10/02/14 02:02
(http://pik.bg)

На 56-то място сме по качество на живот на възрастните хора

На 56-то място сме по качество на живот на възрастните хора

Световното население застарява и човечеството не е подготвено за това, такива са изводите от индекса Global AgeWatch, който прави оценка на качеството на живот на възрастните хора по няколко критерия – сигурност, здраве и среда на живот. Проучването се провежда от Международната мрежа HelpAge, цитирана от "Фокус".

На застаряването се гледа като на явление, присъщо на богатите държави, но в действителност това е глобален проблем. Предмет на загриженост е факта, че възрастните хора в бедните държави имат лошо качество на живот. Прогнозата на индекса е, че милиони хора в слабо развитите страни са изправени пред перспективата за мрачно бъдеще в късните години на живота си. Държавата с най-лоши условия за възрастните хора е Афганистан, предшествана от Мозамбик и Палестинските територии. Нацията, която осигурява най-добро качество на живот на възрастната част от населението си е Норвегия, като след нея са Швеция и Швейцария. 

България е на 56-то място сред 96-те държави, включени в изследването. От HelpAge отбелязват, че условията на живот за възрастните хора поставят страната в средата на класацията. Най-добър резултат имаме по критерия, оценяващ възможностите за реализация и работа, където заемаме 45-то място. Едната стойност, измервана по този критерий е заетостта - 45.8 процента, което е над средните стойности за региона. По другата – достъп до образователни ресурси, България е под средните стойности. По отношение на сигурността на доходите сме е на 47 място, което е влошаване в сравнение с 2013 година. Българската страна е още по-назад в сферата на здравеопазването – на 68-то място, като стои по-ниско от останалите държави в региона по всички показатели на този критерий. Най-зле се представяме по критерия „условия на живот“. Под средните за региона са стойностите, отнасящи се до сигурността, гражданските свободи и обществения транспорт. 

В глобален план през изминалото половин столетие очакваната продължителност на живота се е удвоила, достигайки 66 години. Пред сто години средната продължителност на живота на британците е била 47 години, а сега държавите с по-ниска от тази продължителност на живота се броят на пръсти. Гражданите на Коста Рика, Тайван и Куба живеят колкото американците. 
Някои държави не се грижат за възрастното си население, въпреки икономическия растеж. В Турция, например, е толкова трудно да си възрастен, колкото е в Камбоджа. За разлика от това, в Мексико, която е по-бедна страна от Турция, има отлично пенсионно осигуряване и страната е по-добро място за възрастните дори от Италия и Португалия. Оказва се, че в държавите с ниски и средни доходи само един от всеки четирима получава пенсия след 65-годишна възраст и въпреки че живеят по-дълго, жените е по-малко вероятно да получат пенсия в сравнение с мъжете. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване