06/20/14 21:18
(http://e-vestnik.bg/)

Може ли Сърбия да защити политиката “и ЕС, и Русия”

Политиката “и ЕС, и Русия”, която Сърбия отстоява в изключително деликатната ситуация, предизвикана от кризата в Украйна, не може да бъде защитавана още дълго, смятат събеседници на Танюг, изтъквайки, че от друга страна, ориентацията на Сърбия към членство в ЕС е недвусмислена и затова не очакват особен натиск в това отношение от която и да е страна.

Директорът на фондация “Конрад Аденауер” в Белград Хенри Боне е убеден, че се приближава моментът, в който Белград ще престане да държи на тази неопределеност и да изпраща неопределени сигнали, а професорът от Факултета по политически науки Предраг Симич смята, че външната политика на Сърбия скоро ще се изправи пред голямо изпитание заради все по-острите разногласия между САЩ и Русия, особено във връзка с украинската криза.

Друг професор от Факултета за политически науки - Иво Вискович, дори изтъква, че сръбската дипломация и държавно ръководство са достатъчно зрели, за да се ориентират в полза на Сърбия във всяка евентуална ситуация, в която се иска да определят позицията си.

Боне каза за Танюг, че неутралитетът на Сърбия представлява голям потенциал в решаването на украинската криза, но вече няма да е възможно да се изпращат такива сигнали.

“Сърбия има добри отношения с Русия, които може да употреби в разговорите с Москва, за да се оправят отношенията между Изтока и Запада. Въпросът за ролята на сръбското председателство на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в решаването на украинската криза изисква голямо дипломатическо умение и мисля, че изпращането на неопределени сигнали вече не е възможно. Белград трябва да заеме ясна и прозрачна за всички участници позиция”, смята Боне.

Той добавя, че Сърбия има достатъчно време да се подготви за председателството на ОССЕ и да намери най-добрата стратегия.

Симич вижда неутралитета на Сърбия по време на председателството на ОССЕ като предимство и припомня, че Швейцария, която в момента председателства ОССЕ, като неутрална страна “се опитва творчески да преодолее все по-острите противоречия между Русия и САЩ”.

Симич посочва, че щом Сърбия поеме председателството, тя трябва в сътрудничество с Швейцария да продължи тази концепция, като добавя, че му се струва, че Сърбия иска точно това.

“Самото председателство на ОССЕ няма да бъде толкова критично за Сърбия и нейната неутрална позиция може да бъде определено предимство”, смята Симич, докато, от друга страна, близките отношения с Русия може да събудят определени съмнения в Брюксел и Вашингтон, особено като се има предвид, че на Сърбия като кандидатка за ЕС й предстои отварянето на първите глави в преговорите, както и донорска конференция.

“Струва ми се, че предупреждение в този смисъл дойде от Вашингтон само ден преди пристигането на руския външен министър в Белград, и то във вид на писмо от американския вицепрезидент Джо Байдън. Той честити на сръбския премиер два месеца от формирането на правителството, но отправи и редица послания, които могат да се изтълкуват като предупреждение от САЩ, че в ОССЕ (а и изобщо) Сърбия трябва да бъде свързана с Европейския съюз и да бъде кандидат за пример”, казва Симич.

Затова той смята, че за Сърбия в момента е най-добре да се поучи от Германия и нейното отношение към украинската криза и Русия.

“Заставането до Русия би означавало влошаване на отношенията със Запада и мисля, че това беше главният мотив на посещението на премиера Александър Вучич при Ангела Меркел, защото така бе оставено място за маневри на Сърбия, като се има предвид, че и Германия не е готова да стигне докрай в санкциите срещу Русия и се старае да запази отношенията си”, казва Симич, като подчертава, че в момента Берлин е единственият адрес, от който Сърбия може да получи добър съвет.

Професорът от Факултета за политически науки Иво Вискович смята, че ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване