08/28/14 08:48

Лудогорец се класира за Шампионската лига след невероятна драма

Българският шампион Лудогорец стана едва вторият роден отбор след Левски, който успява да достигне груповата фаза на най-престижния клубен европейски турнир по футбол – Шампионската лига. Разградският тим успя да отстрани в плейофите румънския гранд Стяуа по изключително драматичен начин, изравнявайки общия резултат от двата мача в 90-ата минута. След това вратарят на българитя Владислав Стоянов получи директен червен картон в продълженията и заради изчерпаните смени на вратата застана румънецът Козмин Моци, който стана и героят на вечерта, спасявайки две дузпи на сънародниците си. Така след общ резултат 1:1 от двата мача и 6:5 при дузпите Лудогорец постигна целта си от третия опит. Българският треньор Георги Дерменджиев направи две промени в стартовия си състав в сравнение със срещата в Букурещ, като пусна на мястото на Юнес Хамза – Роман Безяк, а Фабио Ешпиньо смени Христо Златински. Извън групата на Лудогорец останаха защитниците Александър Александров, Браян Ангуло и Жуниор Кишада.  Колегата му Константин Гълка също направи две промени, като на мястото на наказания Алесандру Кипчиу започна Клаудиу Кешеру, а Кристиан Танасе влезе на мястото на Николае Станчиу. Втората рокада се оказа грешка, тъй като Танасене бе възстановен от контузия и се наложи да напусне терена още в 3-ата минута, заменен от Станчиу. Първото полувреме бе изострено с положения и пред двамата вратари, като нито един от двата отбора не успя да вземе преимущество за по-голям период от време. В заключителните минути на първото полувреме Мисиджан изпусна най-чистото положение за Лудогорец от началото на двубоя, пропускайки да засече топката във вратата на Арлаускис.  През втората част българският отбор упражни осезаем натиск над съперника, особено след 60-ата минута, когато разградчани успяха да натиснат тима на Стяуа изцяло в неговата половина. Така се стигна и до драматаичното изравняване на общия резултат в 90-ата минута, когато след центриране в наказателното поле на Стяуа, топката бе избита и попадна във Вандерсон, който с удар от въздуха успя да преодолее румънския вратар Арлаускис. В следващите няколко заключителни минути Вандерсон можеше да вкара и втори гол, но защитата на Стяуа се справи със ситуацията. През първото продължение Лудогорец имаше надмощие и създаде няколко опасности пред вратата на Стяуа, но до нов гол така и не се стигна. През второто продължение двата отбора предпочетоха да не рискуват. В последните минути обаче Фернандо Варела се откъсна сам срещу Владислав Стоянов и българинът реши да го фаулира, за което директно бе изгонен. На вратата застана Козмин Моци, който вкара и първата дузпа за Лудогорец. След това същото направи за Стяуа и Кешеру. Ударът на Вандерсон от бялата точка бе отразен от Арлаускис, след което Моци спаси дузпата на Първулеску. Последваха точни удари на Юнес Хамза и Лукаш Шукала. Жуниор Кайсара направи резултата 3:2 за Лудогорец, но Адриан Попа изравни – 3:3. Марселиньо и Фернандо Варела бяха точни и направи резултата 4:4. Светослав Дяков и Андрей Препелица на свой ред не сбъркаха – 5:5. Фабио Ешпиньо вкара решаващата дузпа за Лудогорец и направи резултата 6:5, след което ударът на Корнел Ръпа в долния десен ъгъл бе отразен от Моци.  Така 8 години, след като столичният Левски направи исторически пробив в най-престижния клубен турнир в Европа, това стори и разградският тим. Лудогорец е и първият роден отбор, освен Левски и ЦСКА, който три пъти поред е печелил вътрешния шампионат.