07/03/13 21:05
(http://e-vestnik.bg/)

Египет, Бразилия, Турция: без политика протестите остават на милостта на елитите

Протестът в Истанбул. Снимка: tumblr

Две години след като арабските въстания отприщиха вълна от протести и окупации по света, масовите демонстрации се завръщат в своето огнище в Египет. Също както милиони се осмелиха да се противопоставят на потисничеството през 2011 г., за да свалят от власт подкрепяния от Запада диктатор Хосни Мубарак, така сега милиони излизат по улиците на египетските градове с искане за оттеглянето на първия свободно избран президент на страната Мохамед Морси.

Също като през 2011 г. опозицията представлява доминиран от средната класа съюз между леви и десни. Но този път ислямистите са от другата страна, а поддръжниците на Мубарак са в ядрото й. Полицията, която преди две години биеше и убиваше протестиращи, тази седмица стоеше настрана, докато демонстранти опожаряваха офиси на “Мюсюлманските братя” на Морси. А армията, която поддържаше диктатурата до последния момент, преди да създаде хунта през 2011 г., сега подкрепя опозицията.

Независимо дали ултиматумът й към президента ще се превърне в същински преврат или направлявана смяна на правителството, армията, която е щедро финансирана от правителството на САЩ и контролира значителни търговски интереси, се връща на власт. А мнозина самопровъзгласили се революционери, които по-рано критикуваха Морси за това, че прави метани на армията, сега я приветстват. Ако се съди по опита от миналото, те ще съжаляват.

Протестиращите, разбира се, имат достатъчно основания за недоволство от едногодишното управление на Морси: от окаяното състояние на икономиката, конституционната ислямизация и институционалното заграбване на власт до неспособността му да скъса със следваните от Мубарак неолиберални политики и отстъпки пред силата на САЩ и Израел.

Но истината е, че колкото и некомпетентно да е правителството на Морси, множество ключови нива на властта - от съдебната система и полицията до армията и медиите - на практика са все още в ръцете на елитите на стария режим. Те открито смятат “Мюсюлманските братя” за нелегитимни натрапници, чиито водачи би трябвало да бъдат върнати в затвора колкото се може по-скоро.

Все пак това са хората, които сега са в съюз с опозиционните сили, които наистина искат да видят революцията в Египет доведена поне до демократичен завършек. Ако Морси и “Мюсюлманските братя” бъдат принудени да напуснат властта, едва ли подобни хора ще скъсат с неолибералната правоверност или ще утвърдят националната независимост, както искат повечето египтяни. Вместо това най-вероятно ислямистите - също с масова подкрепа - ще се противопоставят на усилията да им бъде отнет демократичният мандат, потапяйки Египет в по-дълбок конфликт.

Последното изригване в Египет става непосредствено след масовите протести в Турция и Бразилия (а също по-малките вълнения в България и Индонезия). Нито едно от тези събития не отразява всеобхватната борба за власт в Египет, въпреки че някои демонстранти в Турция призоваха министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган да си върви. Но има значителни отгласи, които изтъкват както силата, така и слабостта на такива зрелищни изблици на народен гняв.

В случая с Турция това, което започна като протест срещу преустройството на парка Гези в Истанбул, прерасна в масови демонстрации срещу все по-настъпателното ислямистко управление на Ердоган, обединявайки турски и кюрдски националисти, либерали и леви, социалисти и привърженици на свободния пазар. Широтата беше сила, но коренно различната природа на исканията на протестиращите вероятно ще отслаби политическото въздействие на демонстрациите.

В Бразилия масовите демонстрации срещу поскъпването на автобусните и влаковите превози се превърнаха в по-широки протести заради некачествените обществени услуги и извънредно големите разходи за Световното първенство по футбол догодина. Също като в Турция и Египет на предна линия беше средната класа и политически необвързаната младеж, а политическите партии бяха обезкуражени да участват, докато десни групи и медии се опитаха да насочат дневния ред от неравенството към намаляването на данъците и корупцията.

Десноцентристкото правителство на Бразилия ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване