11/04/12 18:55

Райконен победи в Абу Даби, от последна позиция Фетел стигна третото място

Пилотът на "Лотус" Кими Райконен спечели Гран при на Абу Даби в поредната много драматична надпревара във Формула 1. Това е първа победа за финландеца след завръщането във формулата и първа победа за Лотус под това име. Герой на старта в Абу Даби обаче стана световният шампион Себастиян Фетел, който заради наказание стартира от последна позиция, но успя да стигне до третото място. Тази развръзка бе резултат и от серия тежки инциденти,две излизания на автомобила за сигурност и много отпаднали участници. В първите 20 обиколки убедително водеше стартиралият от първа позиция състезател на Макларън Люис Хамилтън, но тогава той получи повреда и отпадна. Водачеството пое Райконен и не го изпусна до края. Той удържа атаките на борещия се за световната титла испанец Фернандо Алонсо с Ферари. С второто си място Алонсо успя да намали преднината на водещия в общото класиране Фетел само с 3 точки. Германецът с Ред Бул показа невероятно каране и успя да се придвижи с цели 21 места напред до класиране на подиума. Четвърти остана Бътън с Макларън, а по-нататък в класирането са Пастор Малдонадо с Уйлямс, Камуи Кобаяши със Заубер, Фелипе Маса с Ферари и Бруно Сена с Уйлямс. Два старта преди края на сезона Фетел води с 10 точки пред Алонсо – 255 срещу 245 точки. Следват Райконен със 198 точки, отпадналият днес втори пилот на Ред Бул Марк Уебър със 167, Хамилтън със 165 и Бътън със 153 точки.