С подписването на този договор се осигуряват допълнителни средства, с които ще се подпомогне усвояването на средствата от фондовете на ЕС чрез частично покриване на българския принос във финансиране изпълнението на инвестиционни схеми по оперативните програми, одобрени от Европейската комисия за програмния период 2014-2020 година.

По този начин ще се гарантира изпълнението на проектите, по-специално в областта на регионалното развитие, транспорта и околната среда, както и избрани транспортни схеми, одобрени в рамките на Механизма за свързване на Европа (МСЕ). По искане на българското правителството и след анализ и одобрение от ЕИБ, във финансовия договор е предвидена също така и възможност за ползване на средства от заема и за останалите Оперативни програми.

Преди церемонията по подписването министър Горанов заяви, че днешното споразумение е добра основа за бъдещото сътрудничество с ЕИБ и изрази надежда, че съвместната подкрепа занапред ще продължи, както досега, но с разширена роля на банката в частния сектор.

Министърът на финансите отбеляза, че основното предизвикателство пред България е свързано с начините за увеличение на инвестициите, "за да генерираме потенциал за растеж през следващата година", и обясни, че най-удачният вариант е това да се случи чрез управлението на европейските фондове.

Министър Горанов отбеляза, че българското правителство разчита също така и на техническата експертиза, която банката може да предостави и по-конкретно на инструментите за финансов инженеринг, които, по думите му, са доста напреднали.

Заместник-министърът на финансите Карина Караиванова е изразила очакване, че страната ни ще получи авансовото плащане по договора до края на настоящата година.

След подписването на споразумението вицепрезидентът на ЕИБ Ласло Бараняй пожела успех на българското правителство при реализацията на проектите и отбеляза, че тяхното изпълнение е от интерес както за българските, така и за европейските граждани.