10/09/13 07:49
(http://www.klassa.bg/)

България ще получи финансова и експертна помощ за справяне с проблема с бежанците

Министрите на вътрешните работи от Евросъюза решиха във вторник вечерта България да получи финансова и експертна помощ за справяне с проблема с бежанците.

Взето е политическото решение, а подробностите ще се уточняват в следващите седмици.

Засега не се знае размера на помощта.

По-рано днес вътрешният министър Цветлин Йовчев каза пред български журналисти в Люксембург, където бе, за да присъства на Съвета по вътрешни работи, че страната ще получи значителна част от средствата, които са останали от фондовете за подпомагане на бежанци и за охрана на външните граници на ЕС в бюджета на Общността за тази година.

Освен финансова помощ,

страната ще получи и помощ по линия на ФРОНТЕКС -

агенцията за охрана на външните граници на Европейския съюз.

На среща с Йовчев изпълнителният директор на ФРОНТЕКС Илка Лайтинен призна, че в момента най-важната сухоземна граница в ЕС е българо-турската. Българската гранична полиция и преди кризата беше един от най-активните участници в дейностите на ФРОНТЕКС и това е оценено от общността на граничните полиции. Агенцията се опитва да удовлетвори в максимална степен допълнителните искания на българската гранична полиция за съдействие - както по отношение на експертна помощ, така и на екипировка, каза Лайтинен.

По време на Съвета по вътрешни работи министрите обсъдиха и оплакванията на Австрия, Великобритания, Холандия и Германия от т.нар.

"социален туризъм" от бедни източноевропейци.

Еврокомисарят Вивиан Рединг обаче подчерта, че правото на свободно придвижване не подлежи на промяна, а държавите сами могат да наказват тези, които злоупотребяват със социалните им системи.

Рединг подчерта, че броят на "социалните туристи" е незначителен.

ЕК даде днес пет конкретни предложения за справяне със случаите на злоупотреба с правото на свободно движение в ЕС. Предложенията обхващат и случаите на измама с обществени средства. Сред предложените мерки е издаването на наръчник за борба с браковете "от съчувствие", както и за правила за установяване на уседналост (състояние, което дава правото на получаването на бюджетни помощи).

Не трябва да бъдат заклеймявани малцинства и обществени групи, вината винаги е лична, коментира Рединг, попитана дали основният брой нарушители в разглежданите случаи са ромите от България и Румъния. Наблюденията показват, че проблемът със злоупотребата със социални помощи в ЕС е малък, но поражда раздразнение у хората и води до политически последствия, добави тя.

Според статистиката 14 милиона граждани на ЕС (при общо население от 500 милиона) днес живеят в държава от Общността, различна от тяхната родина. Основната причина те да се местят е работата, като търсят социални помощи по-рядко от местното население и чужденците от държави извън ЕС. Комисията отбелязва, че гражданите на ЕС, установили се в друга държава от Общността,

следва да получават еднакво отношение с местните жители.

Същевременно чужденците от ЕС разполагат с по-ограничени възможности за кандидатстване за социални помощи, за да бъдат предпазени местните бюджетни системи. До петата година от престоя си в друга държава от ЕС гражданите на Общността нямат правото на социални помощи, ако местните власти преценят, че подобно право би било в излишна тежест на бюджета. В случаите на нарушения местните власти разполагат с възможността да прекратят разрешението за постоянен престой на тяхна територия на даден гражданин на ЕС, отбелязва комисията.

Досега не са изразени претенции към България по повод злоупотребите със социални помощи в ЕС,

каза Йовчев. Позицията на нашата страна на заседанието бе, че оценяваме загрижеността на някои държави за съществуването на проблема, както и че за неговото разрешаване трябва да се работи целенасочено. Подкрепихме мерките, предложени от ЕК, но подчертахме, че в никакъв случай няма да се съгласим с мерки, които ще ограничат свободното движение на хора, поясни Йовчев. По неговите думи посягането на такава основна ценност е заплаха за разрушаването на фундамента, на който е изграден ЕС.

По никакъв начин ограничението на свободното движение на хора в ЕС не може да бъде решение на проблема, нито ще подпомогне ефективността на системите за справяне с измамите със системите за социално подпомагане, коментира той.

  БТА    

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване