10/10/13 22:55
(http://e-vestnik.bg/)

Америка не може винаги да живее толкова безгрижно

в. Файненшъл таймс

Гидиън Рахман. Снимка: от тв екрана

Играта на руска рулетка никога не е препоръчителна. Този път Конгресът може да открие патрон в цевта.

Докато гледах как се разгръща бюджетната криза в САЩ, се сетих за прочут откъс от романа “Великият Гетсби”. “Те бяха небрежни хора, Том и Дейзи - смазваха неща и живи създания и след това се оттегляха в богатството си или в голямата си небрежност, или изобщо в онова, което ги държеше заедно” (превод - Нели Доспевска, изд. Народна култура, 1986 г.), пише Ф. Скот Фицджералд.

Точно сега републиканците и демократите във Вашингтон се държат като Том и Дейзи в глобалната политика - воюваща помежду си двойка, при чиито разправии изглежда по-вероятно да пострадат невинни минувачи, отколкото те двамата. Американските политици изглежда са уверени, че богатството и силата на тяхната държава им позволяват да бъдат небрежни и да се отървават без последици, докато подобно поведение бързо би било наказано в по-слаба и по-бедна страна.

Ако съдим от историята, това самодоволство е оправдано. Конгресът и преди е играл на руска рулетка с парализирането на държавния апарат - и цевта винаги се е оказвала празна. По-общо погледнато, през изминалите 50 години от убийството на Джон Ф. Кенеди са се разигравали редица политически мелодрами - от “Уотъргейт” до импийчмънта на президента Бил Клинтън.

Всеки път мнозина си мислеха, че американската система се разпада. Въпреки това всеки път САЩ се съвземаха. Защото макар политическите недостатъци на Америка да са доста видими, нейните икономически и социални предимства твърде лесно се омаловажават.

За разлика от американците, чужденците понякога плащат висока цена за небрежно поведение във Вашингтон. В Брюксел е разпространено стандартното самосъжалително оплакване, че кризата в еврозоната е била причинена от сриването на американската инвестиционна банка “Леман брадърс”. Мрачната заплененост на останалия свят по бюджетната криза до голяма степен отразява страха, че ако икономиката на САЩ пак хване настинка, останалият свят ще бъде поразен от пневмония.

Китай казва на САЩ да не застрашават стойността на неговите дялове от облигации на американското министерство на финансите, а директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард предупреждава, че кризата може да навреди на световната икономика. Но подобни оплаквания са заглушавани от егоистичните караници в Конгреса.

Усещането, че САЩ са склонни към “небрежно” поведение, което поставя в опасност другите, се разпростира в международната политика. Америка плати висока цена в загубени животи и похарчени пари по време на войната в Ирак. Но сега САЩ се прибират у дома и губят интерес. Междувременно Ирак още е обхванат от ужасния граждански конфликт, последвал свалянето от власт на Саддам Хюсеин.

Настоящата криза поражда смесени реакции у чужденците. Мнозина - като г-жа Лагард - знаят, че останалият свят може да плати висока цена за безразсъдството във Вашингтон, и искрено копнеят за това американците да се разберат. Тези, които се възхищават на Америка, потръпват, като гледат как държава, която смятат за пример, се държи по начин, който я прави да изглежда толкова зле.

Но сред тези, които негодуват срещу глобалното водачество на САЩ, има значително злорадство поради усещането, че американците, които обичат да проповядват за демокрация в чужбина, си спретват такъв здрав демократичен бой у дома. Китайците също ще бъдат доволни, че усилията на Америка да утвърди водачеството си в Азия на форума на АТИС са били осуетени от факта, че президентът Барак Обама е трябвало да ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване