09/10/14 21:48
(http://e-vestnik.bg/)

Сърбия на кръстопът по въпроса за Украйна

Асошиейтед прес

Кафене “Путин” в Сърбия. Снимка: блиц

Радивое Милянич, собственик на “Кафене Путин”, няма съмнения за това какъв курс трябва да поеме Сърбия по въпроса за Украйна - да завие от прозападната посока и да изкове силен съюз със славянския съюзник Русия.

Нашето правителство не може да седи на два стола, казва Милиянич, отпивайки водка в одимената си кръчма под плакат на руския президент Владимир Путин, изобразяващ знамената на Русия и Сърбия и православна църква с луковичен купол.

Сърбия се оказа хваната в средата на на спора на Москва със Запада по въпроса за Украйна и внезапно се изправи пред труден избор - да продължи по пътя към членство в ЕС, или да се откаже от тази мечта и да се хареса на Русия.

Досега Сърбия можеше да не заема позиция. Сега Москва издава предупреждения, а същото прави и ЕС. И двете страни питат основно “на чия страна сте?”

Карикатура, наскоро публикувана в белградския вестник “Данас”, обобщава объркването в сръбската външна политика - премиерът Александър Вучич е нарисуван да свири на две пиана едновременно, германският канцлер Ангела Меркел дирижира от едната страна, а Путин от другата.

Сръбските официални лица намират за трудно да заемат ясна позиция, нещо, което може допълнително да дестабилизира Балканите - югоизточен район на Европа, който още се съвзема от кървавите граждански войни през деветдесетте години. Ако Сърбия се отдръпне от ЕС и се обърне към Русия, тя може да се превърне в изолиран остров сред съседи, които или искат да станат членки на ЕС, или вече са членки на 28-членния блок.

Това ще бъде икономически катастрофално за Сърбия - Сърбия изнася около девет пъти повече от своята храна и селскостопански продукти в ЕС, отколкото в Русия. Сръбският износ за Русия в момента възлиза на скромните 170 милиона долара, независимо от споразумението за свободна търговия между двете страни.

Макар сръбските официални лица да казват, че уважават териториалната цялост на Украйна и не подкрепят анексирането на Крим от Русия, те казват на Запада, че ако бъдат заставени да наложат подобни на ЕС санкции срещу Русия, това ще бъде катастрофално за стагниращата икономика на страната, особено след като по-голямата част от енергийния сектор на Сърбия е контролирана от руския енергиен гигант “Газпром”.

А има и исторически славянски връзки, които сръбските политици трябва да уважават, за да се харесат на избирателите.

“Ние няма да обърнем гръб на нашите руски приятели, които са сами и срещу които сега са се обърнали всички”, заяви Вучич, бивш проруски политик-ултранационалист, който неотдавна се превърна в проевропейски реформатор.

Стратегическа цел на Сърбия е да стане членка на Европейския съюз, каза той. В същото време Сърбия не въведе и няма да въведе санкции срещу Руската федерация, заяви Вучич.

Тази позиция има подкрепата на националистическия електорат, който издигна Вучич. Но много анализатори вярват, че Сърбия скоро ще бъде заставена да вземе стратегическо решение за своето бъдеще. Пространството за маневриране на Сърбия се стеснява, докато тя върви по опънато въже, казва политическият анализатор Йелица Минич. Посланието на ЕС е ясно, ще има по-голям натиск върху Сърбия да се пригоди към външната политика на блока, казва Минич.

След като САЩ и ЕС наложиха санкции на руските държавни банки и основни индустрии миналия месец във връзка с конфликта в Украйна, Русия отговори с широко ембарго върху хранителните продукти, внасяни от тези страни.

Сърбия се надява да спечели от руската забрана като увеличи своя износ на хранителни продукти, заменяйки някои от западните стоки на руския пазар. Но ЕС предупреди Сърбия да не се възползва от руската забрана като увеличи износа с държавни субсидии.

Русия вижда в Сърбия, макар тя никога да не бе в съветския блок, един от последните си ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване