01/07/13 23:47
(http://e-vestnik.bg/)

Залезът на западното господство

в. Файненшъл таймс

На развитите страни сега се пада около една втора от световния брутен вътрешен продукт. Само глупак може да прави твърди предвиждания за бъдещето. Колко “капацитети” са прогнозирали в началото на 1913 година задаващата се Първа световна война, а да не говорим за Втората световна война - два конфликта, които почти унищожиха европейската цивилизация? Човек обаче може да изследва последиците от явните тенденции.

Може би си струва да се започне с германския историк и философ Освалд Шпенглер, който публикува през периода 1918 - 1923 година книга “Залезът на Запада”, с която би тревога. Неговите възгледи са не толкова погрешни, колкото преждевременни. И подобно на мнозина други привърженици на тази теза той не е успял да прозре, че сравнителният упадък на позициите на Запада е съвместим с един висок стандарт на живот на западняците, който дори продължава да се покачва.

Всъщност това, което трябва да бъде обяснено, не е задаващият се сравнителен упадък на Запада, а неговото временно превъзходство. При условие че населението на Земята наближава 7 000 000 000 души, само 770 000 000 от тях живеят в САЩ и Европа. Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ и Европа на човек от населението - много приблизителен ориентир за стандарта на живот - е три пъти по-висок от средния за планетата. Много трудно може да се очаква такива различия да се запазят трайно в един все по-глобализиращ се свят.

През 1500 година, точно след като Христофор Колумб открил Америка, БВП и на Китай, и на Индия е бил според изчисленията значително по-висок като цяло от БВП на Западна Европа и само малко по-нисък на глава от населението. Още по-рано, около 1000 година, стандартът на живот е бил доста еднакъв - и нисък - на цялата планета. Сметките обаче показват, че Китай е имал лека преднина.

Връщането назад към предишното положение вече започна. На нововъзникващите пазарни икономики и развиващите се страни сега се пада, за първи път в съвременната епоха, близо една втора от световния БВП. Историците предлагат безброй обяснения за временния възход на Запада: религии, които поставят по-голям акцент върху индивида и неговите дейности през този живот; интелектуален климат, по-благоприятен за научната мисъл; права върху собствеността, които защитават придобитото имущество; по-малко авторитарни форми на управление. Списъкът е безкраен и несъмнено всички тези елементи са изиграли някаква роля.

В края на 18-и век английският крал Джордж Трети изпратил търговска мисия в Китай. Тя обаче не била приета от китайския император, който обявил, че неговата страна има всичко и не се нуждае от западни джунджурии. Едва ли обаче може да се очаква, че това отношение ще се запази, след като сме свидетели на доказателствата за нарастващо преимущество на Запада. Когато Западът въвежда нещо, другите го следват и в крайна сметка те сами започват да въвеждат свои неща.

Книгата “Глобални точки на обрат” (”Global Turning Points”) на Мауро Гийен и Емилио Онтиверос отхвърля убедително прибързаните пророчества, че Китай ще бъде доминираща сила през останалата част от 21-и век. Той може да стане първа икономика на планетата или не, но това ще е само голям дял от БВП на един многополюсен свят. Има много други засилващи се центрове на икономическа мощ. Освен добре известните БРИК - Бразилия, Русия, Индия и Китай - сега имаме МИНТС - Мексико, Индонезия, Нигерия и Турция.

Явното господство на Китай до голяма степен е въпрос на броя на населението. От гледна точка на стандарта на живот страната има да извърви дълъг път. БВП на глава от населението все още е едва една трета от западноевропейския и една четвърт от американския. Както пишат Гийен и Онтиверос, доста вероятно е през по-голямата част ...

Публикувана на 01/07/13 23:47 http://e-vestnik.bg/16537/zalezat-na-zapadnoto-gospodstvo/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване