04/26/15 21:04
(http://www.klassa.bg/)

Валери Димитров: Златният резерв на България не е изнесен през 90-те

 БНБ си затвори очите пред нарушаването на собствената си забрана за прихващанията в КТБ

Законът за банковата несъстоятелност има история на прилагането си. Това каза в интервю за предаването „Конструкция“ по „Хоризонт" на БЖР проф. Валери Димитров, преподавател по финансово и банково право в УНСС

В случая с КТБ българското общество и българските граждани са изправени пред изключителна мащабна финансова измама, засягаща огромен брой вложители, включително Фонда за гарантиране на влоговете и държавата – като кредитори на тази банка, при което тази нагла измама се осъществява чрез действаща банка.

Самоуважаващите се общества и държави не допускат такива неща, коментира Димитров. Съдът е приел най-късната дата за обявяване на датата на несъстоятелност на КТБ, но това „нищо не решава“, допълни той:

Имуществото на Банката ще стигне само за частично съръзмерно удоволетворяване на Фонда, на вложителите с негарантирани размери и на държавата, ако тя е на този ред. Тези, които направиха „прихващания“, се опитаха да прередят другите, но Законът не го допуска и това е единият проблем. Той казва: „Всеки от прихващащите кредитори ще получи толкова, колкото ще получи всеки останал на този ред – всеки равен процент от вземанията си. Това е поправката през ноември.

Димитров коментира, че от момента на налагането на Специалния надзор, БНБ е наложил на КТБ пълна забрана на предмета и на дейност и тя не е можела да прави „абсолютно нищо“.

При това положение, за мен нещата са ясни и категорични – няма изискуеми влогове, с които да може да се прихваща. Всички прихващания, направени в този период, са невалидни! Нищожни. Проблемът е, че БНБ зае една двусмислена позиция. Тя мълчаливо не възрази срещу прихващанията, въпреки че тя наложи забрана на изискуемостта на влоговете. Тя наложи забрана с административен акт и тази забрана важи! И си затвори очите пред нарушаването на собствената ѝ забрана, наложена с нейния собствен административен акт.

С влизане в сила на решението за обявяване на КТБ в несъстоятелност влиза в сила изискуемостта на влоговете и тогава могат да се направят прихващания, поясни специалистът.

Поначало, наказателната отговорност за необезпечени кредити беше лошо решение, което с основание беше отменено в тогавашния НК, защото банките могат да кредитират както срещу обезпечение така и, в определени случаи – необезпечено. Правилата на доброто банкерство допускат банка да кредитира необезпечено, но не всеки. Тя може да кредитира само лица с доказана платежоспособност с викока кредитоспособност, които имат надеждни отношения с нея, обикновено дълготрайни, каза юристът в отговор на слушателски въпрос дали трябва да се върне наказателната отговорност при отпускане на необезпечени кредити. И сега не се изискват обезпечения, когато една банка кредитира друга банка, аргументира се той. Проблемът с КТБ е бил не в принципа а в това, че са кредитирани подставени лица чрез SPV-тата, обясни той. Банката не е рисков капиталист и не може да предоставя такива кредити.

Злато не е държано извън България. Страната има достатъчен златен резерв в трезорите на БНБ, заяви професорът в отговор на слушателски въпрос къде е изнесен златният резерв през 90-те.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване