10/11/14 10:03

България си вкара автогол и загуби от Хърватия с 0:1

България падна от Хърватия с 0:1 след нелеп автогол в квалификацията за Евро 2016 на Националния стадион "Васил Левски" в петък вечерта. Над 33 000 зрители подкрепяха отбора на Любослав Пенев. Въпреки поражението българският отбор все още има шансове за класиране, като в понеделник предстои много важно гостуване на Норвегия в Осло. Отборът на Хърватия вкара и два гола от засада, които бяха отменени от рефера.   Двубоят Двата отбора се хвърлиха в здрава битка, но през първите 20 минути игра липсваха опасни положения пред двете врати. Веднъж Бодуров изпревари Манджукич и веднъж Ивелин Попов с глава стреля далеч при добра атака на нашите. В 23-ата минута срещата бе прекратена за няколко минути заради сбиване на родни фенове, което наложи намесата на органите на реда. В същия миг полетяха множество сигнални ракети и факли между агитката на гостите и тази на българските запалянковци. Това предизвиква прекратяването на срещата за около три минути, докато футболистите на Пенев молеха родните фенове да престанат, а тези на Нико Ковач - агитката дошла от Хърватия да стори същото. След подновяването на играта Ивица Олич вкара гол от засада и попадението беше отменено. В 36-ата минута след нарушение на Георги Миланов се стигна до гол във вратата на българския отбор. Апостол Попов изпусна Перишич, който игра с глава и при опит да изчисти топката Николай Бодуров я вкара във вратата на Стоянов за 0:1. Българите се активизираха, но до края на първото полувреме не успяха да уцелят вратата на гостите. На почивката Любослав Пенев направи две смени като Мицански и Занев бяха заменени от Георги Илиев и Андрей Гълъбинов. През второто полувреме българите се опитаха да наложат преса пред противниковата врата, но не успяха да вкарат. Вместо това в 79-ата минута Брозович прониза за втори път вратата на Хърватия, но реферът отмени попадението отново заради засада. Поражението е четвърто за българския отбор от Хърватия от общо седем изиграни мача между двата тима досега и второ поред в София. Подреждането в групата След загубата България е четвърта в група "H" за Евро 2016 с 3 точки и голова разлика 2:2. Очаквано Италия победи Азербайджан с 2:1 у дома. И трите попадения в срещата бяха дело на защитникът Джорджо Киелини, като едното беше в собствената му врата. След срещата бранителят заяви, че би било жалко "адзурите" да не победят в този двубой. Така с по 6 точки след първите две изиграни срещи са отборите на Италия и Хърватия, които се сочат като фаворити в групата ни. Третото място заема Норвегия, която също има 3 точки като нас, но е с по-добра голова разлика 3:2.  Скандинавският тим взе очаквана победа при гостуването си на Малта с класическото 3:0 в петък. Без спечелена точка са отборите на Азербайджан и Малта. Любо Пенев не очаквал загуба След загубата треньорът Любослав Пенев обяви, че не е очаквал да загубим срещата. Той разкритикува и част от основните футболисти.  "Аз лично не очаквах, че ще загубим. Не искам да съм крайно критичен, но не е това, което се работи през цялата седмица. Характер и желание се показва, когато се движим и тичаме. Изневериха основни футболисти. А и класата си каза думата. Не съм доволен от това, което видях. Мислим си, че без тичане, борба, покритие ще стане. Няма как да се получат нещата без преса и желание“, каза Пенев след срещата. Въпреки загубата той не скри оптимизма си да спечелят двубоя с Норвегия като гости след три дни. "Днес загубихме, но не значи, че след три дни няма да спечелим", каза Пенев. Ковач: По-добри сме, българите отправиха само един удар Наставникът на хърватите Нико Ковач не скри задоволството си от спечелените три точки на чужд терен. "Нашият отбор показа, че е по-добрият. През първото полувреме играхме по-добре. България отправи само един удар по посока на нашата врата. Тази победа беше много важна. Сега е важно да спечелим и срещу Азербайджан. България има добри футболисти, но това, което ме впечатли, е колективът", каза Ковач след победата с 1:0 на неговия тим.