04/18/15 16:04
(http://pik.bg)

Алея с незабравки в памет на жертвите на арменския геноцид откриха в Пловдив

Алея с незабравки в памет на жертвите на арменския геноцид откриха в Пловдив

Цветна алея с над 400 незабравки бе открита в центъра на Пловдив край Цар-Симеоновата градина. Символът от живи цветя е създаден по идея на арменската скаутска организация и изобразява знака на 100-годишнината от паметта на жертвите на арменския геноцид през 1915 година, съобщава Дарик.

"Незабравки, защото те на всеки език означават едно - "Не забравям", и се превръщат в символ на 100-годишнината от арменския геноцид, на незабравените души и на вечната памет.  Нека тази градинка остане в дар за Пловдив като символ на толерантност, разбирателство между етносите и приятелство между българи и арменци", споделиха участниците в тъжния помен.

На церемонията присъстваха почетният консул на Армения Ехиязир Узунян, представители арменската и еврейската общности, на тракийските дружества в България, кметът на район "Централен" Георги Титюков, общински съветници и много пловдивчани.

Консул Узунян припомни трагичната история на древния арменски народ и геноцида през 1915 г., когато 2/3 от арменците са избити, а мнозина бягат в чужбина.

"Ние, арменците от Пловдив, даряваме града си с този цветен символ в знак на почит и признание на жертвите на геноцида и огромната си благодарност към България, отворила вратите си за злочестите ни деди", заяви той.

"Горд съм, че през 2007 година Общински съвет – Пловдив, бе пръв в България, който със своя декларация осъди геноцида над арменския народ. Най-много съм горд, че имам такива прекрасни приятели като вас, арменците", заяви на свой ред и кметът на район "Централен" Георги Титюков.

В края на церемонията представители на арменците, евреите, тракийските дружества и кметът Титюков пуснаха бели гълъби в небето над Пловдив като знак за надежда за по-добър свят.

Арменската диаспора в Пловдив съществува от близо 400 години, като общността се увеличава рязко през трагичния период на репресиите, започнал през 90-те години на ХІХ в. при султан Абдул Хамид ІІ и продължил до края на гръко-турската война през 1922 г. Според архивите в България намират убежище около 25 000 бежанци.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване