Потро се пропука и Федерер получи възможността да сложи край на мача при свой сервис. Изненадващо обаче аржентинецът влезе изключително агресивно в гейма и успя да върне пробива, при това на нула - 12:12. Страхотната битка на централния корт в "Ол Ингланд клъб" продължи и никой от двамата не отстъпваше. При 16:15 в полза на  Дел Потро аржентинецът се добра три пъти до равенство в сервиса на Федерер, но така и не стигна до мачбол. Швейцарецът нанесе своя втори удар в сета, след като проби за 18:17 и за втори път получи шанс да сервира за мача. Дел Потро създаде напрежение, след като поведе с 30:15, но все пак Федерер този път не пропусна шанса да си осигури място на финала. Съперникът му ще бъде определен от победителя в двубоя между Новак Джокович и Анди Мъри, който се играе в неделя.