06/24/14 21:59

„Цар Симеон 1898” с шампионска титла и два приза от международния колокритериум в София

Младите колоездачи на пловдивския велоклуб "Цар Симеон 1898" блеснаха с нова шампионска титла и два приза на ​международния ​велокритериум за купа "Димитър Котев" в София, пореден старт от календара на Българския колоездачен съюз. Юношеският национал Николай Генов извоюва заслужено първото място при младежите на колоездачното състезание в столицата, проведено в памет на големия наш колоездач - з.м.с. Димитър Котев, а съотборниците му от "царския" тим - Иван Алберт Ажи и Октай Мехмед, също се качиха на почетната стълбичка на призьорите, съответно със спечелени второ и трето място при младежите и юношите, младша възраст.
Колокритериумът за купа "Димитър Котев" в София се проведе на специално подредено трасе около спортна зала "Арена Армеец" и  събра всички най-добри млади бегачи в България. Всяка една обиколка от маршрута бе с дължина около километър. Според регламента точки се присъждаха от спринтовете във всяка втора обиколка. За победата в тях, съдиите пък даваха 5 точки, за второто място – 3, за третото – 2 и за четвъртото – 1.
В надпреварата при младежите Генов бе най-добър по 39-километровото трасе и с отлична тактика спечели първото място с убедителните 63 точки. Веднага втори след него с 55 точки остана достойният му съперник и съотборник Иван Ажи, а трети – представителят на сръбския ​"​Железничар​"​ от Ниш -  Милан Богданович с 41 точк​и.​ Как се разви битката при "батковците" - спорът бе лют, като за призовите места се намесиха и гостите от „Железничар“ /Ниш/, сред които изпъкнаха Милан Богданович и Страхия Янкович. ​Много силно състезание обаче направи пловдивчанинът Николай Генов, който ​дръпна веднага след първата обиколка и ​бе най-бърз в следващите три последователни спринта. После той предаде щафетата за три първи места на съотборника си Иван Ажи. ​Напрегнато​ обаче стана, когато победата в 11​-ия и ​в ​12​-ия спринт взе Богданович. ​Генов и Ажи обаче бяха решени на всичко, за да вземат победата.  Последните две премии взе отново Николай, което му донесе купата с общо 63 т. На 8 пункта след него остана Иван, а Богданович ​стана трети, с 22 точки по-малко от победителя.
При юношите младша възраст младата надежда на "Цар Симеон 1898" Октай Мехмед отново доказа, че се намира в отлична спортна форма. След спечелените няколко призове през миналия месец, сега на колокритериума в столицата, Оки отново се представи на ниво. 17-годишният пловдивчани бе силен по 30-километровото трасе и за малко изпусна второто място, като бе изпреварен с няколко точки от новозагореца Теодор Колев от “Загорец“. Безспорен победител стана Петър Стоянов от КК “Несебър“. Роденият в Малко Търново Стоянов стартира бурно по 950-метровото трасе около ​спортна ​зала „Арена Армеец“.  Той бързо се откъсна сам напред и започна да трупа точки от спринтовете във всяка втора обиколка.