09/12/12 10:38

България победи Армения с 1:0 за Мондиал 2014

След две години суша националният отбор на България по футбол победи Армения с 1:0 в мача от група "Б" на квалификациите за Мондиал 2014 късно вечерта във вторник на националния стадион “Васил Левски”. За последно националите спечелиха официална среща на 8 октомври 2010 г. срещу Уелс.   Станислав Манолев донесе трите точки за българския тим. Той се разписа минута преди края на първата част.   Мачът започна в духа на феърплея, но в последните 20-тина минути нервите на гостите доведоха до няколко грозни сцени на терена. В крайна сметка България завърши с 10 човека, а арменците останаха девет.   През първото полувреме се наблюдаваше сравнително равностойна игра, като опасностите пред двете врати се брояха на пръсти.   Първото сериозно положение за българите беше в 29-та минута след изпълнение на ъглов удар на Гаджев, Иван Иванов нанесе удар с глава към мрежата на противника, но топката премина на сантиметри от страничната греда на вратата на Березовски.   12 минути по-късно отново Иван Иванов успя да стреля към противниковата врата с крак, но ударът му беше блокиран от тялото на защитник в червено.   В 43-та минута Мхитарян навлезе опасно в наказателното поле на българите и стреля по диагонал. Топката коварно се отклони в Иванов и за щастие излезе в корнер.   Само минута по-късно дойде и голът в мача след отлична атака отляво. Ивелин Попов получи топката и успя да напредне, демонстрирайки завидна скорост. Той можеше да стреля, но избра да заложи на сигурно и намери връхлитащия Станислав Манолев на метри от голлинията, който вкара топката в арменската мрежа.   Българите започнаха нахъсано и второто полувреме. Още в първата минута след подновяването на играта след центриране в наказателното поле Мицански почти вкара топката във вратата, но с помощта на ръката си, което не остана невидяно от главния арбитър.   В 51-та минута арменците бяха много близо до изравнителен гол. Българската защита се пропука и само от около пет метра Газарян имаше възможност да се разпише, но не успя да реагира по най-добрия начин и топката му беше отнета.   Така се стигна до 69-та минута, когато започнаха грозните сцени на терена на националния стадион "Васил Левски".   Йордан Минев беше фаулиран грубо. Брат му Веселин опита да се разправи със съперника. На помощ се притече и вратарят Николай Михайлов, а след него в наказателното поле на България се скупчиха почти всички футболисти.   Главният арбитър Щефан Щудер се консултира с двама от помощниците си, след което санкционира Пицели от състава на Армения с директен червен картон. Светослав Дяков пък получи втори жълт и така двата отбора останаха с по десет души на терена.   Три минути по-късно Кеворк Газарян от гостите се отнесе грубо с едно от децата край страничната линия, което връщаше топките на футболистите. Реферът му вдигна втори жълт картон и го изгони и Армения остана с девет играчи.   До края на срещата имаше още една голова ситуация, при която Димитър Рангелов остана очи в очи с Березовски, но не успя да го преодолее на около 20 метра от вратата.