10/20/14 23:01
(http://e-vestnik.bg/)

Цените на петрола продължават да определят геополитиката

Може и да е прекалено рано да се прогнозира, че международните цени на петрола ще останат трайно под 90 долара за барел, но ако се задържат близо до сегашното си равнище, много страни износителки на петрол ще пострадат, след като са основали бюджетите си на предишни очаквания за котировките.

Просто казано, петролният пазар е пренаситен. След като през голяма част от годината произвеждаше само около 200 000 барела на ден, Либия отчете скок на производството си с около 700 000 барела дневно от средата на юни. САЩ продължават безмилостно да увеличават петролния добив, като нови данни на Агенцията за енергийна информация сочат, че американското производство е нараснало с около 300 000 барела на ден от началото на август. И в Ирак имаше подобни увеличения. Русия, Ангола и Нигерия също отчетоха значителен растеж на производството. И макар неотдавнашните производствени увеличения да са еднократни, Северна Америка би могла да прибави още 1 до 1,5 милиона барела до края идната година.

Въпреки тези достойни за отбелязване повишения на петролния добив, вялото търсене от европейските и азиатските (особено китайските) потребители се оказва също толкова важно за цените на петрола. Независимо че търсенето в Китай ще продължи да нараства, в развитите страни то ще остане без промяна, както е от известно време. Тези фактори само засилват опасенията, че ако не бъдат контролирани, в обозримо бъдеще цените за барел петрол могат да останат в диапазона 90-100 долара.

По-ниски световни цени на петрола ще създадат трудности за няколко производителки от ОПЕК и други страни, особено Русия. Макар някои да предполагат, че ОПЕК ще намали производствените си цели, картелът може да няма способността или единството да съгласува достатъчно голямо понижение на производството, за да противодейства на тенденцията другаде и да доведе цените до по-желано равнище (над 100 долара за барел). Ако котировките наистина се върнат на това ниво в близо бъдеще, то това вероятно ще има малка връзка с действията на ОПЕК.

Конфликтът между Русия и Запада

Първата и най-важна последица от по-ниските цени на петрола е ефектът, който това ще окаже върху борбата между Русия и Запада. Енергийните суровини преобладават в руската икономика, особено в износа. Всяко устойчиво поевтиняване на петрола би имало пряко отражение върху приходите от износ на страната и руският брутен вътрешен продукт (БВП) би понесъл значителен удар. Бюджетът на Кремъл за 2014 година бе основан на средна цена на петрола от 117 долара за барел за по-голямата част от годината, с изключение на 90 долара за барел за четвъртото тримесечие. За 2015 година обаче бюджетът бе обвързан със 100 долара за барел след много дебати сред руските лидери. Макар Москва да има значителни финансови резерви и да може да управлява бюджетен дефицит, ако се наложи, представители на финансовото министерство са изчислили, че по-ниски цени на петрола биха могли да орежат 2 % от БВП на Русия.

Въпреки че Русия досега успява да се справи с влиянието от санкциите на САЩ и ЕС за действията си в Украйна, ограниченията вече накараха някои компании като Роснефт да поискат финансова помощ от Фонда за национално благосъстояние (ФНБ). Понижение на цените на петрола и съответно по-ниски приходи за руския бюджет ще ограничат способността на Кремъл да подкрепя руския бизнес, засегнат от санкциите, колкото по-дълго те са в сила. С нещо по-малко от финансова възглавница, която да омекоти последиците от санкциите в по-дългосрочен план, Кремъл ще трябва да смекчи позицията си в продължаващите преговори за бъдещето на Украйна, за да отговори на исканията на западните партньори и да постигне намаляване на санкциите.

Конкуренцията в Близкия изток

И докато Западът изглежда печели от ниските цени на петрола в ...

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване