06/19/13 12:54
(http://www.klassa.bg/)

Индъстри Уоч : Бавното създаване на работни места е основен проблем в икономиката

Бавното създаване на работни места се превръща в основен макроикономически проблем на България, това се твърди в последния доклад на изследователската компания Индъстри Уоч. Според него реалният растеж на БВП е 0.6% за 12-те месеца до март. Това отразява мудното възстановяване на инвестициите в основен капитал, които се ускориха едва през последните 2 тримесечия. През последната година не се отчита значително изменение в нивата на заетост и тя остава около 2.9 млн. работни места. Бавното създаване на нови работни места се оформя като основен макроикономически проблем, се казва още в доклада. В същото време през 2012 г. продължи постепенното свиване на бюджетните дефицити в ЕС, което обаче се случва заради увеличение на данъците и инфлация, а не заради ограничаването на държавните разходи, които нарастват със 165 млрд. евро. В почти всички страни икономическата динамика се влошава, а европейската икономика се свива с 0.7% през първото тримесечие на 2013 г. Допусканията в базовия сценарий за България се основават на това, че индустриалното производство в ЕС ще е в стагнация. Растежът в Китай леко ще се забави. Вътре в страната търсенето ще остане ограничено в краткосрочен план, а лихвите ще продължат леко да спадат. Според Индъстри Уоч, строителство и недвижими имоти са в начален етап на възстановяване, ръст 3% при инфраструктурата, спад 3% при сградите, все още спад 6% на кредита за строителни фирми.При добива и производството на суровини е налице 6% спад под влияние на рецесията в ЕС, 3% спад на износа, ръст при износа на неметали. За бизнес услугите, технологиите и аутосорсинга се отчита 11% ръст на ИТ, силно глобално търсене, спад при телекомите, износ на услуги за 1.2 млрд. евро.
В промишлеността, движена от офшоринг на международни компании износът на части нараства с 20%, производството на ел. съоръжения със 17%, износът на лекарства и козметика със 17%, а износът на мебели с 14% Земеделието и нецикличните сектори показват изпреварващ ръст на инвестициите и кредита, съчетан със скок на относителните цени на храните. "Досега земеделието не е било във фокуса на вниманието ни. Но тази година сме принудени да му обърнем внимание, защото данните, които показва са изумителни." "Земеделието изпревари значително ръста на България", поясни Стоев. В този сектор само за първите 3 месеца са отчетени 3.6% ръст, докато за страната той е 0.8 на сто, тоест разликата е 4.5 пъти. Инвестициите в придобиване на дълготрайни активи са увеличени с 40 процента. Кредитите, отпускани от банките към земеделските производители са нараснали с 18%, докато към останалите браншове увеличението е едва с 2 процента", посочи Георги Стоев.
Дори нецикличните индустрии, каквито са производството на храни, напитки и цигари са с категоричен възходящ тренд, отбеляза анализаторът. Цените на хранителните продукти растат, което дава дългосрочен стимул за икономическия им напредък.
 

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване