08/30/14 08:27
(http://www.klassa.bg/)

КТБ може да отвори без държавни пари

 Откакто КТБ бе поставена под специален надзор, десетки анализатори, финансови експерти и политици коментираха възможния край на кризата с банката. За съжаление повечето от тези коментари показват непознаване на законовите възможности, както и на добрите практики в други страни в подобни ситуации. Както и на причините, довели до ситуацията с КТБ.

От 20 юни КТБ и дъщерната  банка “Виктория” е под специален надзор по искане на техните ръководства поради масово теглене на пари и от двете банки в предходните два-три дни. При това и двете банки са поставени под специален надзор по реда на Раздел VIII от Закона за кредитните институции (ЗКИ) - “Специален надзор при опасност от неплатежоспособност”, най-вероятно защото от БНБ са преценили, че след паническото теглене на пари отношението на общата капиталова адекватност е под определеното минимално равнище (чл. 115 (2) 1 на ЗКИ).

Спазвайки ЗКИ, БНБ веднага назначава квестори в двете банки, определя техните пълномощия и определи срока и условията на специалния надзор. Още когато това се случи на 20 юни, аз бях един от малкото хора, които коментираха, че първоначално определеният срок за отваряне на двете банки - 21 юли, е много къс и нереалистичен. Както стана ясно от прессъобщението на БНБ от 22 август, този къс срок не е бил избран от БНБ едностранно, а е бил “резултат на съгласие между политическите представители, правителството и БНБ”.

Усилия
 
В първите две-три седмици след поставянето на КТБ под специален надзор БНБ и правителството са работили за преструктуриране на КТБ чрез методи и инструменти, предвидени в Директива 2014/59/ЕС (която беше приложена за втората най-голяма португалска Банка “Банко Еспирито Санто” в началото на август). Тя не е въведена в българското законодателство, поради което бе предложен специален Закон за преструктуриране на КТБ. Но на 14 юли на среща при президента, на която са участвали БНБ, членове на правителството, представители на основните парламентарни политически партии, както и външни експерти, не се постига съгласие за такъв закон. С прекратяването на работата на парламента всякакви промени в законодателството са невъзможни, поради което в рамките на ЗКИ и Закона за банковата несъстоятелност трябва да се търсят решенията за КТБ.

Преди да е ясно дали КТБ може да бъде оздравена и по какъв начин, трябва да бъде направена обективна оценка на собствения капитал на КТБ. И ако той се окаже отрицателен, съгласно чл. 36(2)2 на ЗКИ БНБ задължително трябва да отнеме лиценза на банката поради неплатежоспособност. По решение на БНБ квесторите са създали екип, който най-късно до 15 септември трябва да подготви кредитните досиета, за да може трите одиторски фирми, назначени от квесторите (“Делойт”, АФА и Е&Y), да оценят обективно собствения капитал на КТБ. Това трябва да бъде направено най-късно до 20 октомври 2014 г.

Оптимизъм

На базата на публичната информация за КТБ, която е достъпна чрез сайтовете на БНБ и КФН, аз съм на мнение, че оценката на собствения капитал на КТБ (както и на банка “Виктория”) ще бъде положително число, поради което няма да се наложи автоматично отнемане на лиценза на банката, назначаването на синдици и разпродажба на активите на банката по реда, определен в Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН). Разбира се, ако качеството на кредитния портфейл на КТБ се окаже много ниско, официално достъпните данни, на които аз базирам това мое мнение за положителната величина на собствения капитал на КТБ, не са много релевантни.

Изхождайки от презумпцията, че собственият капитал на КТБ и банка “Виктория” ще е положително число, логично и законово регламентирано е всички сегашни акционери на тези две банки да бъдат поканени да увеличат капитала им, за да се постигне собствен капитал, който да е достатъчен, за да може банките да започнат отново работа. На 22 август БНБ вече отправи пoкани до двамата най-големи акционери в КТБ (фирмата “Бромак” ЕООД и Оманският държавен фонд) до края на август да отговорят дали искат да участват в увеличение на капитала и осигуряването на допълнителна ликвидност.

Разбира се, към днешна дата БНБ не е в състояние да определи даже и приблизителна сума, необходима за нов собствен капитал, поради което отговорите на двата най-големи акционера на запитването на БНБ не могат да бъдат конкретни, а ще бъдат - “не, не се интересуваме” или “да, по принцип се интересуваме, но искаме да знаем точно колко нов капитал ще трябва да осигурим и при какви условия”.

Варианти

Следователно какво точно ще се случи с КТБ и банка “Виктория” зависи както от оценката на собствените им капитали (ако тя е отрицателна, банките преминават към несъстоятелност), така и от оценката на квесторите (и техните консултанти) и БНБ за необходимия нов капитал, ако собственият капитал е положително число. Ако сегашните акционери на КТБ откажат да осигурят нов капитал, логично и съответстващо на добрите международни практики е квесторите и БНБ да потърсят нови инвеститори, които да станат мажоритарни собственици на КТБ и ТБ “Виктория”. Считам, че някои от чуждестранните банки в България биха проявили такъв интерес, особено ако БНБ окаже известна регулаторна подкрепа в рамките на позволеното от ЗКИ и ако Българската банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) се включат като инвеститори в КТБ и ТБ “Виктория”. Заслужава си да се потърсят инвеститори за двете банки и в чужбина: например банки, които имат дъщерни дружества на Балканите и в Източна Европа, но не и у нас; или специализирани фондове за инвестиции в банковия сектор. Предполагам, че Европейската банка за възстановяване и развитие, както и МФК (инвестиционното поделение на Световната банка) биха проявили интерес особено като миноритарни инвеститори в консорциум, воден от банка и/или инвестиционен фонд с висока международна репутация.

Изход

При невъзможност за спасяване на КТБ чрез нови инвестиции от частния сектор (със или без участие на ББР и ФГВБ) опциите за бъдещето на КТБ са две (ТБ “Виктория”, както се верифицира от единствения засега доклад на квесторите, е с добър кредитен портфейл и съм убеден, че ако бъде предложена за продажба, ще се намери купувач): преминаване към несъстоятелност (фалит) по реда на Закона за банковата несъстоятелност или опит за оздравяване чрез разделянето на КТБ на “добра и лоша банка”, за което ще се наложи промяна на ЗКИ (и може би и на някои други закони) и/или транспониране в българското законодателство на Директива 2014/59/ЕС, която в момента се прилага за португалската “Банко Еспирито Санто”.

Като последователен привърженик на принципите за върховенство на закона (а не на правене на нови закони, за да се угоди на някоя група в определена ситуация), на личния избор и личната отговорност, а и като се има предвид липсата на какъвто и да е опит в оздравяването на банки от държавни структури в България, не мисля, че трябва да се рискуват публични средства, за да се спасят депозитите на тези, които имат над 100 000 евро в КТБ, и с помощта на данъците на онези, които нямат такива депозити. 
Мисля, че пазарно решение за отваряне на КТБ е възможно и съм окуражен от факта, че през изминалата седмица и новият министър на финансите Румен Порожанов, и БНБ изказаха подобно мнение. Но ако такова решение не бъде намерено, нека всеки да си понесе последствията - човек се учи не само от печалбите, но и от загубите. Колкото и да са болезнени понякога.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване